Cesta za svobodou aneb je nutné čtyřicet let bloudit pouští? Spatří naše děti zaslíbenou zem? Režie A. Lazarov

Obsah dílu

Přehrát vše

Svoboda je často skloňované slovo. Touží po ní každý, dokonce i ten, kdo o ní mluví s pohrdáním. Tu politickou máme od listopadu roku 1989. Ale jsme skutečně svobodní a umíme se svobodou zacházet?

Příběh občanské aktivistky, politického vězně nebo bývalého narkomana ilustrují, jak různě může být svoboda vnímána.

Svoboda

Svoboda – pojem, který má pro různé lidi různý obsah. Jan Grůla ji kdysi hledal v drogách. Ty ho dovedly až na samotný práh smrti, kde paradoxně našel Boha. Dnes pracuje ve středisku Teen Challenge v Poštovicích a snaží se pomoci těm, kteří jedou po stejném toboganu osudu, jako se kdysi řítil on.

Jiří Stránský je znám nejspíš jako autor literární předlohy pro úspěšný televizní seriál Zdivočelá země. I tady na konkrétních osudech lidí v českém pohraničí padesátých let vypráví o různém pojetí svobody.

Aby si Jiří Stránský před komunisty zachoval vnitřní svobodu, byl ochoten zaplatit ztrátou svobody vnější. Pro mnohé možná překvapivě, ale na léta strávená v komunistickém kriminálu nevzpomíná se zlobou a zatrpklostí. Jeho život je naopak prodchnut humorným nadhledem a zdravou sebeironií. I to ho naučila univerzita života za ostnatým drátem.

Olga Richterová zatím v životě nemusela čelit tak dramatickým zkouškám jako Jiří Stránský nebo Jan Grůla. Svobodu tak vnímá po svém. Realizuje se spíš v drobných projektech typu komunitního kompostéru nebo v úpravách městského prostředí. Se samozřejmostí hledá inspiraci v dalekém zahraničí. I to je ale legitimní způsob svobodného žití ve společnosti, která letos slaví už 27 let od sametové revoluce.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2016
 P ST HD