Radosti a strasti života víry. Magazín nejen pro věřící. Uvádí P. Oppeltová

Obsah dílu

Přehrát vše

Úvod posledního letošního Křesťanského magazínu bude patřit organizaci, která si připomíná už 20 let od svého obnovení; Charita České republiky působí v každé z 8 diecézí a my vám představíme tu brněnskou. Také se podíváme na výstavu fotografií Jindřicha Štreita, která proběhla v obci Náklo u příležitosti oslavy 90 let faráře Květoslava Kulavíka. Dále přineseme reportáž ze Šitbořic, kde už jedenáct let chodí děti v adventní době na rorátní mše. Nabídneme rozhovor se známým operním pěvcem Richardem Novákem, který letos oslavil významné životní jubileum. Na závěr vás čekají pozvánky a nebude chybět ani fejeton Vlastimila Fürsta. Pořadem provází Petra Oppeltová.

Charita

režie: Michaela Fišer Rozbrojová

Klikněte pro větší obrázek Už dvacet let pomáhají charity po celé republice lidem v nouzi. Když byly po roce 1989, obnoveny, začínaly od nuly. S minimálními finančními prostředky, s pár lidmi. Charita České republiky je součástí římskokatolické církve a působí v každé z 8 diecézí. My vám přiblížíme tu brněnskou.

V příspěvku účinkují: Oldřich Haičman – ředitel Charity ČR a Diecézní charity Brno, Vojtěch Cikrle – biskup brněnský, Helena Fialová – vrchní sestra Oblastní charity Břeclav, Jana Sedláková – ředitelka Oblastní charity Blansko, Jitka Popelková – dobrovolnice, Petr Konzal – zástupce ředitele Diecézní charity Brno

Diecézní charita Brno

Výstava fotografií Jindřicha Štreita

režie: Michaela Fišer Rozbrojová

Klikněte pro větší obrázek Známý fotograf Jindřich Štreit na svých snímcích zobrazuje především obyčejné lidi v obyčejných životních situacích. Jedním z těch, které fotí nejraději je farář Květoslav Kulavík, který letos oslavil devadesát let.

V příspěvku účinkují: Jindřich Štreit – fotograf, Květoslav Kulavík – římskokatolický kněz

Jindřich Štreit

Rorátní mše v Šitbořicích

režie: Michaela Fišer Rozbrojová

Klikněte pro větší obrázek Už jedenáct let chodí šitbořické děti v adventní době do kostela s lucerničkami. Jejich cíl? Ranní rorátní mše. Tradice těchto liturgických zpěvů, která sahá až do dob Karla IV., zažívá v poslední době svoji renesanci.

V příspěvku účinkují: Jiří Topenčík – kněz, Šitbořice, Miroslav Herold – jezuita

Roráty na Wikipedii

Seznamte se: Richard Novák – operní pěvec, sbormistr, skladatel

režie: Michaela Fišer Rozbrojová

Klikněte pro větší obrázek Celý svůj život zasvětil hudbě. Ztvárnil desítky postav českých i světových oper. Největšího uznání se mu ale dostalo za interpretace skladeb Antonína Dvořáka, zejména Biblických písní. Richard Novák je držitelem Ceny Thálie, ceny ministra kultury i Řádu svatého Cyrila a Metoděje.

Richard Novák na Wikipedii

Zvonkohra ve Křtinách

režie: Michaela Fišer Rozbrojová

Klikněte pro větší obrázek S třiatřiceti zvony je křtinská zvonkohra tou největší u nás. Zatím umí přehrát sto písní, do budoucna by jich však mělo být až tisíc. V době vánoční si tady lidé poslechnou hlavně koledy, ale repertoár zvonkohry tvoří i písně velikonoční a církevní skladby věnované Panně Marii.

V příspěvku účinkují: Jan Peňáz – kněz, Křtiny

Zvonkohra hraje v sobotu od 18 hodin a v neděli v poledne.

Výstava Česká bible a Jiří Melantrich a Duchovní dědictví Boskovicka

Klikněte pro větší obrázek V Muzeu Boskovicka do 29. ledna 2012.

Muzeum Boskovice

Jak to vidím já

Fejeton Vlastimila Fürsta – Zimní pneumatiky

režie: Bedřich Jetelina

Klikněte pro větší obrázek Dlouho jsem i v zimě jezdil na letních pneumatikách. Na Jižní Moravě jsme i v zimě viděli sníh častěji v televizi, než na cestě, takže jsem zimní gumy nepotřeboval a věřil jsem, že si je nikdy nebudu muset koupit. Pak jsme se přestěhovali do Jeseníku a já změnil názor. V horách, kde ležel sníh od října do dubna, to bez zimních pneumatik prostě nešlo. Díky nim jsem vždy dojel tam, kam bylo třeba. Od té doby mám dvě sady kol – na léto a na zimu.

Vzpomínám na souseda, který pneumatiky na svém autě nepřezouval. Říkal, že zimní gumy nepotřebuje. A opravdu nepotřeboval. Vždy koncem září postavil v garáži auto na špalky a vyjel s ním zase až v polovině května, když na horách roztál poslední sníh.

Já žádnou víru ke svému životu nepotřebuji!“ Podobná slova jsem už slyšel mnohokrát a určitě ještě mnohokrát uslyším. Když jsme mladí, zdraví a vše se nám daří, tak se něco takového dobře říká. Jenže, když se pak náš život někde zadrhne, najednou zjistíme, že nám něco chybí. Najednou si můžeme připadat jako to auto na špalcích, které celou zimu bez užitku jen překáží v garáži. Není dobré podceňovat víru. Je to Boží dar, díky kterému můžeme žít kvalitní život i v době, kdy se vše neodvíjí tak, jak bychom si to přáli. Víra dává našemu životu smysl i v době nemoci a stáří. Víra nám dává odvahu a sílu bojovat s tím, co přináší podzim a zima našeho pozemského putování životem.

A ještě něco nám víra nabízí. Můžeme se těšit, že po zimě přijde jaro – jaro věčného života.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2011
 P ST