26 minut
Křesťanský magazín

12. únor 2011

Část: Jan Nepomuk Neumann

Obsah dílu

Jan Nepomuk Neumann — Pěvecké sdružení moravských učitelů — Hovory nejen o hudbě — Dobrovolníci měnící svět

Části dílu

01:00
Jan Nepomuk Neumann
  Osoba redemptoristy sv. Jana Nepomuka Neumanna patří mezi nejvýznamnější světce naší země. V roce 2010 uplynulo 150 let od jeho úmrtí a letos se uskuteční oslavy 200 let od jeho narození. Po návštěvě základní školy v Prachaticích, studiu v Českých Budějovicích a v Praze odjel do USA, kde působil jako misionář. Stal se biskupem ve Philadelphii, proslul nesmírnou horlivostí, vzdělaností, obětavostí, mírností, skromností a stavební činorodostí. Je považován za zakladatele církevního školství v USA. O jeho heroickém životním nasazení svědčí mimo jiné i to, že zemřel na ulici cestou na poštu v naprostém vyčerpání ve svých 49 letech…
  04:47
  Pěvecké sdružení moravských učitelů
   Známé hudební těleso bylo založeno v Kroměříži v roce 1903 profesorem Ferdinandem Váchou. My vám tento pěvecký spolek přiblížíme prostřednictvím rozhovoru s jeho uměleckým vedoucím, dirigentem Lubomírem Mátlem, který byl pořízen u příležitosti koncertu PSMU v ostravském domě kultury.
   08:48
   Z domova
    10:53
    Necháme to tak?
     Chátrající sakrální kostely, Boží muka a další stavby přibližuje putovní výstava s názvem "Necháme to tak?". V Opavě výstava proběhla ve spolupráci s občanským sdružením Za Opavu, které detailně sleduje památky a jejich obnovu v regionu a podniká konkrétní kroky k jejich zachování a obnově. Expozice mapuje nejen stopy dvou totalit a vandalství, ale chce především vzbudit zájem veřejnosti a mobilizovat ji k jejich záchraně. Práce na zdevastovaných sudetských památkách vede mladé zachránce k zájmu o historii, ke skutečným hodnotám i k úctě k dědictví zanechanému našimi předky.
     15:19
     Hovory nejen o hudbě
      Těsně před Vánocemi 2010 se na knižních pultech objevila stejnojmenná kniha autorů Jiřího Pavlici a Přemysla Ruta. Její křest pro nás byl příležitostí k rozhovoru nejen s oběma autory, ale také s jejich hosty, mezi nimiž nechyběli např. Pavel Jurkovič či Alfréd Strejček. Je snad zbytečné připomínat, že Jiří Pavlica působí jako umělecký vedoucí Hradišťanu, ale skládá rovněž velká symfonická díla, např. Missa Brevis, Oratorium smíru atd. A spisovatel a hudebník Přemysl Rut je také divadelníkem a sběratelem lidových písní.
      20:01
      Soutěž
       20:42
       Dobrovolníci měnící svět
        Pod tímto mottem byl rok 2011 vyhlášen Evropským rokem dobrovolnictví. V Evropě se do nejrůznějších forem dobrovolnictví zapojuje sedm z deseti lidí. U nás se na vysoké úrovni této činnosti věnuje např. organizace ADRA. Její ostravské centrum sdružuje dobrovolníky, kteří pravidelně navštěvují dětská oddělení nemocnic nebo domovy seniorů, kde pomáhají především svou lidskou spoluúčastí. Obětavou dobrovolnicí je bývalá učitelka Eliška Knězková, s níž navštívíme pacienty oddělení následné péče v Bílovecké nemocnici.
        Přehrát celé video
        Stopáž27 minut
        Další díl
        19. únor 2011

        Přehled dílů

        707 dostupných
        Stopáž27 minut

        17. září

        Mariánská úcta v polské Ketři, nový biskup ostravsko-opavské diecéze, varhany ve Valašském Meziříčí, Zarážení hory v Polešovicích a pravoslavná církevní obec ve Vilémově.

        17. 9. 2023 na ČT2
        Stopáž27 minut

        10. září

        Na úvod přineseme reportáž z Absolventského Velehradu, ohlédneme se za festivalem Meeting Brno, který se letos zaměřil na postavení žen v církvi, navštívíme Martu Jirousovou, dceru básníka Ivana Martina Jirouse a představíme specifické duchovní písně v podání folkloristky Magdaleny Múčkové a cimbálová muziky Danaj.

        10. 9. 2023 na ČT2
        Stopáž27 minut

        3. září

        Poutě jako novodobý fenomén. Čím jsou poutní místa tak přitažlivá pro současného člověka?

        3. 9. 2023 na ČT2
        Stopáž27 minut

        25. červen

        Noc kostelů — Pouť na Sázavě — Hořické pašijové dny — Socha Marie Restituty Kafkové

        25. 6. 2023 na ČT2
        Stopáž27 minut

        18. červen

        Pravoslavná církev v Teplicích — Nadace sester Boromejek — Kniha „Mučedníci a oběti pro Krista“ — Jabok - 30 let — Noc kostelů

        18. 6. 2023 na ČT2
        Stopáž27 minut

        11. červen

        Pravoslavná cyrilometodějská pouť do Mikulčic, Začátek lázeňské sezony v Karlově Studánce, Varhany na Svatém Kopečku, Motorkářská pouť v Ostravě a Dům sv. Cyrila a Metoděje v opavských Vlaštovičkách.

        11. 6. 2023 na ČT2
        Stopáž26 minut

        4. červen

        Umožnit alespoň některým rozvedeným, kteří žijí v novém partnerském svazku, přístup ke svatému přijímání a zároveň je pozvat ke svátosti smíření. To je cíl nové iniciativy plzeňského biskupa Tomáše Holuba. Pastorace rozvedených v širších souvislostech.

        4. 6. 2023 na ČT2
        Stopáž27 minut

        28. květen

        Setkání katolické mládeže — Charitativní projekt „Mary's meals“ — Restaurátorské práce ve vyškovské synagoze — Arcidiecézní muzeum Olomouc — Pozvánky

        28. 5. 2023 na ČT2
        Stopáž27 minut

        21. květen

        Celorepublikové Dny dobrovolnictví, náměstí kardinála Tomáška v Ostravě-Svinově, varhany na hradě Bouzově, Ministrantský den v Arcibiskupském kněžském semináři v Olomouci a Komunitní centrum P. Josefa Peče ve Staré Vsi nad Ondřejnicí.

        21. 5. 2023 na ČT2
        Stopáž27 minut

        14. květen

        Jan Vávra v dalším cestovatelském magazínu zavede diváky na sever Čech. České Švýcarsko, Děčínsko a Českolipsko skrývá řadu pozoruhodných míst propojených s duchovními tradicemi tohoto regionu.

        14. 5. 2023 na ČT2

        Křesťanský magazín na sociálních sítích

        Napište nám