55 minut

20. prosince 2023

Část: Války v inscenaci Divadla X10

Obsah dílu

Nová migrační pravidla v EU — Reakce členských států na migrační reformu — České ohlasy na změnu migrační politiky — Reforma azylové politiky EU — Vládní priority na příští rok — Koncepce výstavby Armády ČR do r. 2035 — Jednání o dalším příměří v Pásmu Gazy — Rozhodnutí ČNB o sazbách — Policejní pátrání v Klánovickém lese — Otřesy v polských médiích veřejné služby — Modernizační fond — Jednání o Liberty Ostrava — Konec provozu huti Liberty Ostrava — Změna ve vedení Státního ústavu pro kontrolu léčiv — Války v inscenaci Divadla X10 — Potvrzený trest pro expremiéra Nečase — Napadení nožem ve škole — Výstraha před sněhem a silným větrem — Dopravní komplikace kvůli ledovce — Jak zdražuje teplo — Zdroje tepla pro vytápění — Nové rozúčtování tepla — Digitální doklady od ledna — Petr Pavel ve Francii — Chrlící sopka na Islandu — Nová definice znásilnění — Muž ohrožoval děti revolverem — Soud o výrocích státního zástupce Komára — Zákaz pro Donalda Trumpa v Coloradu — Rozsudek nad žhářem — Obsazenost spojů před Vánoci — Nová mobilizace Ukrajinců — Dotace na vývoj ukládání a přeměny energie z OZE — Kontroly vánočních trhů — Nález střely vypálené na odbojáře Morávka — Vánoční koncert s Adamem Plachetkou

