54 minut

25. září

Obsah dílu

Tripartita o rozpočtu a minimální mzdě — Jednání vlády, odborů a firem o rozpočtu — Debata o růstu minimální mzdy — Návrhy na zvýšení minimální mzdy — Emisní norma Euro 7 — Eurokomisař pro obchod v Číně — Předčasný odchod do důchodu — Jízdné Českých drah — Priority vrchního státního žalobce Dragouna — Nová technika pro Ukrajinu — Ukrajinské ženy v mužských profesích — Obžaloba za požár ve Vejprtech — Digitalizace historicky cenných knih — Šíření ruské propagandy a dezinformací — Nová zelená úsporám dílčí i celkové renovace — Důvěra v českou ekonomiku — Požár velkoskladu na Nymbursku — Výměna chlopně bez celkové anestezie — Ceny elektřiny a plynu — Úspory výměnou zdrojů energie — Vývoj cen elektřiny — Poradny pomůžou s levnějšími energiemi — Přípravy tepláren na zahájení sezony — Jednání tripartity — Kauza šifrovaného telefonu ministra Rakušana — Prodej sídla České pošty — Otevření dalšího úseku mezi Plzní a Přešticemi — Ukončení stávky v Hollywoodu — Mrtví po střetu v Kosovu — Kontroly proti nelegální migraci — Polsko zavede kontroly vozidel na hranicích — Mzdy soudních úředníků — Nalezená hrobka Sakkáře — Změna pro vinaře vlivem zmšny klimaty — Petice proti psí vyhlášce v Břeclavi — Podzimní výlovy rybníků — Zdrogovaný muž vytrhal kabely v brněnské nemocnici — Velkoformátové promítání světových děl — Benefiční koncert v Pardubicích na nový hospic

