Jaké stopy zanechal na jihoamerickém kontinentu botanik Benedikt Roezl? (2004). Připravili K. Broulová-Šimková a V. Šimek

Kamila Šimková, původním povoláním geografka, a její manžel Vladimír, původním povoláním fotograf, se dnes již řadí mezi renomované filmové dokumentaristy.
V naučném cyklu nejen o rostlinné říši se vydávají ve stopách pěti významných českých botaniků za nádherou jihoamerické flory i mnohdy velkým dobrodružstvím jejich životních příběhů.

V druhém díle se zaměřili na osudy českého zahradníka a cestovatele Benedikta Roezla, rodáka z Horoměřic, který byl považován za nejznámějšího sběratele rostlin své doby. Již v útlém věku ho učarovaly krásné orchideje a díky svému vztahu k rostlinám se od skromných začátků v zahradě u klášterního statku v obci Pátek vypracoval na zahradníka předních evropských zahrad, a poté odjel do Mexika realizovat svůj sen, založit zahradu na Novém kontinentu. V Latinské Americe se kromě pěstování věnoval i sběru exotických rostlin, které zasílal do významných evropských zahradnictví. Této činnosti brzy zcela propadl a dobrodružným pronikáním do deštných pralesů se mu podařilo objevit tehdejším botanikům zcela neznámé druhy orchidejí. Po třech dlouhých cestách po americkém kontinentu se Roezl usadil v Praze, kde se stal čestným předsedou nově založeného Spolku uměleckých zahradníků Flora, jenž vydával první český zahradnický časopis.

Stopáž18 minut
Rok výroby 2004
 ST 4:3
ŽánrDokument