Radosti a strasti života víry. Magazín nejen pro věřící. Uvádí P. Oppeltová

Obsah dílu

Přehrát vše

V úvodu magazínu se společně s našimi poutníky vydáme do Svaté země, pak navštívíme „Bienále pro Diakonii“ na podporu stavby Chráněného bydlení v Nosislavi u Brna a také vás pozveme do brněnského Mahenova divadla na vánoční představení „Betlémská hvězda“. Zaposloucháme se do Hlaholské mše od Jana Hanuše, která zazněla na Velehradě u příležitosti „Galakoncertem tří slovanských sborů“ a pod hradem Lipnice projdeme tři středověké kostely, kterých se před několika lety ujala skupinka místních nadšenců. Na závěr ukážeme jeden netradiční betlém ve Vískách na Blanensku. Pořadem provází Petra Oppeltová.

Národní pouť do Svaté země

Připravil: Josef Kvasnička

Klikněte pro větší obrázek Tři čtvrtě století trvala v naší zemi pauza Národních poutí do Svaté země. Jejich tradice u nás přitom začala už na sklonku století jedenáctého. Putování pražského kanovníka zvaného Osel vzpomíná už Kosmova kronika. Tradici přerušila až 2. světová válka a doba náboženské nesvobody. Touha po jejich obnovení vyvrcholila letos, na začátku listopadu a poutníky ve Svaté zemi doprovázela i naše kamera.

Tiskové středisko ČBK: Národní pouť do Svaté země

Bienále pro Diakonii

Připravila: Michaela Fišer Rozbrojová

Klikněte pro větší obrázek Desítky umělců v čele s hercem Janem Budařem nebo básníkem Vítem Slívou podpořili účastí na letošním Bienále pro Diakonii na stavbu Chráněného bydlení v Nosislavi u Brna. Akce pod záštitou Českobratrské církve evangelické se konala už počtvrté.

Bienále pro Diakonii
Chráněné bydlení Nosislav

Betlémská hvězda v Mahenově divadle

Připravila: Michaela Fišer Rozbrojová

Klikněte pro větší obrázek K lidovým vánočním hrám se letos vrátili v brněnském Národním divadle představením Betlémská hvězda, svojí hudbou ho doprovodil Petr Ulrych.

Betlémská hvězda

Galakoncert tří slovanských sborů na Velehradě

Připravil: Bedřich Jetelina

Klikněte pro větší obrázek S unikátním nastudováním Hlaholské mše od Jana Hanuše vystoupily na Velehradě vysokoškolské sbory z Polska, Slovenska a České republiky. Galakoncertem tří slovanských sborů, na kterém vystoupilo více než sedmdesát zpěváků, pokračovaly oslavy 1150. výročí příchodu věrozvěstů Cyrila a Metoděje.

Podlipnické kostely

Připravila: Michaela Fišer Rozbrojová

Klikněte pro větší obrázek Stále častěji se setkáváme s příběhy lidí, kteří se vrhli do záchrany poničených křížových cest, rozpadlých kaplí nebo zchátralých kostelů. Přesně takový osud stihl i tři středověké kostelíky pod hradem Lipnice. Před několika lety se jich ale ujala skupinka místních nadšenců a stavby tak probudila opět k životu.

Přátelé podlipnických kostelů

Betlém ve Vískách

Připravil: Bedřich Jetelina

Klikněte pro větší obrázek V obci Vísky na Blanensku se už stalo tradicí, že se zde o prázdninách koná sochařský ateliér, na kterém mladí sochaři vytváří betlém v nadživotní velikosti. A tak se teď, v době adventu, pojďte s námi do Vísek projít mezi sochami aktérů příběhu narození Ježíše Krista.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2013
 P ST