30. května 2016 si připomeneme 600 let od upálení univerzitního mistra Jeronýma Pražského. Rozporuplná osobnost geniálního myslitele, který byl zároveň označován jako enfant terrible středověkého univerzitního světa, zůstává nezaslouženě ve stínu Jana Husa. Režie M. Komrsková, A. Lazarov a V. Štefan

Obsah dílu

Přehrát vše

Člověk mimořádných intelektuálních schopností, ale rovněž bohém, věčný provokatér a buřič. To vše byl Jeroným Pražský.

Kolik toho dnes o něm víme? Jak ho vnímají tvůrci nového filmu s názvem: Nezvladatelný buřič Jeroným Pražský? A co si z jeho odkazu nejvíc připomínají soudobé církve? Odpovědi v reportážích Michaely Komrskové, Michaela Otřísala, Václava Štefana a Allana Lazarova.

Osobnost Jeronýma Pražského, jehož 600. výročí si právě v těchto dnech připomínáme, je natolik mnohovrstevnatá a zajímavá, že vydá na celý Křesťanský magazín.

Historické okolnosti Jeronýmova života

Klikněte pro větší obrázekV reportáži Allana Lazarova a Michaela Otřísala se budeme věnovat především historickým okolnostem Jeronýmova života. Nevyhneme se ani jeho tragickému skonu na kostnické hranici. Málo známé detaily a souvislosti procesu i věznění nám osvětlí evangelický teolog Pavel Keřkovský. S odstupem člověka z jiné země a přeci s obdivem a s pochopením se na Jeronýmův odkaz dívá německý teolog Gerhard Frey-Reininghaus.

Glosa Daniela Rause

Klikněte pro větší obrázekAktualizovaný pohled na kostnického mučedníka ve své pravidelné glose nabídne Daniel Raus. Zamýšlí se nad tím, proč byl mistr čtyř univerzit ochoten položit svůj život za pravdu: „Jan Hus i mistr Jeroným věřili, že pravda je větší než my. Že jí člověk může sloužit, ale nikdy ji nemůže vlastnit. Že pravdu za prachy prostě nekoupíš. Hodně lidí si dnes myslí, že kdo má média, má i pravdu. Že média by měla sloužit nějakému vyššímu záměru. Že vyšší záměr světí prostředky. Podobají se někdejším odpůrcům mistra Jana a mistra Jeronýma. Hlavně když ten vyšší záměr znamená vlastnictví pravdy…

Jeroným a mládež

Klikněte pro větší obrázekVáclav Štefan se ve své reportáži vypravil za pastorační asistentkou CČSH Annou Radovou, která se pokusila přiblížit Jeronýmův příběh malým dětem prostřednictvím omalovánek. Nakolik je rozháraný Jeronýmův styl blízký ještě o něco starším studentům, se autor reportáže přesvědčil na jedné z pražských soukromých středních škol. Co o Jeronýmovi Pražském vůbec vědí a nakolik je třeba pro ně inspirativní? Otázky tu položil nejen studentům, ale také pedagogům.

Jeroným jako filmová předloha

Klikněte pro větší obrázekV závěrečném příspěvku Michaly Komrskové se zaměříme na Jeronýma coby filmovou předlohu. Jeho dramatický osud si o filmové zpracování přímo říká. A jako se různí názory na historického Jeronýma, liší se i pojetí režisérů, kteří se touto osobností zabývali. Tak už to ale ve světě filmové fikce zpravidla chodí.

Úlohu průvodce pořadu tentokrát převzal husitský teolog Martin Chadima, který je jedním z autorů nového dokumentu České televize Nezvladatelný buřič – Jeroným Pražský. S osobností pražského mistra strávil přes rok svého života – a jak sám přiznává, i přes to u něho stále objevuje nová a inspirativní zákoutí spletité cesty životem.

Jeroným Pražský
náboženský myslitel

Jeroným Pražský

† 30. 5. 1416


Stopáž26 minut
Rok výroby 2016
 P ST HD