Kronika malé obce nedaleko hranic ve vratkých 30. až 50. letech. V dobách, kdy bylo nutné se rozhodnout, kdo je Čech, kdo Rakušan a kdo Němec.
Režie: Bohdan Sláma. Scénář: Ivan Arsenjev. Hrají: Zuzana Kronerová, Stanislav Majer, Magdalena Borová, Jiří Černý a další.
Krajina ve stínu

Vitorazsko, kraj na česko-rakouském pomezí, od konce 30. do počátku 50. let minulého století. Češi tu nosí německá jména a Rakušané mají naopak často jména česká, což je dáno tím, že historicky tenhle kraj jednou patřil k Čechám, jindy zase k Rakousku. I proto tu národnost nikdy moc neřešili. Jenže dochází k anšlusu Rakouska, druhá světová válka klepe na dveře a oni musí učinit osudové rozhodnutí, k jaké národnosti se přihlásit. Někdo vzhlíží k Hitlerovi, jiný je srdcem Čech, další chce jen dosáhnout na nejrůznější dávky. Válečné útrapy jsou tu podobné strastem jiných – někdo musí narukovat do wehrmachtu, jiného odveze gestapo, další dostane želízka kvůli přečinu ryze kriminálnímu. To skutečné peklo ale přichází až s osvobozením na jaře 1945. Jak se ze sousedů stávají vrazi? Kdo má právo soudit? A kdo vynášet tresty nejvyšší? Ivan Arsenjev napsal scénář podle skutečných událostí, ke kterým došlo v jihočeské obci Tušť na konci května 1945. Snímek byl oceněn šesti Českými lvy, mj. za nejlepší scénář a nejlepší ženské herecké výkony v hlavní (Magdalena Borová) i vedlejší (Petra Špalková) roli.

Napište nám