50 minut

16. září

Obsah dílu

Spor o spotřební daň z tichého vína — Debaty o dani na tiché víno, medovinu a cider — Dopady úsporných opatření na rozpočet — Komplikace při schvalování úsporného balíčku? — Vývoz obilí z Ukrajiny — Zákaz vzjezdu aut s ruskou RZ do Polska — Úspory Čechů na stáří — Mimořádné volby do zastupitelstev v 10 obcích — Vzdor íránských žen proti režimu — Vztahy Turecka a EU — Představení Doma u Hitlerů v divadle DISK — Demonstrace proti vládě — Lídři kandidátek do eurovoleb — Péče o děti v náhradní rodině — Podíl obyvatel s vysokoškolským vzděláním — Požár haly v Července na Olomoucku — Ovoce zpracované v obecní sušárně — Dny NATO — Přehlídka armádní techniky — Nedělní program přehlídky — Modernizace české armády — Vesnice roku 2023 — Ukliďme Česko — Drahé německé dřevo — Dárcovství kostní dřeně — Oktoberfest v Mnichově — Složité cestování Palestinců — Ceny Františka Filipovského za dabing — Bubenické paličky z jihočeské dílny

Části dílu

00:40
Spor o spotřební daň z tichého vína
  I když sněmovna začne soubor vládních úspor projednávat v závěrečné fázi už za necelý týden, koalice se stále neshodne, jestli zavést nebo ne spotřební daň z tichého vína. Teď je od tohoto odvodu osvobozené, na rozdíl od piva a jiného alkoholu.
  01:33
  Debaty o dani na tiché víno, medovinu a cider
   Nejde přitom jen o víno, spolu s ním se teď nulová sazba spotřební daně týká i medoviny nebo takzvaných ciderů. Koalice tak řeší i to, jestli nezavést odvod alespoň u nich.
   04:27
   Dopady úsporných opatření na rozpočet
    Debaty jsou součástí příprav úsporného balíčku, který má přibrzdit hospodaření v mínusu. Schodky rozpočtů se jím v příštích 2 letech srazí podle vlády zhruba o 151 miliard.
    05:30
    Komplikace při schvalování úsporného balíčku?
     Při hlasování o těchto opatřeních by ale vládní koalice nemusela být jednotná. S podporou váhá koaliční poslankyně hnutí STAN Eliška Olšáková. Je zároveň předsedkyní Sdružení místních samospráv a nelíbí se jí, že by radnice nově dostávaly menší podíl z výnosů DPH.
     08:30
     Vývoz obilí z Ukrajiny
      Ukrajinská armáda podle mluvčí postoupila na některých místech jižní fronty o tři až čtyři kilometry. Situace však podle ní zůstává napjatá. Rusko odmítá, že by ztratilo obec Andrijivka, kde se bojuje.
      11:08
      Zákaz vzjezdu aut s ruskou RZ do Polska
       V Polsku od zítřka platí zákaz vjezdu všech automobilů s ruskou poznávací značkou. Podobný krok už zavedly Finsko, Litva, Lotyšsko a Estonsko. Státy tak reagují na ruskou agresi na Ukrajině. Zároveň se řídí rozhodnutím Evropské komise.
       11:28
       Úspory Čechů na stáří
        Zhruba každý šestý dospělý si podle průzkumu agentury Ipsos nevytváří žádnou dlouhodobou finanční rezervu. U těch, kdo si spoří, pak podle bank většinou není dostatečná. Z doporučení finančních ústavů vyplývá, že třeba při odchodu do důchodu měli lidé ideálně mít 2 miliony korun.
        13:30
        Mimořádné volby do zastupitelstev v 10 obcích
         Živý vstup redaktorky Blanky Poulové.
         15:28
         Vzdor íránských žen proti režimu
          Zatýkání, výhrůžky a ozbrojené složky v ulicích podle aktivistů provázejí výročí smrti Mahsy Amíníové v Íránu. Mladá žena zemřela právě před rokem ve vazbě poté, co ji kvůli špatně nasazenému hidžábu zadržela mravnostní policie.
          18:03
          Vztahy Turecka a EU
           Cesty Evropské unie a Turecka se můžou podle prezidenta Erdogana v budoucnu rozejít. Zareagoval tak na zprávu evropského parlamentu. Podle ní Brusel nemůže za současné situace obnovit přístupové rozhovory s Ankarou.
           18:26
           Představení Doma u Hitlerů v divadle DISK
            Jak mohl vypadat všední den Adolfa Hitlera? Na to se pokoušel přijít dramatik Arnošt Goldflam ve své komedii Doma u Hitlerů. Nově ji teď nastudovalo divadlo DAMU pod režijním vedením Barbory Maškové a Miroslava Hanuše.
            21:08
            Demonstrace proti vládě
             Demisi kabinetu Petra Fialy dnes požadovali demonstranti na Václavském náměstí v Praze. Zaplnili jeho horní polovinu. Akci s názvem Česko proti vládě svolala neparlamentní strana PRO.
             23:48
             Lídři kandidátek do eurovoleb
              Piráty povede do eurovoleb znovu Marcel Kolaja. Rozhodlo o tom celostátní fórum strany. Dvojkou kandidátky bude europoslankyně Markéta Gregorová. V kampani se Piráti chtějí zaměřit třeba na životní prostředí nebo moderní technologie a ochranu soukromí.
              24:36
              Péče o děti v náhradní rodině
