Radosti a strasti života víry. Magazín nejen pro věřící. Uvádí P. Oppeltová

Obsah dílu

Přehrát vše

V úvodu magazínu navštívíme veřejnosti méně přístupná místa rajhradského kláštera. Také vám ukážeme dvě nová sousoší Cyrila a Metoděje; na brněnském Petrově a v obci Moutnice. V dalším díle restitučního cyklu se vydáme do lázní v Teplicích nad Bečvou, představíme salesiánský klub v Pardubicích, který pomáhá mladým lidem z dětských domovů vykročit do života a seznámíme vás s řeckokatolickou charitou v Českých Budějovicích. Závěr bude patřit fejetonu Vlastimila Fürsta. Pořadem provází Petra Oppeltová.

200. výročí povýšení rajhradského kláštera na opatství

Připravila: Michaela Fišer Rozbrojová

Klikněte pro větší obrázek Pokud rádi navštěvujete místa, kam se běžně veřejnost nedostane, je následující reportáž přesně pro vás. V rajhradském klášteře plánují v létě zpřístupnit aspoň na pár dní prelaturu a přilehlý byt převora a oslavit tak dvousté výročí povýšení kláštera na opatství. Nám se s kamerou podařilo do těchto míst nahlédnout s předstihem.

Benediktinské opatství Rajhrad

Sousoší Cyrila a Metoděje na Petrově

Připravila: Michaela Fišer Rozbrojová

Klikněte pro větší obrázek Brněnský Petrov zdobí od minulého týdne nová socha věrozvěstů Cyrila a Metoděje. Nečekejte však dvojici bratrů stojících bok po boku s křížem v ruce. Autoři téměř třímetrového monumentu se vymanili ze zažitých klišé a pojali sochu po svém.

Sochař Vladimír Matoušek

Sousoší Cyrila a Metoděje v Moutnici

Připravila: Alžběta Medlová

Klikněte pro větší obrázek Sousoší Cyrila a Metoděje vzniká pod rukama sochaře Petra Váni i pro moravskou obec Moutnice. Je z mramoru a do jeho realizace se v roce výročí příchodu soluňských bratří pustila moutnická farnost na základě přání farníků. Odlitky tohoto sousoší by měly stát i v Soluni a v Římě.

Sochař Petr Váňa

Církevní restituce – 7. díl

Lázeňský dům v Teplicích nad Bečvou

Připravil: Petr Kotrla

Klikněte pro větší obrázek Prvorepubliková vila lázeňského městečka Teplice nad Bečvou až do zestátnění sloužila jako léčebný penzion pro staré a nemocné kněze. V současnosti patří k restitučním nárokům olomouckého arcibiskupství a její zašlá krása by tak znovu mohla ožít.

Centrum Don Bosco Pardubice

Připravila: Alžběta Medlová

Klikněte pro větší obrázek Co všechno potřebuje dospívající člověk opouštějící domov ke spokojenému životu? Většinou bydlení a práci, ale hlavně místo, kam se může vracet. Děti, vyrůstající v dětském domově takové štěstí nemají. Start do jejich života bývá většinou obtížnější, než jaký mají jejich vrstevníci. Pro mladé lidi z dětských domovů je takovým místem salesiánský klub v Pardubicích.

Centrum Don Bosco

Řeckokatolická charita v Českých Budějovicích

Připravil: Bedřich Jetelina

Klikněte pro větší obrázek Každý z nás se už určitě setkal s prací katolické Charity. Méně už víme, že má ale i mladší sestru, Řeckokatolickou Charitu, která 7. května oslavila svoje páté narozeniny. I když je mladá věkem a malá počtem pracovníků, její středisko v Českých Budějovicích se už má za čím ohlížet.

Řeckokatolická charita

Desetníček za fazolku

Fejeton Vlastimila Fürsta

Připravil: Bedřich Jetelina

Klikněte pro větší obrázek Prázdniny jsou ideální čas na rozmazlování vnoučat. Jak já se na to rozmazlování od dědy i babičky těšil. Ale nejen na to. Děda mi slíbil, že mne naučí chytit kapra na pytlačku a pstruha zase jen tak do ruky…

Uteklo pár let. Přišel čas mého tchána, aby zase on učil mé syny tomu, na co já neměl čas. Jedny prázdniny si všiml, že malý Lukáš nejí fazole. Rozhodl se, že to změní. „Lukáši,“ říká mu jednou při obědě, „za každou fazolku co sníš, ti dám desetníček.“ Lukáš sice ještě neměl ani čtyři roky, ale počítat už uměl dobře. Babička mu nalila plný talíř fazolačky a děda velice rychle zchudnul o pořádný kopec desetníčků…

Spousta dědečků a babiček si neuvědomuje, o co se připravují, když si neudělají čas na to, aby o prázdninách připravili svým vnoučatům několik nezapomenutelných dnů.

Patřím k těm šťastným dětem, které si díky báječným prarodičům nosí celý život nádherné vzpomínky na prázdniny u babičky a dědy. S dědou jsme vyváděli spíš rošťárny, babička pak zase večer vyprávěla nádherné příběhy. Když mi třeba vyprávěla o tom, jak David porazil Goliáše, ještě v noci se mi zdálo, že jsem sám tím Davidem, který porazil obra.

Dětská víra v dobro mne provází celý život. Děkuji Bohu za své prarodiče. A také ho prosím, abych jednou, pokud se dočkám vnoučat, dokázal do jejich srdce zasadit stejná prázdninová semínka, jako do toho mého zasadili babička s dědou.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2013
 P ST