O projektu

„Na Ajašce jsme nebyli poprvé, během předchozích čtyř filmových výprav vzniklo celkem šest dokumentárních filmů, z nichž čtyři byly odvysílány v České televizi,“ připomíná režisér a kameraman Ladislav Moulis. „Protože jsem se v posledních letech mimo jiné zabýval i tvorbou pro děti, vznikl nápad pokusit se přiblížit Aljašku a severskou přírodu dětem. Chtěl jsem se o to pokusit nenásilnou zábavnou formou, bez všudypřítomného poučujícího komentáře. Pokusit se ukázat obraz severské přírody se vším, co k ní patří.“

Osou seriálu je putování dvou českých kluků po Aljašce. Jejich průvodci jsou táta-přírodovědec a děda. Dědu hraje Bohuslav Fiala, dlouholetý přítel, který na Aljašce skutečně dvacet let žije a pomáhal s organizací a přípravou všech expedic.

Každý díl se odehrává v jiné oblasti, která je pro Aljašku typická, a tak se děti a jejich rodiče mohou postupně seznámit

Příběhy jsou vyprávěny formou deníku jednoho z desetiletých chlapců a doplněny synchrony z reálu. Důležitými postavami jsou táta a děda, kteří dokáží vysvětlit a upřesnit poznatky, na něž kluci vzhledem ke svému věku a znalostem nestačí. Filmy si nekladou za cíl zkoumat do detailů všechny jevy jako odborné přírodovědecké filmy, ale především vzbudit zájem dětských diváků na základě sugestivních zážitků jejich vrstevníků. Natáčení probíhalo v odlehlých oblastech Aljašky bez kontaktu s civilizací a zážitky filmových hrdinů se mnohdy prolínaly s realitou. Příběhy jsou koncipovány tak, aby se v každém díle objevila jiná část aljašské přírody, ve které si kluci buď sami, nebo za pomoci dospělých musí umět poradit.

Natáčení si v průběhu čtyř let vyžádalo tři filmové expedice, během kterých strávil miniaturní štáb téměř sedm měsíců na cestách v oblastech nedotčených civilizací. Jenom namátkou: řeka Sheenjek v oblasti Arktidy, pohoří Brooks Range v Arktidě, řeka Forty Mile, oblast Yukon Territory, oblast v okolí Mt. Mc Kinley, Denali State Park, Coast Mountains, Wrangell Mountains, Jihovýchodní Aljaška oblast Inside Passage. Města: Anchorage, Fairbanks, Dawson City, Whitehorse, Skagway aj.

Režisér Ladislav Moulis i lesní inženýr Antonín Kusbach absolvovali výpravy i natáčení se svými syny. Natáčení předcházela důkladná příprava doma. Na cestách do hor a na vodě si otcové ověřili, že by desetiletí kluci mohli být schopni takovou cestu na Aljašku absolvovat.

Zážitky Ladislava Moulise z natáčení

Klikněte pro větší obrázek O natáčení dokumentů na Aljašce v předchozích letech napsali L. Moulis a A. Kusbach knihu S kamerou po Aljašce. Součástí projektu je i titul Severní řeka (2001), podle níž vznikla v Českém rozhlase Praha úspěšná dramatizace, určená zejména mladým posluchačům. Ladislav Moulis napsal pro děti knihu Severní řeka.

Z filmů Ladislava Moulise s tematikou přírody

Profily autorů

Ladislav Moulis
kameraman, režisér

Antonín Kusbach
lesní inženýr