Části dílu

00:37
Nová migrační pravidla v EU
  Průlom v řešení nelegální migrace v Evropě. Členské státy a europoslanci se po letech dohodli na reformě azylové a migrační politiky. Ta počítá s efektivnějšími kontrolami na vnější hranici, rychlejšími návraty odmítnutých žadatelů i povinnou pomocí přetíženým státům.
  01:41
  Reakce členských států na migrační reformu
   Politici řady evropských zemí včetně Německa a Francie nebo přetížených jižních států dohodu uvítali. Odmítavě se k ní staví Maďarsko, to ale nemá sílu návrhy při finálním schvalování zablokovat.
   04:31
   České ohlasy na změnu migrační politiky
    Česká vláda shodu na nových migračních a azylových pravidlech vítá. Podle premiéra teď úřady vyhodnotí, jestli obsahuje všechny parametry, které jsou pro Česko důležité.
    05:48
    Reforma azylové politiky EU
     Teď pohled na podobu migračního balíčku a na to, jak se konkrétně dotkne Česka. To má zatím ze systému povinné solidarity výjimku, protože přijalo stovky tisíc válečných uprchlíků z Ukrajiny.
     07:01
     Vládní priority na příští rok
      Vláda se sešla na posledním jednání v tomto roce. Kromě zákonů tentokrát řešila i plány na rok příští.
      09:21
      Koncepce výstavby Armády ČR do r. 2035
       Nejen bojová vozidla pěchoty nebo stíhačky. Armáda chce v následující dekádě nakoupit i další transportní letouny, dopravní vrtulníky nebo lehká útočná vozidla.
       10:38
       Jednání o dalším příměří v Pásmu Gazy
        Chystá se nová pauza v bojích mezi Izraelem a teroristickou skupinou Hamás. Její šéf o možném klidu zbraní jedná v Egyptě. Podle zdroje blízkého hnutí by se boje mohly zastavit na týden.
        10:59
        Rozhodnutí ČNB o sazbách
         Česká národní banka zítra rozhodne o výši základní úrokové sazby - po roce a půl by ji podle části analytiků mohla snížit. Dosud ji drží na úrovni sedmi procent, aby brzdila vysokou inflaci.
         13:24
         Policejní pátrání v Klánovickém lese
          Stovky policistů včetně psovodů a hlídek na koních dnes opět prohledávaly Klánovický les. Hledaly cokoliv, co by mohlo pomoct s objasněním dvojnásobné vraždy z minulého pátku.
          14:24
          Otřesy v polských médiích veřejné služby
           Revoluce v Polské televizi. Vláda Donalda Tuska přes noc bleskově vyměnila její vedení a taky šéfy rozhlasu a tiskové agentury. V poledne byl odpojen hlavní zpravodajský kanál. Koaliční politici ho dlouhodobě označovali za propagandistický.
           17:01
           Modernizační fond
            Vláda souhlasila s úpravou dotací z Modernizačního fondu. Na proměnu energetiky by v něm mělo být 500 miliard z výnosů emisních povolenek. Víc peněz na odklon od uhlí dostanou teplárny.
            17:20
            Jednání o Liberty Ostrava
             Živý vstup redaktora Jakuba Pacnera.
             18:42
             Konec provozu huti Liberty Ostrava
              Končí ranní směna a s ní i veškerý provoz v huti Liberty. Poslední dvě koksárenské baterie už jen pomalu vychládají. Do téměř prázdného podniku jsme se s kamerou dostali možná naposledy.
              20:47
              Změna ve vedení Státního ústavu pro kontrolu léčiv
               Střídání v čele Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Jeho ředitelku Kateřinu Podrazilovou po necelém čtvrt roce odvolal ministr zdravotnictví.
               21:09
               Války v inscenaci Divadla X10
                Kultovní Remarqueův román Na západní frontě klid a současná hra ukrajinské autorky Natalie Vorožbytové Zelené koridory se staly základem nové divadelní inscenace pražského Divadla X10. V režii Dušana Pařízka.
                23:44
                Potvrzený trest pro expremiéra Nečase
                 První český expremiér odsouzený za korupci. Petr Nečas podle pravomocného rozhodnutí uplácel poslance ODS, když jim za odchod ze sněmovny nabídl místa ve státních firmách.
                 25:48
                 Napadení nožem ve škole
                  Šestnáctiletý student zaútočil nožem na pracovnici Střední průmyslové školy v Třebíči. Ženě způsobil lehké zranění, nebylo ji ale potřeba odvézt do nemocnice.
                  26:17
                  Výstraha před sněhem a silným větrem
                   Od zítřka bude v Česku nebezpečně foukat. Meteorologové varují přes silným větrem napříč republikou. S nárazy až 90 kilometrů za hodinu může poškodit budovy i lesní porosty. Vysoký stupeň nebezpečí platí pro západní polovinu území.
                   26:40
                   Dopravní komplikace kvůli ledovce
                    Ledovka na silnicích komplikovala dopravu už dnes ráno. Hlavně na východě republiky. Jen dopoledne policie v Jihomoravském kraji vyjížděla k víc než dvaceti nehodám.
                    28:21
                    Jak zdražuje teplo
                     Letošní topná sezona se zatím vymyká. Začala velmi pozdě - až v polovině října a navíc domácnosti šetří. Ve třetím čtvrtletí se tak snížila spotřeba tepla meziročně skoro o čtvrtinu.
                     31:00
                     Zdroje tepla pro vytápění
                      Dálkové vytápění má nejvíc českých domácností - skoro stejný počet využívá zemní plyn. Na obnovitelné zdroje spoléhá desetina spotřebitelů, zbytek topí elektřinou nebo uhlím.
                      31:59
