Radosti a strasti života víry. Magazín nejen pro věřící. Uvádí P. Oppeltová

Obsah dílu

Přehrát vše

V úvodu magazínu si připomeneme společně s věřícími v Oslnovicích 100. výročí zahájení první světové války a seznámíme vás s historií místní kaple. Představíme chráněné bydlení Ostrov jistoty ve Vyškově, zavítáme do kostela v Hustopečích, od jehož obnovy letos uplynulo 20 let a přineseme informace o unikátní rockové mši. Na závěr vás pozveme na návštěvu do nové expozice Mendelova muzea. Pořadem provází Petra Oppeltová.

Mše v Oslnovicích

Připravil: Bedřich Jetelina

Klikněte pro větší obrázek První světová válka, která vypukla před sto lety zasáhla téměř jeden a půl miliardy lidí ve třiceti dvou zemích, což bylo sedmdesát pět procent lidstva. Vedle politických a geografických změn přinesla osm a půl milionu mrtvých, přes dvaadvacet milionu zraněných a sedm milionů nezvěstných. Hrůzy této války si připomněli 28. října věřící na mši v Oslnovicích na Znojemsku.

Kaple v Oslnovicích

Připravil: Bedřich Jetelina

Klikněte pro větší obrázek Kaple v Oslnovicích, ze které jsme vám přinesli předcházející reportáž, se dnes nachází nedaleko Vranovské přehrady. Původně však stála v Brně, kde byla součástí polní Vojenské nemocnice. Historie kaple byla plná zvratů a také její cesta z Brna do Oslnovic byla dobrodružná a trvala celou řadu desetiletí.

Obec Oslnovice

Ostrov jistoty ve Vyškově

Připravil: Bedřich Jetelina

Klikněte pro větší obrázek Kdybychom měli říct, co je pro většinu z nás ostrovem jistoty, shodli bychom se, že je to domov. Pracovníci Charity ve Vyškově ho pomáhají vytvářet i lidem, kteří by pro svůj hendikep jinak museli žít v anonymních ústavech. Chráněné bydlení pro ně proto nazvali příznačně – Ostrov jistoty.

Charita Vyškov

Kostel v Hustopečích stojí už 20 let

Připravila: Alžběta Medlová

Klikněte pro větší obrázek Kostel svatého Václava v Hustopečích slaví letos 20. výročí. Jeho historie však sahá mnohem hlouběji – stojí na místě původního kostela, který byl roku 1962 srovnán se zemí. O stavbu toho současného se zasloužil děkan Václav Fišer, který v Hustopečích slouží už 40 let.

Farnost Hustopeče

Rocková mše

Připravila: Michaela Fišer Rozbrojová

Klikněte pro větší obrázek Mši, kterou vám v následující reportáži představíme, rozhodně v žádném kostele nezažijete. Jejímu autorovi, skladateli Danielu Kyzlinkovi, se totiž podařilo propojit rockovou hudbu se symfonickým orchestrem a jeho příteli, anglickému textaři Jonu de Jongovi přebásnit evangelium do moderního jazyka.

The Rock Mass

Atraktivní svět genetiky

Připravila: Michaela Fišer Rozbrojová

Klikněte pro větší obrázek Za svého života nedoceněný, dnes světově uznávaný. Na výzkumu Johanna Gregora Mendela dodnes staví molekulární genetika a biologie. Od smrti geniálního vědce a augustiniánského mnicha letos uplynulo 130 let, a při té příležitosti otevřelo Moravské zemské muzeum novou expozici – Atraktivní svět genetiky.

Mendelianum

Stopáž26 minut
Rok výroby 2014
 P ST HD