Obsah dílu

Kongregace Nejsvětější Svátosti - petrini — Časopis Duha — Místa Jana Zrzavého — Zichpil

Části dílu

00:34
Kongregace Nejsvětější Svátosti - petrini
  První a jediná ryze česká mužská kongregace vznikla 8. září 1888 v Českých Budějovicích. Bratři z kongregace Nejsvětější Svátosti nesou na počest svého zakladatele Klementa Petra označení petrini. A v Českých Budějovicích dodnes působí. Jejich kostel Panny Marie Růžencové je atraktivní svou netradiční výzdobou v beuronském stylu.
  06:57
  Časopis Duha
   Druhá komunita bratří petrinů žije v Písku. Kongregace se kvůli oběma světovým válkám a následnému útlaku v době komunismu nikdy nestihla příliš rozšířit. Dnes čítá pouhých 9 členů, z toho v Písku žije pět kněžích. Jejich nakladatelství Petrinum, znají ale učitelé náboženství, kněží i rodiče a děti po celé republice. Vydávají totiž katolický časopis Duha určený nejmladším školákům.
   13:29
   Místa Jana Zrzavého
    Malíře Jana Zrzavého asi představovat nemusíme. Díla jednoho z nejvýznamnějších představitelů české avantgardy se v současnosti prodávají za desítky milionů korun. Méně známé už ale je, že byl hluboce věřícím člověkem a svým uměním chtěl dosáhnout krásy, kterou pojímal jako odlesk boží existence.
    19:47
    Zichpil
     Zichpil v Humpolci patří k našim nejmladším a poměrně výjimečným skanzenům. Najdete ho totiž přímo v ulicích města. My ho navštívili ale z jiného důvodu. Majitelé prostých domků žili chudobně, zato i přes různá náboženská vyznání, ve vzácné harmonii. Vedle sebe tu stála evangelická toleranční modlitebna i synagoga a v úzkých uličkách se tak potkávali katolíci, evangelíci i židé.
     Přehrát celé video
     Stopáž26 minut
     Další díl
     14. duben 2019

     Přehled dílů

     692 dostupných
     Stopáž26 minut

     26. březen

     Sto let Matice svatokopecké, řeckokatolická romská misie a folklorní soubor Čiriklore, varhany v Dubu nad Moravou, výstava Kříž, symbol spásy, pravoslavný kněz Josef Libor Kratochvíla.

     26. 3. 2023 na ČT2
     Stopáž27 minut

     19. březen

     Na úvod se ještě ohlédneme za celorepublikovou akcí Národní týden manželství, dále zavítáme do Olomouce na setkání varhaníků, představíme restaurátora Romana Slaného, který vyrábí moravské kláty a navštívíme zrekonstruovanou zámeckou kapli v Oslavanech na Brněnsku.

     19. 3. 2023 na ČT2
     Stopáž26 minut

     12. březen

     Mnoho významných osobností katolické církve bylo v únoru k zastižení v Praze. Odehrávalo se zde kontinentální shromáždění Synody a plenární zasedání Rady evropských biskupských konferencí (CCEE).

     12. 3. 2023 na ČT2
     Stopáž27 minut

     5. březen

     Na úvod se vydáme do Šternberku, kde se začátkem února konala tradiční hromniční pouť matek. Dále přineseme reportáž ze setkání podporovatelů charitativní organizace Mary’s Meals, vydáme se do Koclířova k replice Fatimské kaple a představíme brněnského rodáka Kurta Gödela, který mimo jiné vytvořil i rovnici pro logický důkaz boží existence.

     5. 3. 2023 na ČT2
     Stopáž26 minut

     26. únor

     Svatý Valentin, tanzanské děti, varhany ve Špičkách, jarní prázdniny v Hubertu, společenství Ábel

     26. 2. 2023 na ČT2
     Stopáž27 minut

     19. únor

     Mariánská úcta v Čáslavi a téměř neznámé duchovní pamětihodnosti Kolína – další z cyklu cestovatelských magazínů zavede diváky do Středočeského kraje.

     19. 2. 2023 na ČT2

     Křesťanský magazín na sociálních sítích

     Napište nám