26 minut
Křesťanský magazín

11. červen 2017

Obsah dílu

Instalace biskupa Slezské církve evangelické a. v. — Českomoravská Fatima Koclířov — Farní kostel Povýšení svatého Kříže v Chuchelné — Dětský pěvecký sbor Ondrášek a sbormistr Josef Zajíček — Židovský hřbitov ve Frýdku-Místku

Části dílu

01:24
Instalace biskupa Slezské církve evangelické a. v.
  Po šesti letech nastoupil do čela SCEAV v pořadí už osmý duchovní. Dosavadního správce Jana Waclawka vystřídal Tomáš Tyrlík. Synod duchovních volil biskupa ze svých řad, přičemž zvolený biskup musel mít za sebou nejméně patnáct let služby v církvi a nesměl být starší pětašedesáti let. Při slavnostním uvedení do úřadu nechyběli ani zahraniční hosté, konkrétně biskupové z Německa, Polska a Slovenska. Reportáž zachycuje významný okamžik v životě církve a představuje osobnost nového biskupa.
  06:07
  Českomoravská Fatima Koclířov
   Obec Koclířov se rozkládá po obou stranách historické českomoravské hranice a v tomto roce je v ní neobvykle rušno. Římskokatolická církev si totiž letos připomíná sto let od mariánských zjevení v portugalské Fatimě. A co má společného Fatima s Koclířovem? Právě toto místo je už dvacet šest let takzvanou Českomoravskou Fatimou, Národním centrem Fatimského apoštolátu pro ČR. Po sametové revoluci jej vybudovali věřící v areálu bývalého kláštera redemptoristů. My jsme se v Koclířově zúčastnili letošních jubilejních oslav fatimských zjevení.
   10:14
   Farní kostel Povýšení svatého Kříže v Chuchelné
    V závěru seriálu o novogotických sakrálních stavbách Hlučínska jsme se s historikem Jiřím Jungem vydali do Chuchelné. Navštívili jsme farní kostel Povýšení svatého Kříže, který svým vzhledem odkazuje na fenomén novogotiky, byť byl postaven teprve nedávno. Původní kostel sice vznikl v roce 1922, ale v roce 1945 byl zničen náletem. Na konci šedesátých let začali lidé organizovat sbírky a v roce 1969 byl již položen základní kámen kostela nového. Bohužel normalizace zbrzdila jakoukoli výstavbu. Až po pádu socialismu, v roce 1990 při návštěvě papeže Jana Pavla II. na Velehradě, byl základní kámen znovu vysvěcen a nový kostel, finančně podpořený obyvateli z okolí i věřícími z Polska a Německa, slouží farníkům v Chuchelné od roku 1996.
    14:15
    Soutěž
     15:11
     Dětský pěvecký sbor Ondrášek a sbormistr Josef Zajíček
      V rubrice „Seznamte se“ přinášíme portrét sbormistra Josefa Zajíčka. Ten je uměleckým vedoucím Dětského pěveckého sboru Ondrášek z Nového Jičína. A oba - jak sbor, tak jeho sbormistr - letos slaví výjimečné výročí. Sbor, jenž se pravidelně umisťuje na předních místech národních i světových soutěží, působí už padesát let. A Josef Zajíček je jeho sbormistrem přesně polovinu této doby. Nahlédneme do zákulisí a na zkoušky Ondrášku i na jeho koncerty spojené s úctyhodným výročím. Dozvíme se také více o člověku, který zasvětil svůj život působení v pěveckých sborech a vzdělávání malých zpěváků a který je zároveň hluboce věřící osobností, jejíž duchovní život se prolíná i do života profesního.
      20:15
      Židovský hřbitov ve Frýdku-Místku
       Frýdecký židovský hřbitov z konce 19. století byl po dlouhých letech znovu zpřístupněn veřejnosti a Muzeum Beskyd v něm pořádá bezplatné komentované prohlídky. Historik a lektor frýdecko-místeckého muzea Jaromír Polášek nás seznámí s historií tohoto místa, které za protektorátu zkonfiskovali nacisté a pak je poškozovali jeho správci v době socialismu. Bouraly se staré stavby, vznikalo panelákové sídliště a poslední pohřby se zde konaly v padesátých letech. Hřbitov, ke kterému patří i parková část, má dnes opravené oplocení, funkční bránu a upravené stromy. A bývalá hřbitovní budova dnes slouží jako modlitebna Církve adventistů sedmého dne.
       Přehrát celé video
       Stopáž27 minut
       Další díl
       18. červen 2017

