18 minut

30. duben 2019

Část: Operní oskar do Brna

Obsah dílu

Operní oskar do Brna — Petice za odvolání ministra kultury — Návrat plejtváka do Národního muzea — Mladí ladí jazz — Film o Tolkienovi — Španělská synagoga se uzavře — Kocianova houslová soutěž — Výstava snímků Václava Chocholy

Části dílu

00:36
Operní oskar do Brna
  Festival Janáček Brno uspěl v prestižní mezinárodní soutěži The International Opera Awards. Včera v Londýně získal tak zvaného operního oskara za nejlepší festival roku. Na loňský ročník pod taktovkou Národního divadla Brno dorazilo přes třináct tisíc lidí ze třiceti zemí světa.
  02:40
  Petice za odvolání ministra kultury
   Zhruba stovka lidí dnes před ministerstvem kultury protestovala proti proti způsobu, jakým šéf tohoto resortu odvolal ředitele Národní galerie v Praze Muzea umění Olomouc.
   04:56
   Návrat plejtváka do Národního muzea
    Plejtvák myšok – druhá největší velryba světa a největší exponát Národní muzea se zítra opět ukáže veřejnosti. Kvůli jeho křehkosti zůstal skelet v ochranném obalu během celé rekonstrukce muzea a oprava čeká i samotnou kostru kytovce.
    07:15
    Mladí ladí jazz
     Devět kapel a dvě pódia v centru Prahy, tak vypadá oslava Mezinárodního dne jazzu, který připadá na dnešek. UNESCO ho letos zařadilo na seznam svých prioritních akcí a záštitou nad dnem převzal slavný Herbie Hancock.
     10:50
     Film o Tolkienovi
      Fanoušci hltají jeho Hobita a Pána prstenů. Teď vznikl film přímo o něm – jmenuje se jednoduše Tolkien. Ukazuje, jak jeho dílo ovlivnily vzpomínky na dětství, studium v Oxfordu nebo boje během první světové války.
      13:04
      Španělská synagoga se uzavře
       Jen do konce května si budou moci návštěvníci prohlédnout Španělskou synagogu v Praze a expozici o dějinách Židů v Čechách a na Moravě. Pak se na rok a půl uzavře. Památka projde částečnou opravou a ke konci příštího roku ukáže expozici novou.
       13:21
       Kocianova houslová soutěž
        Ústí nad Orlicí – rodiště houslového virtuóza první poloviny minulého století Jaroslava Kociana – právě v tomto východočeském městě dnes začala 61. houslová soutěž, která nese jeho jméno. Soupeří v ní 75 dětských talentů z 21 zemí.
        15:19
        Výstava snímků Václava Chocholy
         Pět sálů mikulovského zámku plní v těchto dnech snímky Václava Chocholy. Fotograf je známý jak sériemi z pražského předměstí, tak portréty slavných – třeba Salvadora Dalího s vejcem.
         Přehrát celé video
         Stopáž18 minut
         Další díl
         1. květen 2019

         Přehled dílů

          

         Události v kultuře na sociálních sítích

         Napište nám