Části dílu

00:40
Tripartita o rozpočtu a minimální mzdě
  Tripartita projednává návrh rozpočtu na příští rok. Resort financí navrhuje schodek přes dvě stě padesát miliard korun. Tématem je také minimální mzda.
  01:18
  Jednání vlády, odborů a firem o rozpočtu
   Do rozpočtu pro příští rok se promítají opatření z vládního balíčku k ozdravení veřejných financí. Odbory a zaměstnavatelé na minulých jednáních společně žádali o devět změn v navrhovaném souboru opatření.
   03:49
   Debata o růstu minimální mzdy
    Živý vstup redaktora Filipa Šusty.
    05:12
    Návrhy na zvýšení minimální mzdy
     K dnešku existují minimálně čtyři návrhy na zvýšení minimální mzdy. Ministerstvo práce připravilo dvě varianty - jedna by výdělek zvedla o šestnáct set korun, druhá o 2100. Odbory požadují ještě výraznější růst až na 19 a půl tisíce.
     06:15
     Emisní norma Euro 7
      Česko dosáhlo zásadních změn v návrhu emisní normy Euro 7. Ministři členských států v Bruselu podpořili mírnější znění, které například zachovává limity pro výfukové plyny na úrovni současného nařízení.
      08:34
      Eurokomisař pro obchod v Číně
       Evropská unie nechce přerušit vztahy s Čínou, přestože podniká kroky ke snížení ekonomické závislosti a rizik. V Pekingu o tom ujistil eurokomisař pro obchod Valdis Dombrovskis. Brusel posuzuje závislost na čínských surovinách a komponentech a faktory ovlivňující konkurenceschopnost výrobků.
       09:18
       Předčasný odchod do důchodu
        Ještě do konce tohoto týdne mohou lidé žádat o předčasný důchod za stávajících podmínek. Od příštího měsíce se pravidla zpřísní. Do poloviny září to udělalo kolem 90 tisíc lidí.
        11:20
        Jízdné Českých drah
         S novým jízdním řádem vzrostou ceny Českých drah. Během prosince zdraží v průměru o 9 a půl procenta. Důvodem jsou vyšší náklady na údržbu i naftu. Vloni státní dopravce zvedl ceny o 15 procent.
         11:33
         Priority vrchního státního žalobce Dragouna
          Živý vstup redaktorky Petry Klimkové.
          13:14
          Nová technika pro Ukrajinu
           Ukrajina už podle tamního prezidenta Volodymyra Zelenského obdržela první americké tanky Abrams. Zatím není jasné, kolik jich do země dorazilo, Washington celkem přislíbil dodat 31 moderních strojů.
           13:37
           Ukrajinské ženy v mužských profesích
            Ukrajina povolala do zbraně velké množství mužů, kteří teď chybí v civilních povoláních. Na jejich místa proto nastupují ženy. Platí to i v dříve téměř striktně mužských profesích, jako je horník v černouhelném dole.
            16:22
            Obžaloba za požár ve Vejprtech
             Policie navrhla obžalovat ředitele ústavu ve Vejprtech, kde při požáru zemřelo osm klientů a další zemřel následně v nemocnici. Tragédie se stala před třemi lety. Požár tehdy založil jeden z klientů domova. Protože byl označen za nepříčetného, policie v jeho případě věc odložila.
             16:47
             Digitalizace historicky cenných knih
              Ministerstvo kultury spouští program Digitalizace kulturních statků a národních kulturních památek. Projekt vychází z Národního plánu obnovy a celkem může získat bezmála dvě stě milionů korun.
              19:08
              Šíření ruské propagandy a dezinformací
               Bezpečnostní informační služba odhalila, že jeden z ruských agentů v Česku zajistil za úplatu šíření ruské propagandy, která se týkala války na Ukrajině. Na konferenci ve sněmovně to řekl ředitel kontrarozvědky Michal Koudelka.
               22:20
               Nová zelená úsporám dílčí i celkové renovace
                Stát začne od zítřka opět přijímat žádosti o dotace na energetické úspory i v rodinných domech. Na zateplení včetně výměny oken a dveří nabízí až 950 tisíc. Podporu z Nové zelené úsporám přitom získají dílčí i celkové renovace.
                23:28
                Důvěra v českou ekonomiku
                 Důvěra v českou ekonomiku padá. Je už nejnižší za dva a půl roku. V září klesla pod 90 bodů. Hodnota 100 vyjadřuje dlouhodobý průměr minulých let.
                 23:50
                 Požár velkoskladu na Nymbursku
                  Požár velkoskladu potravin a nápojů v Činěvsi na Nymbursku způsobil škodu za zhruba 10 milionů – odhadují to hasiči. Při zásahu vyhlásili druhý stupeň nebezpečí, využili výškovou a dýchací techniku, žebříky i plošinu kvůli propadlé střeše.
                  24:12
                  Výměna chlopně bez celkové anestezie
                   Operace srdce bez celkové anestezie. I tak by šel popsat výkon, během kterého lékaři pacientovi vymění zúženou - a tedy i špatně fungující - chlopeň za novou. Vhodný je hlavně pro lidi starší 70 let, které tento problém taky nejčastěji postihuje.
                   26:37
                   Ceny elektřiny a plynu
                    Český statistický úřad změnil způsob vykazování cen energií. Nyní má lépe odpovídat srovnání s dalšími evropskými státy. Ukazuje, kolik lidé skutečně platí, nikoliv za kolik dodavatelé nabízejí tarify.
                    27:30
                    Úspory výměnou zdrojů energie
                     Ani v příštím roce by ale celé náklady na obnovitelné zdroje nemusely jít na vrub spotřebitelů. Zhruba čtvrtinu by mohl platit stát - navrhuje ministerstvo průmyslu. Projednat to ještě musí vláda. Lidé se na případné úlevy nespoléhají.
                     29:49
                     Vývoj cen elektřiny
                      Za elektřinu v letošním prvním pololetí platily české domácnosti v nejčastěji využívaném pásmu zhruba 7600 korun za megawatthodinu. Bylo to asi o 1600 korun víc než ve stejném období loni a o skoro 3000 víc než před dvěma lety.
                      30:27
