Křesťanský magazín

27. říjen 2013

Obsah dílu

Nová kaple v Bukovanech — Noc žalmů v Olomouci — Kapucíni v Praze — Fara Opatov — Studentský kaplan Josef Prokeš — Kniha „Tichá srdce“

Části dílu

00:43
Nová kaple v Bukovanech
  V malé vesnici Bukovany na Hodonínsku se přesně před týdnem konala velká sláva. Světil se tam zbrusu nový kostel, na který místní čekali celou věčnost. Na tom by ještě nebylo nic tak zvláštního, kdyby jej na vlastní náklady nenechal postavit jeden člověk.
  05:04
  Noc žalmů v Olomouci
   Kniha žalmů je jednou z nejstarších biblických knih a zároveň nejcitovanější knihou Starého zákona v zákoně Novém. V Olomouci se ji rozhodli přečíst během jedné noci a přidali se tak k mnoha dalším městům, která v minulosti Noc žalmů uspořádala. Tentokrát to byla ale akce ekumenická a podílelo se na ní šest olomouckých církví.
   08:51
   Kapucíni v Praze
    Klášterní život je v našich představách osamělé a tiché meditování mnichů někde v ústraní. A pak najednou jdeme po Praze a narazíme na kapucínský klášter hned v sousedství obrovského nákupního centra. Náhoda, omyl nebo záměr?
    12:55
    Fara Opatov
     Dříve výstavné budovy, dnes často v havarijním stavu. I tak by se dala charakterizovat většina farních budov. Myšlenku vybudovat faru v každé menší obci prosadil v 18. století slavný Habsburk, císař Josef II. Faru obvykle tvořil areál budov, ve kterých farář úřadoval, hospodařil a zajišťoval nejen duchovní, ale zpravidla i společenský chod obce. Tato tradice byla ovšem po druhé světové válce přerušena. V cyklu „Fary“ navštívíme některé z nich, do kterých se život opět navrací.
     16:30
     Studentský kaplan Josef Prokeš
      Další reportáž jsme se vydali natáčet do Českých Budějovic, kde na místním Biskupském gymnáziu působí jako studentský kaplan mladý kněz Josef Prokeš.
      20:45
      Kniha „Tichá srdce“
       Pro mnohé z nás jsou kláštery tajuplnými místy s pohnutou historií. Spisovatelka Alena Ježková se ve své knize Tichá srdce vydala tato tajemství rozkrýt a na příbězích dvou desítek řeholníku zároveň ukázat, že jsou to místa světu otevřená a stále živá.
       Přehrát celé video
       Stopáž27 minut
       Další díl
       3. listopad 2013

       Přehled dílů

       853 dostupných
       Stopáž26 minut

       29. leden

       Rozhovor s předsedou Komise biskupských konferencí Evropské unie (COMECE) kardinálem Hollerichem nebo Tříkrálová sbírka v Senátu Parlamentu České republiky.

       29. 1. 2023 na ČT2
       Stopáž26 minut

       22. leden

       Ekumenická bohoslužba k 30. výročí vzniku ČR, Tříkrálová sbírka, Velkotýnecké varhany, Pravoslavné Vánoce, Roman Musil

       22. 1. 2023 na ČT2
       Stopáž26 minut

       15. leden

       Kniha Kadas Mana — Sestry v obci Drasty — Společenství vdov a vdovců — Chrám svatého Mořice v Olomouci

       15. 1. 2023 na ČT2
       Stopáž26 minut

       18. prosinec 2022

       Návštěvníci Národního divadla Brno mají poprvé možnost Glagolskou mši skladatele Leoše Janáčka nejen slyšet, ale i vidět. Její scénické provedení otevřelo letošní festival Janáček Brno. Kantátu se staroslověnským textem tvůrci spojili do jednoho celku s Janáčkovou poslední operou – Z mrtvého domu. Loštický řezbář Jaroslav Beneš, do jehož dřevěného království vás nyní zavedeme, je známý recesista, a osobitý smysl pro humor vkládá i do svého betlému.

       18. 12. 2022 na ČT2
       Stopáž26 minut

       11. prosinec 2022

       Advent za zdmi klášterů a zahájení stavebních prací na Živém domě v Teplicích.

       11. 12. 2022 na ČT2
       Stopáž27 minut

       4. prosinec 2022

       Bůh s námi – tak je v biblické hebrejštině překládáno jméno Emmanuel. Za své si ho zvolilo jedno z takzvaných nových hnutí v církvi – společenství lidí, kteří chtějí žít intenzivní duchovní život a svou víru společně sdílet a prohlubovat. To je Komunita Emmanuel. Vznikla ve Francii – v České republice má dnes asi 150 členů, kteří se pravidelně setkávají v malých skupinách.

       4. 12. 2022 na ČT2

       Křesťanský magazín na sociálních sítích

       Napište nám