Hudební večer z Rytířského sálu Valdštejnského paláce v Praze (2003). Ve skladbách W. A. Mozarta a A. Dvořáka účinkuje Pražský komorní orchestr bez dirigenta. Koncertní mistr O. Kukal. Pořadem provází T. Šimerda. Kamera J. Lebeda. Režie S. Vaněk

Litujeme, ale v současné době není pořad v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Hudební večer z Valdštejnského paláce, který byl zbudován v roce 1630, čtyři roky před násilnou smrtí svého majitele, nabízí v barokním prostředí Rytířského sálu operní hudbu Wolfganga Amadea Mozarta a Českou svitu Antonína Dvořáka. Předehra k Figarově svatbě byla napsána k proslulé zpěvohře podle stejnojmenné předlohy Pierra-Augustina Carona de Beaumarchaise a při své světové premiéře v roce 1786 vzbudila nevoli aristokratického obecenstva, neboť zpochybňovala jeho staletá privilegia, např. ius primae noctis. Zato Praha přijala toto hudebně dramatické dílo o půlroku později s nadšením, protože oslovilo především měšťanskou vrstvu.

Po úspěchu Serenád E dur a d moll zamýšlel Antonín Dvořák vytvořit další dílo stejného formálního zaměření, tentokrát však s českými lidovými tanci. Pro tento záměr se však označení „serenáda“ příliš nehodilo, a tak prvotní nápad postupně vykrystalizoval v rozhodnutí zkomponovat svitu, jíž se při premiéře dostalo podtitulu „Česká“. Dílo poprvé zaznělo 16. května 1879 v Praze v rámci koncertu Spolku českých žurnalistů za řízení dirigenta Adolfa Čecha. O rok později Českou suitu dirigoval v Praze sám Dvořák, a to 29. března 1880 na dobročinném koncertu ve prospěch stavby Národního divadla.

Stopáž39 minut
Rok výroby 2003
ŽánrHudba