                      Poradny pomůžou s levnějšími energiemi
                       O energetických úsporách se lidé mohou s odborníky poradit zdarma - a to po celé republice. Energetická konzultační a informační střediska fungují s podporou Ministerstva průmyslu a obchodu.
                       32:11
                       Přípravy tepláren na zahájení sezony
                        Topná sezóna začne letos díky teplému počasí později než vloni - zhruba o 14 dní. Teplárny jsou ale už připravené.
                        33:41
                        Jednání tripartity
                         Na růstu minimální mzdy se zástupci vlády, odborů a firem zatím nedohodli.
                         33:59
                         Kauza šifrovaného telefonu ministra Rakušana
                          Obě opoziční hnutí zvažují, že požádají o svolání mimořádné schůze sněmovny. Kvůli tomu, že ministr vnitra Vít Rakušan používal v minulosti šifrovací telefonní aplikaci. Podle serveru idnes šlo o stejný program jako u skupiny obviněných v kauze Dozimetr.
                          35:04
                          Prodej sídla České pošty
                           Živý vstup redaktorky Karolíny Nové.
                           36:26
                           Otevření dalšího úseku mezi Plzní a Přešticemi
                            Rychlejší cesta z Plzně na Šumavu. Ředitelství silnic a dálnic otevřelo druhou část nové silnice první třídy mezi Plzní a Přešticemi. Zaplatilo za ni miliardu a tři sta miliónů korun.
                            36:56
                            Ukončení stávky v Hollywoodu
                             Hollywoodská stávka scénáristů se po necelých pěti měsících chýlí ke konci. Odbory se se zástupci studií předběžně dohodly na zatím nezveřejněných podmínkách společné dohody.
                             37:19
                             Mrtví po střetu v Kosovu
                              Priština a Bělehrad se vzájemně obviňují z vyprovokování incidentu, který si v neděli na severu Kosova vyžádal celkem čtyři životy. Při přestřelkách a následném obléhání srbského pravoslavného kláštera v obci Banjska zemřel jeden kosovský policista a tři ozbrojenci, údajně z řad etnických Srbů.
                              39:31
                              Kontroly proti nelegální migraci
                               Kontroly nejen správné a bezpečné jízdy, ale především nelegálních migrantů. Důvod rozsáhlé dopravně - bezpečnostní akce v Plzeňském kraji. Podle Ministerstva vnitra totiž v posledních měsících opět přibývá lidí, kteří se přes Česko snaží protizákonně dostat na západ Evropy.
                               41:42
                               Polsko zavede kontroly vozidel na hranicích
                                Varšava zavede kontroly vozidel na hraničních přechodech se Slovenskem, uvedl to polský premiér.
                                42:07
                                Mzdy soudních úředníků
                                 Zaměstnanci v justici by měli být vedle učitelů jedinými pracovníky ve veřejné sféře, kteří dostanou příští rok přidáno.
                                 44:14
                                 Nalezená hrobka Sakkáře
                                  Čeští egyptologové v Sakkáře objevili ztracenou hrobku. Patřila vysokému úředníkovi PTAH-ŠEP-SES-OVI. Ten žil ve 24. století před naším letopočtem a zažil vládu šesti různých faraonů. Podle prvních analýz zemřel asi v pět a šedesáti letech.
                                  44:58
                                  Změna pro vinaře vlivem zmšny klimaty
                                   Tuzemské vinaře čekají velké změny. Vyplývá to ze studie Ústavu globální změny CzechGlobe a dvou univerzit.
                                   47:20
                                   Petice proti psí vyhlášce v Břeclavi
                                    Části obyvatel Břeclavi vadí sedm let stará vyhláška týkající se venčení psů. Zvířata vyšší než 30 centimetrů tam smějí na veřejná místa jen s náhubkem, jinak hrozí majitelům pokuta.
                                    48:01
                                    Podzimní výlovy rybníků
                                     Začaly podzimní výlovy. Rybářství Třeboň, které je největší v Česku, odhaduje úlovek jen podprůměrný. Zhruba o 400 tun méně než loni. Podle rybářů za to může chladné počasí na jaře.
                                     50:07
                                     Zdrogovaný muž vytrhal kabely v brněnské nemocnici
                                      Vytrhané kabely ze zdi, stropu, některé zauzlované a přivázané k zábradlí, poškozená elektroinstalace i skříňka s rozvody – výsledek řádění sedm-a-čtyřicetiletého muže pod vlivem drog v brněnské nemocnici u svaté Anny.
                                      50:29
                                      Velkoformátové promítání světových děl
                                       Ve Francii slaví velký úspěch nový způsob prezentace děl světových umělců - velkoformátové digitální promítání. Autoři projektu představili koncept před pěti lety s obrazy Claudea Moneta.
                                       52:41
                                       Benefiční koncert v Pardubicích na nový hospic
                                        Pardubické charitě chybí milion a půl na nové zázemí pro mobilní hospic. Sehnat peníze jí právě teď pomáhají studenti tamní konzervatoře při benefičním koncertu. Živě se na ně díváme do Sukovy síně pardubického Domu hudby.
                                        Přehrát celé video
                                        Stopáž54 minut
                                        Další díl
                                        26. září