                      Nové rozúčtování tepla
                       Pravidla rozúčtování tepla v centrálně vytápěných domech se od ledna změní. Do konečné ceny se ve větší míře promítne teplo spotřebované v celém domě. Systém má být spravedlivější - a taky motivovat k zateplení domů.
                       34:20
                       Digitální doklady od ledna
                        Od ledna bude možné se na úřadech i jinde prokazovat taky digitálně - prostřednictvím aplikace. Změny schválil Senát, teď je posoudí prezident. Elektronické opisy osobních dokladů budou dobrovolné, standardní plastové karty nenahradí.
                        35:40
                        Petr Pavel ve Francii
                         Podpora Ukrajiny i principů rozšíření Evropské unie - český prezident Petr Pavel se na tom shodl v francouzským protějškem Emmanuelem Macronem na státní návštěvě v Paříži.
                         37:37
                         Chrlící sopka na Islandu
                          Erupce vulkánu na jihozápadě Islandu budou pokračovat, ale s menší intenzitou, míní tamní meteorologové. Sopečnou aktivitu odhadují na týdny až měsíce.
                          37:57
                          Nová definice znásilnění
                           Změna definice znásilnění. Vláda dnes podpořila novelu, podle které by za tento trestný čin měl být považován jakýkoliv pohlavní styk provedený navzdory nesouhlasu. Ten oběť může vyjádřit slovy, ale třeba i jen gestem.
                           40:20
                           Muž ohrožoval děti revolverem
                            Policie pátrá po neznámém muži, který ohrožoval děti zbraní v pražské tramvaji. Incident z 9. prosince zachytila kamera mezi zastávkami Slánská a Blatiny. Agresor skupinu nejdřív slovně napadal, následně vytáhl revolver. Děti z tramvaje utekly, muž odešel směrem k sídlišti Řepy.
                            40:45
                            Soud o výrocích státního zástupce Komára
                             Nejvyšší správní soud nepotrestal státního zástupce Pavla Komára za to, že se kriticky vyjádřil o svém šéfovi z olomouckého Vrchního státního zastupitelství Radimu Daňhelovi. V emailu rozeslaném všem zaměstnancům úřadu ho označil za zbabělce, který by se měl stydět.
                             41:10
                             Zákaz pro Donalda Trumpa v Coloradu
                              Rozsudek, který otřásá americkou politikou. Nejvyšší soud státu Colorado zakázal Donaldu Trumpovi účastnit se republikánských primárek v tomto státě. Své rozhodnutí opřel o ústavní dodatek starý sto padesát pět let.
                              43:15
                              Rozsudek nad žhářem
                               Osm let ve vězení stráví třicetiletý žhář Vojtěch Dukay, založil celkem pět požárů. Mimo jiné loni v prosinci zapálil stodolu v pražských Bohnicích a letos v dubnu stáje na Císařském ostrově. V ohni při tom zahynulo šest koní a dva poníci, kteří patřili jezdecké škole.
                               44:21
                               Obsazenost spojů před Vánoci
                                Vlakové spoje z Prahy do většiny velkých měst v republice jsou v posledních dnech před Vánocemi téměř obsazené. Místa zbývají hlavně v méně frekventovaných časech - tedy později večer, nebo během dopoledne.
                                46:23
                                Nová mobilizace Ukrajinců
                                 Ukrajina tuto zimu získá nové systémy protivzdušné obrany Patriot, uvedl prezident Volodymyr Zelenskyj. Podrobnosti ale nesdělil. Vedení ukrajinské armády žádá novou mobilizaci až půl milionu mužů, žen se týkat nebude.
                                 48:44
                                 Dotace na vývoj ukládání a přeměny energie z OZE
                                  Půl miliardy korun na vývoj efektivnějšího ukládání a přeměny energie z obnovitelných zdrojů. Projekt ve kterém se spojili špičkoví vědci, inženýři i architekti získal peníze z operačního programu ministerstva školství.
                                  49:30
                                  Kontroly vánočních trhů
                                   Častější kontroly vánočních trhů. Pracovníci České obchodní inspekce prošli i ty největší na jihu Čech. V roli běžných zákazníků kontrolovali stánky a prodejce v Českých Budějovicích.
                                   50:23
                                   Nález střely vypálené na odbojáře Morávka
                                    Přesně 82 let uplynulo od přestřelky mezi posledním členem odbojové skupiny Tři králové a gestapem. Štábního kapitána Václava Morávka v pražském bytě, kde se skrýval, překvapilo 8 nacistických policistů.
                                    52:28
                                    Vánoční koncert s Adamem Plachetkou
                                     Adam Plachetka a operní árie Wolfganga Amadea Mozarta - vrchol vánočním koncertu v Pardubicích. Repertoár sestavili pořadatelé s důrazem na radostnou hudbu aby navodili sváteční atmosféru.
                                     Přehrát celé video
                                     Stopáž54 minut
                                     Další díl
                                     21. prosince 2023

