Zajímavosti a aktuality ze světa náboženství. Připravili M. Otřísal a A. Lazarov

Obsah dílu

Přehrát vše

Ve dvanáctém Křesťanském magazínu z Prahy navštívíme nejdříve velmi rozvernou aukci výrobků a uměleckých děl klientů diakonie Rolnička. 17. listopadu se slavilo a vzpomínalo, my jsme se vypravili do svatovítské katedrály, kde se předávaly Svatováclavské medaile. Kostel sv. Vojtěcha je nabitý rozmanitým programem, my jsme navštívili meditativní setkání v duchu spirituality Taizé a festival moderní křesťanské hudby Vox. Na Občanské plovárně bilancovala Diakonie a v paláci Charitas plánovaly jiné organizace v rámci Asociace poskytovatelů sociálních služeb případné založení vlastní sekce. Tohle a ještě mnohé další spolu se zprávami ze světa najdete v nejnovějším vydání Křesťanského magazínu.

Rolnička v Soběslavi

Klikněte pro větší obrázek Jihočeské středisko Diakonie Českobratrské církev evangelické v Soběslavi se s výrobky i svými klienty vypravilo do Prahy na opravdu veselou aukci vedenou dobrým duchem přátel Rolničky, hercem Jaroslavem Duškem.

osobnosti: Jaroslav Dušek, Karel Novák

Rolnička v Soběslavi

Mene Tekel

Klikněte pro větší obrázek Již tradičně se v rámci festivalu Mene Tekel, který je vzpomínkou na všechny oběti totalitních režimů, konala ekumenická bohoslužba za účasti pražského arcibiskupa a představitelů jiných křesťanských církví.

Osobnosti: Václav Malý, Jan Řeřicha

Mene Tekel

Slavnost světla

Klikněte pro větší obrázek Pravidelně se na začátku adventu scházejí také ti, kteří byli osloveni spiritualitou ekumenické komunity v Taizé. Slavnost světla, konaná tentokráte v kostele sv. Vojtěcha, je zároveň přípravou na Evropské setkání mladých, které proběhne na konci roku v Berlíně.

Osobnosti: Milan Pospíšil, Martina Hošková

Komunita Taizé

Bohdan Mikolášek

Klikněte pro větší obrázek V žižkovském Atriu bilancoval svou hudební a osobní pouť životem hudebník Bohdan Mikolášek, který je české veřejnosti znám především jako autor palachovské písně Ticho.

Osobnosti: Bohdan Mikolášek, Martin Kratochvíl, Michal Hromek

Bohdan Mikolášek
Bohdan Mikolášek na Wikipedii

Festival Vox

Klikněte pro větší obrázek Festival moderní křesťanské hudby Vox je už pojmem mezi těmi, kteří mají tuto hudbu rádi. Zaplněný sál Pastoračního střediska při kostele sv. Vojtěcha v Dejvicích o tom koncem listopadu vydal jednoznačné svědectví.

Osobnosti: Jaroslav Krajl, Tomáš Polívka

Hudební festival Vox
Trailer festivalu Vox (video)

Pozvánka na koncert

Klikněte pro větší obrázek V pražské Retro Music Hall se v úterý 13. prosince bude konat společný koncert Top Dream Company a Maranatha Gospel Choir.

Top Dream Company
Marantha Gospel Choir

Tradice, která je výzvou

Klikněte pro větší obrázek Vydání knihy rozhovorů s pražským arcibiskupem, Dominikem Dukou, doprovodila veřejná diskuse v dominikánském klubu na Starém Městě.

Osobnosti: Dominik Duka, Martin Komárek

Dominik Duka
Knihkupectví Portál
Novinář Martin Komárek na Wikipedii

Džez na Občanské plovárně

Klikněte pro větší obrázek Na Občanské plovárně tentokrát nezněla diskotéková hudba, nýbrž příjemný džez. Diakonie Českobratrské církve evangelické děkovala sponzorům a také tak trochu bilancovala.

Osobnosti: David Šourek

Diakonie Českobratrské církve evangelické

Setkání poskytovatelů sociálních služeb

Klikněte pro větší obrázek V rámci Asociace poskytovatelů sociálních služeb jsou sdruženy i křesťanské diakonické a charitativní organizace. Poprvé po dlouhých letech od svého vzniku sešly na jednom místě - v paláci Charitas v Praze.

Osobnosti: Zdeněk Kašpárek, Oldřich Haičman

Asociace poskytovatelů sociálních služeb
V Paláci Charitas proběhla první konference pro církevní poskytovatele sociální služeb

Celestýn Opitz

Klikněte pro větší obrázek Jeden z významných členů nepříliš známého Řádu milosrdných bratří, Celestýn Opitz, představuje důležitý mezník v dějinách medicíny. Jeho jméno nese i cena, kterou přebírají ti, kteří se zasloužili o kultivaci kultury pomoci.

Osobnosti: Martin Macek

Milosrdní bratři

Výstava v Betlémské kapli

Klikněte pro větší obrázek V Betlémské kapli neznělo kázání, nýbrž český vánoční folklór. Právě o něm je výstava, která probíhá v kryptě této významné budovy.

Osobnosti: Blahoslav Lukavec

Vánoční výstava

Ze světa

  • Klikněte pro větší obrázek Řecká pravoslavná církev v Rakousku má nového patriarchu.
  • Papež podpořil snahu o zrušení trestu smrti.
  • President Obama propustil na svobodu krocana v rámci svátku Díkuvzdání.
  • Američané se vrhli o Černém pátku na nakupování.
  • V Berlíně zdobí vánoční trhy neobvyklý strom.
  • Na rusko-finských hranicích se potkali Santa Clausové.

V+V na návštěvě

Klikněte pro větší obrázek Pánové Vacek a Vávra se tentokráte potkali s katolickým knězem Pavlem Kunešem, aby se ho zeptali na jeho pohled na vánoční svátky a poselství, které se v nich skrývá.

Osobnosti: Pavel Kuneš, David Vávra, Václav Vacek

Kniha Pavla Kuneše v Karmelitánském knihkupectví

Stopáž26 minut
Rok výroby 2011
 P ST