               V dětských domovech v Česku žije přes 4200 dětí. Náhradní rodiny pro ně ale chybí. Péče o znevýhodněné děti je totiž často velmi náročná. V Královédvorské zoologické zahradě se dnes pěstouni sešli, aby si vyměnili zkušenosti a navzájem se povzbudili.
               26:32
               Podíl obyvatel s vysokoškolským vzděláním
                Česko má jeden nejnižších podílů vysokoškolsky vzdělaných lidí v Evropské unii. Univerzitní vzdělání v tuzemsku získalo 27 procent obyvatel ve věku od pět a dvaceti do čtyři a šedesáti let.
                26:57
                Požár haly v Července na Olomoucku
                 Noční požár průmyslové haly v Července na Olomoucku způsobil škodu nejméně za 12 milionů korun – odhadují to hasiči, kteří ve výrobně pelet a briket na ploše 30 x15 metrů likvidovali až čtyřmetrové plameny.
                 27:20
                 Ovoce zpracované v obecní sušárně
                  Obecní sušírny ovoce – některé obce na Moravě se snaží dát místním i jinou možnost zpracování úrody než jen pálení. Jednu takovou sušárnu pořídili třeba v Hruškách na Vyškovsku. Jenže zatímco v minulých letech zájem o ni rostl, letos je minimální.
                  29:19
                  Dny NATO
                   Sto tisíc návštěvníků dnes dorazilo na DNY NATO. Na ostravském Letišti Leoše Janáčka probíhá největší přehlídka bezpečnostních sil v Evropě. Během dvoudenní akce se kromě české armády prezentuje dalších osmnáct členů Severoatlantické aliance.
                   30:14
                   Přehlídka armádní techniky
                    Mezi největší taháky letošní přehlídky patří stíhačky F-35. Vláda vyjednává se Spojenými státy o nákupu 24 těchto letounů. Na Dnech NATO se prezentoval i tuzemský obranný průmysl.
                    32:55
                    Nedělní program přehlídky
                     Dny NATO na letišti v Mošnově pokračují i zítra. Program zahájí ve tři čtvrtě na devět akrobatická skupina Zelazny z Polska, hlavní část začne v 11 hodin výstřelem z českého tanku T72M.
                     34:01
                     Modernizace české armády
                      Nové typy bojové techniky a výstroje už čeští vojáci plně využívají. Zatím na cvičišti, velení chce armádu připravit na možný boj. bez ohledu na výsledek války na Ukrajině bude Rusko podle něj dál nebezpečné.
                      36:40
                      Vesnice roku 2023
                       Živý vstup redaktorky Venduly Machů.
                       38:03
                       Ukliďme Česko
                        Dobrovolníci napříč republikou čistili přírodu i obce od černých skládek a odpadků – do kampaně Ukliďme Česko se zapojili členové Junáka, Sokola, sportovních klubů, taky hasiči, podnikatelé i školy a dětské domovy.
                        38:28
                        Drahé německé dřevo
                         Dřevo v Německu bude v příštích letech zdražovat. Dřevozpracovatelský průmysl počítá s tím, že suroviny bude méně a její cena bude proto růst.
                         40:49
                         Dárcovství kostní dřeně
                          Červeně se dnes rozzářily desítky budov - včetně České televize. Lidé si tak připomínají Světový den dárců kostní dřeně. Registry lákají nové dobrovolníky.
                          43:22
                          Oktoberfest v Mnichově
                           V Mnichově začal pivní festival Oktoberfest. Letos bude o dva dny delší a potrvá až do 3. října. Pořadatelé očekávají, že na akci dorazí až šest milionů lidí. Za pivo si budou ale muset připlatit o něco víc než loni.
                           43:44
                           Složité cestování Palestinců
                            Izraelci by mohli už letos začít bezvízově cestovat do Spojených států. Vedlejším produktem vyjednávání je snazší cestování pro desítky tisíc Palestinců, kteří mají kromě palestinského i americké občanství.
                            46:16
                            Ceny Františka Filipovského za dabing
                             V Přelouči dnes udělovaly Ceny Františka Filipovského za dabing. V mužské kategorii si ocenění odnesl Zdeněk Junák za roli dědečka ve film Kvík a mezi ženami uspěla Hana Talpová.
                             46:56
                             Bubenické paličky z jihočeské dílny
                              Ručně vyráběné bubenické paličky, které se vyvážejí z Pošumaví do celého světa. V dílně Vojtěcha Pelíška v Česticích u Volyně jich vznikne ročně 40 tisíc párů. Řemeslo se naučil od svého otce. Pro některé muzikanty je tvoří přímo na míru.
                              Přehrát celé video
                              Stopáž50 minut
                              Další díl
                              17. září

