Zajímavosti a aktuality ze světa náboženství. Připravili M. Otřísal a A. Lazarov

Obsah dílu

Přehrát vše

Ve třetím Křesťanském magazínu z Prahy roku 2011 se nejdříve budeme věnovat návštěvě zástupce moskevského patriarchy, metropolitovi Hilarionovi, který přiletěl na dvoudenní návštěvu do České republiky. Navštívíme seminář pro snoubence, který uspořádala Vyšehradská kapitula v rámci svátku sv. Valentina, a podíváme se do Brna, kde se sešli křesťané k setkání Izrael a my, které chtělo reagovat na vzrůstající neonacistické tendence v evropských společnostech. V Lidovém domě se na pozvání křesťanskosociální platformy ČSSD hovořilo o vztahu naší levice k náboženství. V Rychnově nad Kněžnou zkouší skupina Oboroh, která už po dlouhá léta patří ke stálicím českého folkrocku. Vypravili jsme se za nimi, abychom krátce zmapovali jejich historii a dozvěděli se něco o jejich současných hudebních plánech. O názor na současný stav ekumenických vztahů jsme požádali publicistu Jiřího Zajíce, a pak jsme na chvíli v krátkých zprávách zamířili do zahraničí a na domácí scénu. Pánové Vacek a Vávra se tentokráte vypravili za emeritním děkanem evangelické teologické fakulty, Jakubem Trojanem a popovídali si o vztahu ekonomiky a víry.

Metropolita Hilarion

Klikněte pro větší obrázek Do Prahy v pondělí přiletěl druhý muž ruského pravoslaví, metropolita Hilarion, který představuje novou generaci hierarchů této církve. Původně hudební skladatel se stává mnichem a slouží naplno své církvi, ale po dvacetileté pauze se opět vrací i ke své původní lásce. Jeho návštěva se koná na pozvání osobního přítele, patriarchy Kryštofa.

První zprávy
Hlas pravoslaví

Seminář pro snoubence

Klikněte pro větší obrázek Vyšehradská kapitula pořádala už několikátý ročník duchovního semináře pro snoubence. Navazuje tak na novou tradici setkání, která se konají v rámci svátku sv.Valentina, křesťanského mučedníka, který obhajoval důležitost manželství i proti rozhodnutí římského císaře.

Novinky.cz
Vyšehradská kapitula

Izrael a my

Klikněte pro větší obrázek Mezinárodní křesťanské vyslanectví Jeruzalém pozvalo do Brna všechny zájemce o přemýšlení nad nebezpečným jevem současnosti – vzrůstajícím počtem těch, kteří zjevně či skrytě popírají skutečnost masového vyvražďování Židů za druhé světové války.

Wikipedia: Památník Jad Vašem


Česká levice a náboženství

Klikněte pro větší obrázek Křesťansko-sociální platforma ČSSD svolala do Lidového domu všechny, kdo se zamýšlejí nad problematickým vztahem české levice k náboženství a organizovanému křesťanství zvláště.

Křesťansko-sociální platforma ČSSD


Hudební skupina Oboroh

Klikněte pro větší obrázek Každý, kdo se zajímá o křesťanský folk, zná skupinu Oboroh. Toto hudební uskupení už existuje více než 22 let a přesto se nezdá, že by chtělo odejít do hudebního důchodu.

Oficiální stránky skupiny Oboroh


Publicista Jiří Zajíc

Klikněte pro větší obrázek V rubrice Tak to vidím já nám bývalý vedoucí náboženské redakce Českého rozhlasu, publicista Jiří Zajíc, odhalí svůj pohled na současný stav ekumenických vztahů velkých křesťanských církví.

Wikipedia: Jiří Zajíc


Zprávy ze světa

Klikněte pro větší obrázek V Malajsii vypuklo násilí proti muslimské sektě Ahmadiyah.
Idnes.cz
Nová telefonní aplikace pomáhá křesťanům s přípravou na zpověď. Idnes.cz
Svatovítská katedrála hostila potomky Lucemburků při mši na památku 700. výročí sňatku Jana Lucemburského a Elišky Přemyslovny.
Český rozhlas
Vojenští kaplani Nato a Partnerství pro mír se sešli v Praze.
Portal.gov.cz
Deník referendum


S Jakubem Trojanem o vztahu ekonomie a víry

Klikněte pro větší obrázek Pánové Vacek a Vávra se tentokráte vypravili za bývalým děkanem Evangelické teologické fakulty Karlovy univerzity a inženýrem ekonomie – Jakubem Trojanem, aby si popovídali o vztahu ekonomie a víry, konzumismu a nadějích české demokracie.

Paměť národa.cz

Stopáž26 minut
Rok výroby 2011
 P ST