                                     Přehled dílů

                                     Stopáž55 minut

                                     29. května

                                     Headlines — Stávka zaměstnanců soudů — Stávka zaměstnanců soudů — Průměrný plat zaměstnanců soudů — Vývoj bojů v Pásmu Gazy — Prezident Pavel v Ammánu — Převozy nelegálních migrantů — Příspěvky na péči — Brno má vlastní stavební pravidla — Foltýn bude vládním koordinátorem strategické komunikace — Problémy s nelegální migrací v Polsku — KLDR vyslala do Jižní Koreje balony s odpadky — Divadelní představení Forman — Ministři NATO v Praze — Důchodová reforma ve Sněmovně — Vlci na Vysočině zaútočili na stádo ovcí — Ocenění českých hokejistů — Na Islandu opět vybuchla sopka — Pacientů s roztroušenou sklerózou přibývá — Povinný sběr textilu — Třídění odpadu — Většina textilu končí na skládce — Nový projekt nemocnice v Českých Budějovicích — Křetínský může převzít britskou poštu — Parlamentní volby v JAR — Soud s Trumpem spěje ke konci — Větší ochrana obětí domácího násilí — V mostecké nemocnici hořela trafostanice — Agrovoltaika v Litomyšli — Nová bezpečnostní opatření na Slovensku — Dopady sesuvu půdy na Papui Nové Guineji — Přípravy na 80. výročí vylodění a bitvy o Normandii — Případ bývalých příslušníků StB — Útlum těžby na lomu ČSA — Pekelný závod v Chrudimi — Počítačová hra Vivat Slovakia — Včelí úly na radniční věži v Ostravě

                                     29. 5. 2024 na ČT1
                                     Stopáž55 minut

                                     29. května

                                     Znakový jazyk a skryté titulky

                                     29. 5. 2024 na ČT24
                                     Stopáž55 minut

                                     28. května

                                     Platy soudců — ÚS o snížení platů soudců — Základní platy soudců — Jednání o pomoci Ukrajině — Evropští lídři v Praze — Reforma penzí — Poslanci o důchodové reformě — Další údery v Rafahu — Vyšetřování útoku v Rafahu — Opera Libuše na Pražském jaru — Kauza exsoudce Sováka — Studie k černému kašli — Disciplinární řízení vůči Okamurovi — Bouře v USA mají 23 obětí — Stavba tunelu na dálnici D3 — Housle Pavla Šporcla — Zájem o rekvalifikace roste — Konzumace alkoholu v Česku — Kuřáci v Česku — Češi pijí méně piva — Vězení za zapálení squatu — Silné bouřky na severovýchodě Čech — Napětí v Gruzii — Soud zamítl Zemanovu žalobu — Dotace na fotovoltaiku — Problémy dětí s rodiči ve vězení — Hosté a program festivalu Karlovy Vary — Trump je první trestně stíhaný exprezident USA — Slova papeže o homosexuálech — Řidiči MHD si nesmějí pouštět hudbu — Zlatá tretra v Ostravě — Vydrám se na Šumavě daří

