Pavel Fajt a jeho hosté – violoncellista Josef Klíč, zpěvačka židovských písní Katryna a hudební skupina MCH Band (2002). Režie V. Fatka

Hostem Pavla Fajta bude skupina MCH BAND v čele s legendou naší alternativní hudby Mikolášem Chadimou. Mikoláš Chadima byl v 70. letech členem legendárních kapel Elektrobus a Rock & Jokes Extempore Band. Vedle toho působil i v kultovní skupině Kilhets a revivalových Old Teenagers (později Classic Rock And Roll Band). Po dlouhá léta patří k nejinspirativnějším, nejinvenčnějším a nejméně konformním tvůrcům na naší alternativní scéně. Jako vedoucí a téměř výhradní autor Extempore (a také signatář Charty 77) byl neustále v ohnisku pozornosti Státní bezpečnosti, takže skupině byla prakticky znemožněna koncertní činnost. Přesto se Chadimovi podařilo v roce 1981 vystoupit se svými skladbami v Londýně za doprovodu členů kapel This Heat, The Work, Henry Cow a Art Bears. Po ukončení činnosti Extempore založil v září 1981 MCH Band. V roce 1989 skupina vystoupila na festivalech v polské Wroclawi a dánské Kodani, v témže roce se také poprvé legálně představila českému publiku na památném Koncertě pro Arménii. Od roku 1983 spolupracuje Chadima s básníkem Ivanem Wernischem, který je autorem řady textů (často v německém jazyce). Pro album Karneval si však většinu textů se silným sociálně-politickým ostřím napsal Chadima sám. Vedle MCH Bandu příležitostně spolupracuje také s dalšími hudebníky (Peter Binder, Pavel Fajt). Skupina MCH Band zahraje v pořadu Mezi proudy – Crescendo nový program, nazvaný TAGES NOTIZEN. Informace o skupině najdete na stránkách: www.noise.cz/mchb.

Dalším hostem bude zpěvačka s uměleckým jménem KATRYNA, jinak Kateryna Tlustá-Kolcová se narodila 6. 8. 1971 v Kyjevě, kde vystudovala na vysoké škole hudební folkloristiku. Přání studovat zpěv se jí bohužel na Ukrajině nepodařilo naplnit, mimo jiné i pro komplikované zrakové postižení. Nakonec ale získala stipendium v České republice, kde pět let studovala zpěv na konzervatoři Jana Deyla. Katryna vystupovala se Spirituál kvintetem, s Vladimírem Mertou, i v představení bratrů Formanů Bouda. Bylo možné ji slyšet na Vltavě na lodi, kterou si bratři Formanové najali pro své představení Nachové plachty. Se skupinou King Size nahrála CD. Zpívá v moderní interpretaci staré židovské písně v jazyce jidiš i hebrejsky, v Crescendu zazpívala také rusky a španělsky.

Své umění předvede i Josef Klíč, uznávaný interpret doma i v zahraničí, především v SRN, Kanadě, Japonsku, narozen 10. 8. 1976 v Moravské Třebové, absolvent konzervatoře v Pardubicích, obor violoncello, a Janáčkovy akademie múzických umění v Brně, v r. 1994 působil v Junge Österreichische Philharmonie v Insbrucku jako vedoucí skupiny violoncell. Získal za svoje umění mimořádná ocenění, je laureátem Janáčkovy umělecké mezinárodní interpretační soutěže v r. 2000 a dalších mezinárodních soutěží. V roce 2000 absolvoval zahraniční stáž v Japonsku. Působí v oblasti interpretační i skladatelské (vážná hudba i jiné žánry, např. alternativní proudy rockové a folklorní hudby). Jeho skladby (vlastní i interpretační dílo) byly uvedeny v ČR, SRN, Francii, Kanadě a v Japonsku. Má za sebou řadu televizních vystoupení, nahrávky CD. V současné době působí ve Státní opeře v Olomouci, Brně a účastní se zahraničních koncertů (Japonsko, SRN, Rakousko, Španělsko, Turecko, Francie). V Crescendu představí Josef Klíč výhradně svoje skladby.

Stopáž47 minut
Rok výroby 2002
 4:3
ŽánrHudba