„Co jste udělali s naší krajinou?“ Milan Uhde a Jan Konvalinka hovoří s ředitelem Geologického ústavu Akademie věd České republiky Václavem Cílkem (2006)

„Modelem budoucnosti je pro mě něco jiného než pro většinu ostatních lidí… Mluvíme většinou o globalizaci, mně se více líbí princip deglobalizace…“ odpovídá na jednu z otázek Milana Uhdeho RNDr. Václav Cílek, ředitel Geologického ústavu Akademie věd České republiky, autor vynikajících knih věnovaných problematice krajiny. „Lidé v regionech by měli spotřebovávat více potravin a energií, v kraji vyrobených… Zbavili by se mj. kamionové dopravy… My žijeme v jednom z nejhloupějších období lidské civilizace – používáme naftu, která nám dochází a je drahá, uvolňujeme oxid uhličitý do atmosféry a urychlujeme klimatické změny…“

Jan Konvalinka a Milan Uhde se v dalším pokračování Čaje pro třetího ptají na současnost i budoucnost české krajiny, na ochranu přírody, na povodně i sucha, na to, jak s přírodou kolem nás zacházet. A Václav Cílek odpovídá velmi zajímavě, netradičně a vše dokumentuje příklady ze života.

Stopáž28 minut
Rok výroby 2006
 ST 4:3