27 minut
Křesťanský magazín

7. duben 2019

Část: Zichpil

Obsah dílu

Kongregace Nejsvětější Svátosti - petrini — Časopis Duha — Místa Jana Zrzavého — Zichpil

Části dílu

00:34
Kongregace Nejsvětější Svátosti - petrini
  První a jediná ryze česká mužská kongregace vznikla 8. září 1888 v Českých Budějovicích. Bratři z kongregace Nejsvětější Svátosti nesou na počest svého zakladatele Klementa Petra označení petrini. A v Českých Budějovicích dodnes působí. Jejich kostel Panny Marie Růžencové je atraktivní svou netradiční výzdobou v beuronském stylu.
  06:57
  Časopis Duha
   Druhá komunita bratří petrinů žije v Písku. Kongregace se kvůli oběma světovým válkám a následnému útlaku v době komunismu nikdy nestihla příliš rozšířit. Dnes čítá pouhých 9 členů, z toho v Písku žije pět kněžích. Jejich nakladatelství Petrinum, znají ale učitelé náboženství, kněží i rodiče a děti po celé republice. Vydávají totiž katolický časopis Duha určený nejmladším školákům.
   13:29
   Místa Jana Zrzavého
    Malíře Jana Zrzavého asi představovat nemusíme. Díla jednoho z nejvýznamnějších představitelů české avantgardy se v současnosti prodávají za desítky milionů korun. Méně známé už ale je, že byl hluboce věřícím člověkem a svým uměním chtěl dosáhnout krásy, kterou pojímal jako odlesk boží existence.
    19:47
    Zichpil
     Zichpil v Humpolci patří k našim nejmladším a poměrně výjimečným skanzenům. Najdete ho totiž přímo v ulicích města. My ho navštívili ale z jiného důvodu. Majitelé prostých domků žili chudobně, zato i přes různá náboženská vyznání, ve vzácné harmonii. Vedle sebe tu stála evangelická toleranční modlitebna i synagoga a v úzkých uličkách se tak potkávali katolíci, evangelíci i židé.
     Přehrát celé video
     Stopáž26 minut
     Další díl
     14. duben 2019

     Přehled dílů

     701 dostupných
     Stopáž26 minut

     4. červen

     Umožnit alespoň některým rozvedeným, kteří žijí v novém partnerském svazku, přístup ke svatému přijímání a zároveň je pozvat ke svátosti smíření. To je cíl nové iniciativy plzeňského biskupa Tomáše Holuba. Pastorace rozvedených v širších souvislostech.

     4. 6. 2023 na ČT2
     Stopáž27 minut

     28. květen

     Setkání katolické mládeže — Charitativní projekt „Mary's meals“ — Restaurátorské práce ve vyškovské synagoze — Arcidiecézní muzeum Olomouc — Pozvánky

     28. 5. 2023 na ČT2
     Stopáž27 minut

     21. květen

     Celorepublikové Dny dobrovolnictví, náměstí kardinála Tomáška v Ostravě-Svinově, varhany na hradě Bouzově, Ministrantský den v Arcibiskupském kněžském semináři v Olomouci a Komunitní centrum P. Josefa Peče ve Staré Vsi nad Ondřejnicí.

     21. 5. 2023 na ČT2
     Stopáž27 minut

     14. květen

     Jan Vávra v dalším cestovatelském magazínu zavede diváky na sever Čech. České Švýcarsko, Děčínsko a Českolipsko skrývá řadu pozoruhodných míst propojených s duchovními tradicemi tohoto regionu.

     14. 5. 2023 na ČT2
     Stopáž26 minut

     7. květen

     Velikonoční festival duchovní hudby — Jihomoravská Klentnice — Obnova fary v Zaječí — Expozice „Na jevišti světa"

     7. 5. 2023 na ČT2
     Stopáž26 minut

     23. duben

     Velkopáteční umývání, pomoc ukrajinským uprchlíkům, varhany v olomouckém Husově sboru, nová sezona v Arcibiskupském paláci v Olomouci, zdravotní sestra Marcela Dedková.

     23. 4. 2023 na ČT2

     Křesťanský magazín na sociálních sítích

     Napište nám