                                     28. 5. 2024 na ČT1
                                     Stopáž49 minut

                                     28. května

                                     Znakový jazyk a skryté titulky

                                     28. 5. 2024 na ČT24
                                     Stopáž55 minut

                                     27. května

                                     Oslavy hokejového zlata — Oslavy na Staroměstském náměstí — Čeští hokejisté jsou mistři světa — Oslavy titulu z hokejového šampionátu — Podpora dostupného bydlení — Údery v Rafahu — Ukrajinci zasáhli Rusům radar — Poslední rozloučení s Vlastimilem Harapesem — Dezinformační aktivity z Ruska a Číny — Nové protiruské sankce — Sesuvy půdy na Papui-Nové Guineji — Nákaza černým kašlem — Výročí operace Anthropoid — Zájem o zájezdy do Chorvatska — Krajské, senátní a obecní volby — Soud přerušil případ požáru v Českém Švýcarsku — Čeští hokejisté jsou mistři světa — Atmosféra na šampionátu — Prezident pogratuloval hokejistům — Oslavy hokejových mistrů — Celková sledovanost — Finále mistrovství světa na obrazovkách — Stávka justičního personálu — Emmanuel Macron v Drážďanech — Dominik Feri nastoupil do vězení — Summit představitelů Jižní Koreje, Číny a Japonska — Čeští studenti obsadili ve finále European Money Quiz druhé místo — Demolice mostu v Semilech — Čeští vojáci cvičí v Litvě — Vrcholí festival Divadelní svět v Brně — Cena Olgy Havlové — Palírnám končí sezóna — Čapí hnízda v ohrožení

                                     27. 5. 2024 na ČT1
                                     Stopáž55 minut

                                     27. května

                                     Znakový jazyk a skryté titulky

                                     27. 5. 2024 na ČT24
                                     Stopáž49 minut

                                     26. května

                                     Změny u věku odchodu do důchodu — Zvyšování důchodového věku — Hospodaření systému důchodového pojištění — Ruský útok na hobbymarket v Charkově — Útok z Pásma Gazy na Tel Aviv — Zápas českých hokejistů o zlato — Existenční potíže malých obchodů — Tragický sesuv půdy v Papui-Nové Guineji — Francouzský prezident v Německu — Miliardy pro školství — Dražba nalezeného díla Jana Zrzavého — Změny u zdravotních prohlídek strojvedoucích — Silné bouřky v Česku — Návrat ukradených listin Univerzity Karlovy — Požár STK v Jilemnici — Aleje u silnic bezpečnější pro řidiče — Hokejový zápas o zlato — Finále pohledem hráčů i fanoušků — Úspěchy české hokejové reprezentace — Medaile pro letošní turnaj — Sledovanost hokejových přenosů ČT — Podpora fanoušků na náměstích — Náklady na uspořádání šampionátu — Útraty hokejových fanoušků — Úlovky rybářů pro vlastní spotřebu — Dražší povolenky pro rybáře na Orlíku — Průzkum vraku na dně Karibského moře — Školní obědy pro děti z rodin v nouzi — Obnovena jednodenní chirurgie v Sušici — Záchrana podvyživených psů — Závěr festivalu v Cannes — Romský festival Khamoro

                                     26. 5. 2024 na ČT1
                                     Stopáž49 minut

                                     26. května

                                     Znakový jazyk a skryté titulky

                                     26. 5. 2024 na ČT24
                                     Stopáž49 minut

                                     25. května

                                     Pomoc lidem v bytové nouzi — Podpora bydlení — Ztráta bydlení — Ruský útok na hobbymarket v Charkově — Práce ukrajinských hasičů — Česko zasáhly silné bouřky — Češký tým ve finále hokejového MS — Finále MS v hokeji — Předvolební kampaň ve Velké Británii — Zdravotní stav premiéra Fica — Ovoce na šťávy a marmelády — Velký městský okruh v Brně — Dílo Franze Kafky na festivalu Svět knihy — Posuzování příspěvků na péči — Nehoda autobusu v Rakousku — 30 let od odsouzení Ludvíka Zifčáka — Trest za nacistickou vlajku — Holubi likvidují úrodu — Placení daně z nemovitosti — Platba daně z nemovitosti — Zvýšení daní z nemovitosti — Elektronizace zdravotnictví — Sesev půdy na Papui-Nové Guineji — Vpomínka na politické vězně v Jáchymově — Opatření proti přemíře turistů v Barceloně — Den starokladrubského koně — Pravidla pro používání umělé inteligence — 150 let obce baráčnické — Prohlídky soukromých hradů a zámků — Festival elektrických aut

                                     25. 5. 2024 na ČT1
                                     Stopáž49 minut

                                     25. května

                                     Znakový jazyk a skryté titulky

                                     25. 5. 2024 na ČT24

                                     Události na sociálních sítích

                                     Napište nám