                                        Přehled dílů

                                        Stopáž54 minut

                                        6. prosinec

                                        Češi i nadále méně utrácejí — Propad tržeb — Vývoj inflace — Vánoční odměny pro zaměstnance — Válka na Ukrajině — Obvinění z válačných zločinů — Výjezdní zasedání vlády — Podvody na internetových bazarech — Výsluhy pro zdravotníky — Izraelská armáda postupuje v Chán Júnisu — Boris Johnson o covidu — Perinbaba a dva světy — Změny ve slovenské justici — Český knižní trh v r. 2022 — Svoboda slova vs. propagace válečných zločinů — Rekordně teplý podzim — Cestování vlakem za silných mrazů — Loučení s Karlem Schwarzenbergem — Poslední rozloučení se státními poctami — Pohřeb Karla Schwarzenberga — Verdikt nad Karlem "Charliem" Soukupem — Ruční výroba skla na seznamu UNESCO — Kevin McCarthy odchází z Kongresu — Zničené provizorní dopravní značení — Prezident na Broumovsku — Summit EU-Čína — Osobnost roku dle Time — 35 let od návratu raketoplánu Discovery — Přestavba královopolského nádraží — Robotické centrum na léčbu urologických obtíží — Led na Lipně — Město plné betlémů

                                        6. 12. 2023 na ČT1
                                        Stopáž54 minut

                                        6. prosinec

                                        Znakový jazyk a skryté titulky

                                        6. 12. 2023 na ČT24
                                        Stopáž54 minut

                                        5. prosinec

                                        Napětí mezi odbory a vládou — Odbory znovu připraveny stávkovat — Růst regulované složky energií — Americká pomoc Ukrajině — Přebytek hospodaření od ledna do září 2023 — Prasklé potrubí kvůli mrazu — Ministři vnitra EU o migraci — Tvrdé boje na jihu Pásma Gazy — Žádost o odškodnění za neoprávněné odsouzení — Pohledávky vůči Sberbank — Adventní koncert na Pražském hradě — Zásady kodexu chování poslanců — Ekonomická předpověď pro r. 2024 — Obvinění bývalého špiona Manuela Rochy — Soud o ČKD Praha DIZ — Rekordně teplý podzim — Mikulášská nadílka na jihu Čech — Čerti s tradicí — Úrazy kvůli namrzlým chodníkům — Sníh na střechách — ÚS o diskriminaci dítěte — Prezident v Královéhradeckém kraji — Změny u parkování v centru Prahy — Další mrtví po erupci sopky na Sumatře — Krize na realitním trhu v Hongkongu — Prodej poštovní centrály — Výroba dronů pro NATO v Česku — Hrozba srážky české družice — Srovnání znalostí žáků — Rozvoj mobility v obcích — Oprava hráze v mrazech — Nový ředitel Památníku národního písemnictví a Muzea literatury — Pták roku 2024 — Mezinárodní den dobrovolníků — Mikuláš pro Ukrajinu