       Přehled dílů

       717 dostupných
       Stopáž26 minut

       26. listopad

       Krvavé konflikty ve světě — Benefiční koncert na podporu nových varhan do chrámu sv. Víta — Církevní rekreační a ubytovací zařízení

       26. 11. 2023 na ČT2
       Stopáž27 minut

       19. listopad

       Na úvod přineseme reportáž ze zasedání České biskupské konference ve Vranově u Brna. Dále navštívíme židovský hřbitov v Miroslavi, kde přes třicet let pomáhají s jeho opravami a udržováním kromě místních evangelíků i dobrovolníci z Německa, zavítáme na kurz tvorby ikon a na závěr se podíváme, jak studenti Stojanova gymnázia na Velehradě pomáhají s opravou nedaleké fary

       19. 11. 2023 na ČT2
       Stopáž26 minut

       12. listopad

       Česko - Vatikánská smlouva — Pohřební ateliéer — Horská ubytovací zařízení provozovaná církvemi — Kurzy Alfa

       12. 11. 2023 na ČT2
       Stopáž26 minut

       5. listopad

       Vivat Priessnitz, Kostelík v horách, varhany u sv. Mořice v Olomouci, blahoslavená rodina Ulmových a mobilní hospic Charity Zábřeh.

       5. 11. 2023 na ČT2
       Stopáž27 minut

       29. říjen

       Na úvod zavítáme do Vranova u Brna, kde působí Sestry od andělů. Ve vile Löw-Beer v Brně představíme novou expozici Židé na Moravě – vila a její obyvatelé. Seznámíme vás s Květoslavou Sukupčákovou z Javorníku nad Veličkou, která se věnuje vyšívání farářských tabulek a navštívíme husitský sbor kněze Ambrože v Hradci Králové, kde vzniká jediná zvonohra u nás s koncertními parametry.

       29. 10. 2023 na ČT2
       Stopáž26 minut

       22. říjen

       Oslavy 130. výročí vysvěcení kostela sv. Ludmily — Poutní místo Římov — Dům sv. Antonína v Moravských Budějovicích — Svatohubertské slavnosti na Kuksu

       22. 10. 2023 na ČT2
       Stopáž27 minut

       15. říjen

       Na úvod se podíváme na Velehrad, kde koncem září vyvrcholily oslavy stého výročí úmrtí olomouckého arcibiskupa Stojana. Také zavítáme na druhý ročník festivalu Štetlfest a představíme cyklorikšu, která slouží klientům brněnské charity. Na závěr navštívíme bývalou evangelickou jednotřídku v Horní Krupé na Vysočině, z které je dnes ekologické centrum.

       15. 10. 2023 na ČT2
       Stopáž27 minut

       8. říjen

       Vídeňský arcibiskup v Olomouci, Evangelický den SCEAV, varhany v Prostřední Bečvě, evangelický farář Miloš Vavrečka a Charitní dům sv. Václava

       8. 10. 2023 na ČT2
       Stopáž27 minut

       1. říjen

       Na úvod přineseme reportáž ze slavnostního požehnání kopie kaple Zjevení v Koclířově a z poutě rodin brněnské diecéze. Připomeneme 700 let od založení kláštera na Starém Brně a ohlédneme se za 30 lety působení polského kněze Zbigniewa Czendlika v Česku.

       1. 10. 2023 na ČT2
       Stopáž27 minut

       24. září

       Jak jsou přijímány ženy jako představitelky církevních společenství? Signalizují změny ve vedení kněžských seminářů novou cestu ve výchově kněžského dorostu? A jaké dozvuky mají Světové dny mládeže v Lisabonu?

       24. 9. 2023 na ČT2

       Křesťanský magazín na sociálních sítích

       Napište nám