Křesťanský magazín

27. říjen 2013

Část: Kapucíni v Praze

Obsah dílu

Nová kaple v Bukovanech — Noc žalmů v Olomouci — Kapucíni v Praze — Fara Opatov — Studentský kaplan Josef Prokeš — Kniha „Tichá srdce“

Části dílu

00:43
Nová kaple v Bukovanech
  V malé vesnici Bukovany na Hodonínsku se přesně před týdnem konala velká sláva. Světil se tam zbrusu nový kostel, na který místní čekali celou věčnost. Na tom by ještě nebylo nic tak zvláštního, kdyby jej na vlastní náklady nenechal postavit jeden člověk.
  05:04
  Noc žalmů v Olomouci
   Kniha žalmů je jednou z nejstarších biblických knih a zároveň nejcitovanější knihou Starého zákona v zákoně Novém. V Olomouci se ji rozhodli přečíst během jedné noci a přidali se tak k mnoha dalším městům, která v minulosti Noc žalmů uspořádala. Tentokrát to byla ale akce ekumenická a podílelo se na ní šest olomouckých církví.
   08:51
   Kapucíni v Praze
    Klášterní život je v našich představách osamělé a tiché meditování mnichů někde v ústraní. A pak najednou jdeme po Praze a narazíme na kapucínský klášter hned v sousedství obrovského nákupního centra. Náhoda, omyl nebo záměr?
    12:55
    Fara Opatov
     Dříve výstavné budovy, dnes často v havarijním stavu. I tak by se dala charakterizovat většina farních budov. Myšlenku vybudovat faru v každé menší obci prosadil v 18. století slavný Habsburk, císař Josef II. Faru obvykle tvořil areál budov, ve kterých farář úřadoval, hospodařil a zajišťoval nejen duchovní, ale zpravidla i společenský chod obce. Tato tradice byla ovšem po druhé světové válce přerušena. V cyklu „Fary“ navštívíme některé z nich, do kterých se život opět navrací.
     16:30
     Studentský kaplan Josef Prokeš
      Další reportáž jsme se vydali natáčet do Českých Budějovic, kde na místním Biskupském gymnáziu působí jako studentský kaplan mladý kněz Josef Prokeš.
      20:45
      Kniha „Tichá srdce“
       Pro mnohé z nás jsou kláštery tajuplnými místy s pohnutou historií. Spisovatelka Alena Ježková se ve své knize Tichá srdce vydala tato tajemství rozkrýt a na příbězích dvou desítek řeholníku zároveň ukázat, že jsou to místa světu otevřená a stále živá.
       Přehrát celé video
       Stopáž27 minut
       Další díl
       3. listopad 2013

       Přehled dílů

       691 dostupných
       Stopáž27 minut

       19. březen

       Na úvod se ještě ohlédneme za celorepublikovou akcí Národní týden manželství, dále zavítáme do Olomouce na setkání varhaníků, představíme restaurátora Romana Slaného, který vyrábí moravské kláty a navštívíme zrekonstruovanou zámeckou kapli v Oslavanech na Brněnsku.

       19. 3. 2023 na ČT2
       Stopáž26 minut

       12. březen

       Mnoho významných osobností katolické církve bylo v únoru k zastižení v Praze. Odehrávalo se zde kontinentální shromáždění Synody a plenární zasedání Rady evropských biskupských konferencí (CCEE).

       12. 3. 2023 na ČT2
       Stopáž27 minut

       5. březen

       Na úvod se vydáme do Šternberku, kde se začátkem února konala tradiční hromniční pouť matek. Dále přineseme reportáž ze setkání podporovatelů charitativní organizace Mary’s Meals, vydáme se do Koclířova k replice Fatimské kaple a představíme brněnského rodáka Kurta Gödela, který mimo jiné vytvořil i rovnici pro logický důkaz boží existence.

       5. 3. 2023 na ČT2
       Stopáž26 minut

       26. únor

       Svatý Valentin, tanzanské děti, varhany ve Špičkách, jarní prázdniny v Hubertu, společenství Ábel

       26. 2. 2023 na ČT2
       Stopáž27 minut

       19. únor

       Mariánská úcta v Čáslavi a téměř neznámé duchovní pamětihodnosti Kolína – další z cyklu cestovatelských magazínů zavede diváky do Středočeského kraje.

       19. 2. 2023 na ČT2
       Stopáž27 minut

       12. únor

       Na úvod se ještě ohlédneme za oslavou pravoslavných Vánoc v Brně, podíváme se, jak se v brněnské diecézi letos koledovalo a kam poputují peníze ze sbírky, navštívíme novou křesťanskou školu v Sudicích na Blanensku a představíme knihu Cisterciácká krajina.

       12. 2. 2023 na ČT2

       Křesťanský magazín na sociálních sítích

       Napište nám