Prenatální diagnostika může životy zachraňovat, ale také přispět k jejich ničení. Do skrytých zákoutí etických dilemat moderních lékařských postupů nahlédla Kateřina Rózsová. Režie J. Rásocha

Těhotenský screening představuje pro řadu žen jen banální lékařské vyšetření. Pro některé rodiče však může jít o začátek jednoho z nejobtížnějších rozhodování, které si lze vůbec představit. Představíme vám příběhy lidí, pro které lékaři po prenatálním vyšetření neměli dobré zprávy. Své dilema řešili různě. Stejná je ale odvaha, se kterou o této navýsost intimní a mimořádně složité životní situaci mluvili na kameru České televize. Se svou osobní zkušeností se svěřili i proto, aby pomohli těm, které podobná zkouška osudu ještě čeká.

Prenatální diagnostika

Prenatální vyšetření plodu je dnes už v České republice běžnou součástí péče o těhotné ženy. Lékaři mohou díky nim objevit u nenarozených dětí mnoho vývojových i genetických poruch. Některá onemocnění dokáží léčit ještě v těle matky nebo bezprostředně po porodu. Umožní tak přežít dětem, jejichž šance na život by ještě před několika lety byla jen mizivá.

Současně tyto lékařské vzbuzují mnohé otazníky. Lékaři po provedení prenatálních testů nezřídka rodiče postaví před jedno z nejtěžších životních rozhodnutí. Dilema, zda riskovat narození postiženého dítěte nebo raději ukončit těhotenství umělým potratem, jakoby nemělo dobré řešení. Většinový názor českých zdravotníků a dokonce i maminek, které se v podobných případech zpravidla rozhodují pro potrat, je zřejmý. Ani to ale nestírá pocity viny nebo výčitky svědomí některých zainteresovaných.

V našem magazínu přinášíme příběhy lidí, kteří nebyli osudového rozhodnutí ušetřeni. Paní, která si přála zůstat v anonymitě, nakonec odvahu přivést na svět postižené dítě nenašla. Rodiče, kterým se narodil syn s fatálním postižením, volili opačně – přestože to znamenalo řadu komplikací a ústrků. Nejen o těchto dvou konkrétních příbězích je ale náš pořad. Je především o lidech, kteří se často nenadále a zcela bezbranní ocitají na křižovatce osudu; na křižovatce života a smrti.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2017
 P ST HD