27 minut
Křesťanský magazín

26. říjen 2014

Obsah dílu

Nový kostel ve Starém Městě — Nový kostel pro brněnské řeckokatolíky — Múzochvění — Juraj Jordán Dovala — Toleranční modlitebny: Humpolec a Daňkovice — Madona z Veveří

Části dílu

00:41
Nový kostel ve Starém Městě
  Po dlouhých čtrnácti letech stavby se naplnila touha několika generací věřících ze Starého města u Uherského Hradiště. Dočkali se nového kostela, který první bohoslužbou přesně před třemi týdny otevřel své dveře k předběžnému užívání. Chrám svatého Ducha představí následující příspěvek.
  04:25
  Nový kostel pro brněnské řeckokatolíky
   I řečtí katolíci v Brně se dočkali svého chrámu. Po letech hostování v cizích kostelech byl ve stejný den vysvěcen kostel svatého Josefa, který jim v centru Brna před pěti lety darovaly sestry voršilky.
   07:43
   Múzochvění
    Kostel jako místo setkávání, i tak by se dala nazvat akce mladých umělců, kteří se už popáté sešli v lanškrounském chrámu na Múzochvění. Akce chce veřejnosti nabídnout alternativu současnému komerčnímu umění.
    11:37
    Juraj Jordán Dovala
     Spisovatel, písničkář, bylinkář, ale hlavně nový brněnský biskup Církve československé husitské. Za Jurajem Dovalou jsme se vydali do Hodonína, kde působí jako farář: popovídat o nové knize, nasbírat podzimní léčivé bylinky a zjistit, co pro něj znamená ticho.
     16:32
     Toleranční modlitebny: Humpolec a Daňkovice
      Toleranční patent jim zaručoval částečné zrovnoprávnění s římskokatolickým vyznáním, přesto neměli čeští evangelíci ještě několik let po jeho vydání na růžích ustláno. Nebylo třeba se už sice scházet tajně v lesích nebo zříceninách, ale při stavbách svých kostelů museli dodržovat přísná pravidla. My dnes v našem seriálu navštívíme modlitebny na Vysočině – v Humpolci a Daňkovicích.
      21:34
      Madona z Veveří
       Po pokladu dvanácti stříbrných soch apoštolů, které se měly ukrývat v tajné chodbě pod kaplí Nanebevzetí Panny Marie u hradu Veveří, pátrali lidé dlouhá léta marně. Jediný poklad, kterým kaple oplývala, byla totiž ikona Madony s Ježíškem. Její bohatou symboliku popsal nově ve své knížce místní farář Marek Hlávka.
       Přehrát celé video
       Stopáž26 minut
       Další díl
       2. listopad 2014

       Křesťanský magazín na sociálních sítích

       Napište nám