Nahrávám video
Křesťanský magazín

11. leden 2015

Část: Oslavy Chanuky v Praze

Obsah dílu

Evropské setkání Taizé — Třináctého na třináctce — Symbolika sídla EP ve Štrasburku — Symbolika světla v křesťanské a židovské kultuře — Oslavy Chanuky v Praze — Rybova mše na Hlavním nádraží — Bohoslužba ČCE pro Romy — Narozený

Části dílu

00:11
Evropské setkání Taizé
  Setkání Taizé proběhlo na přelomu roku v Praze. Mladí se sem vrátili poprvé od roku 1990. Představený komunity bratr Alois nicméně podotýká, že se od té doby mnohé změnilo. Lidé byli tenkrát mnohem více nadšení. Také počet poutníků byl tehdy o poznání větší. I tak bylo setkání důležitým impulsem pro mnohé křesťany u nás. A kdo mohl být přítomen například na doprovodných přednáškách Tomáše Halíka nebo Tomáš Sedláčka, asi zaznamenal, že zájem mladých o inspirativní myšlenky skutečných osobností je stále stejně neutuchající.
  07:33
  Třináctého na třináctce
   Oboroh představil v Nových Butovicích své nové album. Zájem publika potvrdil, že i přes občasné změny obsazení, je tato skupina skutečnou stálicí české folk-rockové scény.
   09:35
   Symbolika sídla EP ve Štrasburku
    Některé ne zcela známé motivy, které sehrály svou roli při zrodu jednotné Evropy, představuje odborník na evropské právo Pavel Svoboda. Kulturně-historické kořeny, ze kterých EU vyrostla, se projevují i v architektuře budovy, která je ve Štrasburku sídlem EP. Logicky tak zde pozorný návštěvník objeví i mnohé připomínky křesťanství. Na některé z nich upozornil kameramana ČT člověk, který v této budově již mnoho let pracuje – Marek Hannibal.
    13:52
    Symbolika světla v křesťanské a židovské kultuře
     Chanuka a advent – obě tato období v sobě mají zakódovánu důležitou symboliku světla. Některé lidi ze Společnosti křesťanů a židů tak logicky napadla otázka: Proč by se věřící v tomto čase nemohli setkat ke společnému slavení, aniž by se pokoušeli ze svých kultur vytvářet nesourodý koktejl? A od nápadu nebylo daleko k realizaci…
     15:58
     Oslavy Chanuky v Praze
      Dětským divadlem, hudbou a zpěvem se slavila Chanuka v Praze. Někteří slaví i během Hakoach se symbolickým startem a duchovně zaměřenou cílovou destinací. Kamera Křesťanského magazínu byla u toho.
      18:33
      Rybova mše na Hlavním nádraží
       Takřka v předvečer Štědrého dne se v hlavním městě zpívá a hraje „Rybovka“ na největším vlakovém nádraží. 23. prosince po poledni se tu spontánně schází všichni hudebníci, kteří si chtějí zahrát či zazpívat ve skutečně unikátním tělese. Cestujícím, kteří se z Prahy rozjíždí do všech koutů republiky, symbolicky přibalí trochu té vánoční poezie s sebou…
       20:24
       Bohoslužba ČCE pro Romy
        U Martina ve zdi se v rámci bohoslužby pro menšiny hrála vánoční hra. Protože klasické ztvárnění vánočních příběhů se pro romské děti příliš nehodilo, napsala autorka židovského vyznání speciální kus přímo pro ně. S jakým úspěchem se hra setkala? To zjišťoval Michael Otřísal přímo na místě.
        22:04
        Narozený
         Premiéra rockového muzikálu, který vypráví o paralelách vánočního příběhu, vzbudila pozornost v Lanškrouně. Akce si zaslouží pozornost i proto, že celý výdělek byl věnován na charitativní účely.
         Přehrát celé video
         Stopáž27 minut
         Další díl
         18. leden 2015

         Křesťanský magazín na sociálních sítích

         Napište nám