                                        5. 12. 2023 na ČT1
                                        Stopáž54 minut

                                        5. prosinec

                                        Znakový jazyk a skryté titulky

                                        5. 12. 2023 na ČT24
                                        Stopáž54 minut

                                        4. prosinec

                                        Jednání tripartity — Sporná témata na tripartitě — Závěry jednání tripartity — Plány pro pracovníky ve školství — Růst průměrné hrubé mzdy — Růst mezd prakticky — Izrael rozšiřuje pozemní operaci — Ústavní činitelé — Silný mráz v Česku — Žabovřesky a Královo Pole bez tepla a teplé vody — Zapadaná trať v jižních Čechách — Jednání šéfů vlád Česka a Rakouska — Premiéra Bitvy o Hernániho v Dejvickém divadle — Dohoda o růstu výdělků ve zdravotnictví — Obvinění v kauze Xixoio — Názor na výstavbu nového jaderného bloku v Dukovanech — Odsouzený dezinformátor zpátky v Česku — Růst cen potravin — Slevy v prodejnách potravin — Prodejny v Česku — Nákupy v Polsku a v Německu — Prodloužení kontrol na německých hranicích — Vyšetřování útoku v Paříži — Referendum ve Venezuele o Guyaně — Podpora firem za covidu — Žádost o důchody i online — Řidičské průkazy v mobilu a na zkoušku — Děkan Katolické teologické fakulty Univerzity Karlovy rezignoval — Předvánoční kontroly ČOI — Obnova válkou zničených obcí na Ukrajině — Zrušené lety — Kladrubští koně na sněhu — Rekonstrukce pyramid v kutnohorské kostnici

                                        4. 12. 2023 na ČT1
                                        Stopáž54 minut

                                        4. prosinec

                                        Znakový jazyk a skryté titulky

                                        4. 12. 2023 na ČT24
                                        Stopáž50 minut

                                        3. prosinec

                                        Navýšení minimální mzdy — Debaty o růstu minimální mzdy — Jednání tripartity — Bojové operace v Gaze — Sněžení na východě Česka — Odklízení sněhu ze střech — Dozvuky kalamity na jihu Čech — Výstraha před silným mrazem — Válečné zločiny na Ukrajině — Nemovitosti bez jasného majitele — Srážka vlaků v České Třebové — 60 let od premiéry Zahradní slavnosti — Zájem o elektrická auta v Německu — Dotace na bezemisní auta — Útok v centru Paříže — Příspěvek na penzijní spoření — Změny v penzijním spoření — Další změny — Český rekord v otužování — První adventní neděle — Rozsvícený dům v Libišanech — Plánované útraty Čechů za Vánoce — Dárky z druhé ruky — Přípravy na pohřeb Karla Schwarzenberga — Dohoda s lékaři — Blokáda kamionů z Ukrajiny — Nárůst počtu sebevražd v USA — Důchody pro disidenty a komunisty — Zátěžová zkouška mostu — Léčba zraněného bojovníka od Bachmutu — Let s Aerem 145 — Poslední klapka snímku Konec světa

                                        3. 12. 2023 na ČT1
                                        Stopáž50 minut

                                        3. prosinec

                                        Znakový jazyk a skryté titulky

                                        3. 12. 2023 na ČT24
                                        Stopáž50 minut

                                        2. prosinec

                                        Česko zasypal sníh — Kalamita na jihu Čech — Problémy kvůli sněhu na Vysočině — Komplikovaný provoz na dálnici D1 — Fotografie z dnešního dne — Výstraha před silným sněžením — Předpověď na další dny — Sníh v okolních zemích — Pomoc energeticky náročným firmám — Ceny energií v Německu — Válka v Pásmu Gazy — LouTkáček ve Stavovském divadle — Změna vedení v pravoslavné církvi — Hrozí zřícení středověké věže v Bologni — Klimatický summit v Dubaji — Provoz v nemocnicích o víkendu — Sníh na horách — Horská střediska zahájila sezonu — Náklady na dovolenou na horách — Zimní sezona na Šumavě — Varování záchranářů — Mobilizace v Rusku a na Ukrajině — Přístupový proces Ukrajiny do EU — Dražší voda na východě Čech — Spory kvůli možné rekonstrukci Hlavního nádraží — Kandidáti SPD do evropských voleb — Návrh na zákaz anglických výrazů v ruském jazyce — Rekonstrukce bitvy tří císařů — Rok s novými produkty umělé inteligence — Veřejné osvětlení v Jičíně

                                        2. 12. 2023 na ČT1
                                        Stopáž50 minut

                                        2. prosinec

                                        Znakový jazyk a skryté titulky

                                        2. 12. 2023 na ČT24

                                        Události na sociálních sítích

                                        Napište nám