                              Přehled dílů

                              Stopáž54 minut

                              3. říjen

                              3. 10. 2023 na ČT1
                              Stopáž54 minut

                              3. říjen

                              Znakový jazyk a skryté titulky

                              3. 10. 2023 na ČT24
                              Stopáž54 minut

                              2. říjen

                              Headlines — Nový zákoník práce — Přehled změn — Přesčasy pro lékaře — Fico bude jednat o vládě — Předvolání ruského velvyslance na Slovensku — Hospodaření státu — Ministři zahraničí EU v Kyjevě — Tragédie v mexickém kostele — Nadzemní val u dolu Turów — Nobelova cena za mRNA vakcíny — Výstava Milana Knížáka — Problémová zakázka na metro — Jaderná elektrárna Dukovany — Strom roku — Nouzové přistání horkovzdušeného balonu — Dodávky nových vrtulníků — Sleva na pečující manželku nebo manžel — Problémy se zubní pohotovostí — Lidé bez zubaře — Stomatologická péče — Evakuace gymnázia v Kroměříži — Přejmenování Koněnovy ulice v Praze — Spor o nájemné na letišti v Líních — Vysokorychlostní vlak v Indonésii — Konference SingularityU v Praze — Prodej zámku Štiřín — Cyklus koncertů Hybatelé rezonance — Civilní spor o Trumpovo podnikání — Změna územního plánu v Pardubicích — Istanbulská úmluva — Renovace elektrárny na orlické přehradě — Mural připomíná historii Šternberka

