Válka, která musela přijít. I smrt dostala nové jméno. Moc a vláda ztratily lidskou tvář. Cyklus České televize o osudech, intrikách a soukromí slavného panovnického rodu (2016). Režie E. Kopřiva

Císař František Josef I. vládne pevnou rukou, ale blížící se dvacáté století přináší tendence, o kterých předkové neměli nejmenší tušení a na počátku své vlády je neměl ani císař sám. Politické uspořádání Evropy nastolené kdysi Vídeňským kongresem a dalšími smlouvami je neudržitelné. Přichází století elektřiny a páry. Vytvářejí se zcela nové a ekonomicky silné třídy obyvatelstva. Sjednocuje se Německo. Jeho expanze mezi velmoci je prudká a nezastavitelná. O své se hlásí Rusko, zatímco Francie a Anglie nemíní ustoupit z pozic. A přes oceán se po světě rozhlíží Amerika. Svět potřebuje nové hranice. Je jasné, že dojde k novému zásadnímu střetu.

Připraveni jsou všichni. Čeká se jen na záminku či něčí chybu. Ta přichází v létě roku 1914. Podrobný příběh napětí na zadním dvorku Evropy, jak říkají Balkánu mocní doby, vyústí v dosud nevídanou katastrofu. Postupně se celý svět pouští do války, o níž netuší, že smete i své původce a iniciátory a že je i jejich poslední válkou. Nová doba přinese i novou podobu umírání. Tanky, letadla, kulomety, plyn. To přinese start dvacátého století.

Ještě čtyři roky je na trůnu František Josef I. Ale vládnou již jen generálové. Císař v roce 1916 umírá ve věku 86 let jako symbol končícího světa. Novým a posledním rakouským císařem a českým králem je arcivévoda Karel, prasynovec císaře Františka Josefa I. Ale je příliš pozdě. Jeho pokusy ukončit okamžitě válku a nastolit nový pořádek narážejí na nové mocenské zájmy a nezájem. Nikdo v Evropě sice už nechce válčit, ale ani jednat o zachování statusu quo. Hroutí se říše i trůny. Chaos, jak tomu ve vesmíru je vždy, vede k novým řádům. Jak se ukáže ne na dlouho, bohužel.

Habsburkové v tomto dílu

František Josef I. Habsburský František Josef I. Habsburský císař rakouský a apoštolský král uherský
František Ferdinand d’Este František Ferdinand d’Este rakouský, uherský a český korunní princ
Karel I. Habsburský Karel I. Habsburský poslední císař rakouský
Stopáž26 minut
Rok výroby 2016
 ST AD HD