Mozaika o zajímavých místech a lidech ze všech koutů naší země

Litujeme, ale v současné době není pořad v iVysílání dostupný
Video není k dispozici
Klikněte pro větší obrázekV poslední dubnové Toulavé kameře se nejprve vydáme do podzemí. Konkrétně do Koněpruských jeskyní. Největší známý jeskynní systém v Česku najdete v Českém krasu nedaleko Berouna. S velkou slávou byl objeven v padesátých letech minulého století, ale jak se později ukázalo, člověk si do jeho zákoutí našel cestu už mnohem dřív, ve století patnáctém. Nekochal se zde ale krásou přírodních úkazů, nýbrž provozoval živnost, která je dodnes považována za jeden z nejtěžších zločinů. V útrobách Koněpruských jeskyní se totiž našla penězokazecká dílna.
Klikněte pro větší obrázekPak se přesuneme do valašské obce Kateřinice. Přivedla nás sem malá dílna Pavla Mráčka, kde se vyrábí puky. Ovšem ne ledajaké. Tyhle touše patří ve světě hokeje k elitě. Hraje se s nimi na olympiádách a mistrovstvích světa. I teď jich tři tisícovky míří do Prahy a Ostravy, kde o ně hokejisté svedou líté boje. Kateřinická dílna se totiž může pochlubit tím, že je jako jediná na světě oficiálním partnerem Mezinárodní hokejové federace. Třeba i díky valašským pukům si naši hokejisté už čtyřikrát přivezli domů titul mistrů světa.
Klikněte pro větší obrázekZmenšeniny stromů zná většina lidí pod pojmem bonsai, což je japonský styl kultivace dřevin. Existují ale i "bonsaie", které stvořila sama příroda. Anglicky se nazývají Witche's Broom, německy Hexenbessen a v Česku jsou to čarověníky. Laicky řečeno, jde vlastně o půvabné defekty stromů. Mini-dvojčata v jejich korunách. V minulosti pokládali lesáci a dřevorubci nevysvětlitelný shluk větviček za výsledek působení kouzel a čar. Nazývali ho čertím hnízdem nebo čarodějným vějířem, odtud taky název čarověník. Vyhledáváním a roubováním čarověníků se u nás zabývá přibližně třicet pěstitelů uznávaných v celosvětovém měřítku. Jedním z nich je i Jiří Balatka ze Všejan na Nymbursku.
Klikněte pro větší obrázekPokud patříte k milovníkům historických zbraní, nemusíte za nimi zrovna na Konopiště, kde se nachází naše největší sbírka, pozoruhodnou kolekci má i zámeček v Chropyni u Kroměříže. K vidění je tu hlavně vojenská výzbroj z období třicetileté války. Kromě pušek, mečů a brnění si tu ale můžete prohlédnout i halapartny a sudlice, které při boji s jezdci na koních používali už Husité. A ještě jedna zajímavost nebo legenda se k Chropyni váže, svůj nový domov tu prý našel bájný král Hané Ječmínek.
Klikněte pro větší obrázekA na závěr vám ukážeme, jak se rodí vědecká kresba. Tedy, kresba zvířat či rostlin do atlasů a encyklopedií. Přemysl Vranovský jich má na svém kontě pěknou řádku a některé své práce právě vystavuje v Prácheňském muzeu v Písku. Ojedinělé kresby ptáků, plazů či savců maluje Přemysl Vranovský s neuvěřitelnou dávkou preciznosti a trpělivosti, kterou vědecká ilustrace vyžaduje. Pokud si ale myslíte, že tráví většinu času jen ve svém útulném ateliéru, mýlíte se. Správný encyklopedický malíř musí svůj objekt nejprve řádně prostudovat a nafotit hned několik exemplářů v nejrůznějších polohách, aby měl z čeho vycházet a jeho práce byla co nejvěrnější. Musí se i dobře orientovat v zoologii. Inu vědecká kresba je věda.

Soutěž

Dominanta Pelhřimovska dosahuje výšky 767 metrů nad mořem a ročně sem míří desetitisíce lidí. Důvodem je nejen zdejší rozhledna Pípalka, ale hlavně poutní místo s kostelem Nejsvětější trojice a křížovou cestou. Léčivé schopnosti jsou připisovány i vodě ze zdejších studánek - zlaté a stříbrné. Nejznámější poutní místo Vysočiny najdete na Křemešníku.

Výherkyní se stala Naďa Báčová z Jihlavy a vyhrála víkendový pobyt v penzionu v Příbrami.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2004
 ST