                              2. 10. 2023 na ČT1
                              Stopáž54 minut

                              2. říjen

                              Znakový jazyk a skryté titulky

                              2. 10. 2023 na ČT24
                              Stopáž50 minut

                              1. říjen

                              Headlines — Výsledky slovenských parlamentních voleb — Výsledky slovenských voleb — Robert Fico vítězem voleb — Volby na Slovensku — České reakce na slovenské volby — Volby v přímém přenosu — Valorizace důchodů — Sněmovna o rozpočtových úsporách — Ceny enenergií — Stavebnictví v útlumu — Paralýza federálních úřadů — Ceny Thálie znají své laureáty — Demonstrace v Polsku — Kurz české koruny — Požár ve španělském nočním klubu — Úbytek poštovních schránek — Dražší české pivo — Ceny piva — Zákazníci v kavárnách a bistrech — Pavel Simon kandidátem na soudce ÚS — Recyklace budovy z roku 1971 — Odklánění ruského majetku — Nový název ulice Koněvova — Nobelovy ceny 2023 — Výstava Prezidentské okamžiky — První říjen - den seniorů — Obnovená tvrz Tichá u Dolního Dvořiště

                              1. 10. 2023 na ČT1
                              Stopáž50 minut

                              1. říjen

                              Znakový jazyk a skryté titulky

                              1. 10. 2023 na ČT24
                              Stopáž50 minut

                              30. září

                              Headlines — Volby na Slovensku — Předčasné volby — Slováci odevzádvají své hlasy — Souboj Fico vs. Šimečka — Ve volebních štábech favoritů — Co vedlo k předčasným volbám — Rozdělování penež pro kraje — Peníze pro kraje — Válka na Ukrajině — Zavřená dálnice D10 — Mimořádné otevření Kalovratského paláce — Bleskové záplavy v New Yorku — Počet úmrtí při nehodách — Požár rodinného domu v Perlovicích na Prachaticku — Podzimní sklizeň brambor — 12 let ČT s Petrem Dvořákem — Divácky úspěšná ČT — Česká televize a iVysílání — ČT během pandemie covidu — Charita ČT — Omezení zahraničních cest — Dočasná platební neschopnost — Rusům zdražily dovolené — Prodloužený víkend na horách — Vila Rudolfa Jedličky — 30. ročník Cen Thálie

                              30. 9. 2023 na ČT1
                              Stopáž50 minut

                              30. září

                              Znakový jazyk a skryté titulky

                              30. 9. 2023 na ČT24
                              Stopáž54 minut

                              29. září

                              Headlines — Česká ekonomika v recesi — Domácnosti šetří, firmy méně vyvážejí — Předpověď ekonomického vývoje — Parlamentní volby na Slovensku — Předvolební průzkumy — Témata předvolební kampaně — Přívětivější okamžiky politické kampaně — Vlak z Prahy na volby — Otevření posledního úseku S3 — Putin jednal se členem Wagnerovců — Stěhování z fronty do bezpečnějších regionů — Soud o přebalu Reflexu s Tomiem Okamurou — Výročí podpisu Mnichovské dohody — Okolnosti a následky Mnichovské dohody — Stát koupil přepravce plynu Net4Gas — Spor o přesčasy lékařů — Švédsko proti gangům — Zranění po pádu atrakce v Příbrami — Rekordně teplý podzim — Start sezóny respiračních chorob — Ordinace plné nemocných děti — Respirační onemocnění v ČR — Celková výše dluhů — Novela vodního zákona — Vyšetřování požáru na území Českého Švýcarska — Čínská eskalace napětí vůči Západu — Vypouštění přehrady — Tragické úrazy na horských stezkách — Povodně v New Yorku — Gočárovy mlýny — Krize čínské realitní společnosti Evergrande — Péče o umírající doma — Policie obvinila žháře — Přehlídka české architektury

                              29. 9. 2023 na ČT1
                              Stopáž54 minut

                              29. září

                              Znakový jazyk a skryté titulky

                              29. 9. 2023 na ČT24

                              Události na sociálních sítích

                              Napište nám