54 minut

9. května 2023

Obsah dílu

Návrh na zmrazení platů v justici — Základní platy představitelů státu — Žaloby kvůli platům v justici — Platy v justici — Vyjednávání — Ostřelování Ukrajiny — Ruský Den vítězství — Ruské oslavy konce války v Česku — Izraelské útoky v Pásmu Gazy — Rychlejší růst průmyslu a pokles stavebnictví — Lichtenštejnové neuspěli u soudu — Výtky k modernizaci D1 — Setkání premiérů Česka a Bavorska — 90 let Kühnova dětského sboru — Ubylo bankrotů — Závislost na sociálních sítích — Poničené monumenty — Mimořádná aktivita klíšťat — Nebezpečné stromy v ulicích a u silnic — Výtky k modernizaci D1 — Dlouhé a stále nedokončené opravy — Modernizace D1 — Nedostatky na modernizované D1 — Hotové byty jsou už skoro půl roku prázdné — Obvinění za smrt dítěte při závodech nákladních aut — Napětí mezi Čínou a Kanadou — 9. květen v Polsku — Pomoc obětem domácího násilí — Sousedský spor o cestu — Vyšetřování požáru v Brně — Poslední rozloučení se Soňou Červenou — Olomoučtí archeologové objevili v Kurdistánu pravěké vesnice — Viper v českých barvách — Semifinále Eurovize s českou účastí — Přípravy na opravu Barrandovského mostu — Prevence rakoviny vaječníků — Jazz Fest

Části dílu

00:42
Návrh na zmrazení platů v justici
  Vládní strany jednají o zmrazení nejen platů politiků, ale i soudců a státních zástupců. Výdělky by jim od ledna nerostly. Opatření má být součástí balíku, kterým chce koalice zbrzdit zadlužování.
  01:31
  Základní platy představitelů státu
   Změna se dotkne zhruba tří tisíc soudců a dvanácti set státních zástupců. Jejich základní platy jsou určené zákonem. V případě soudců jde o trojnásobek průměrné hrubé mzdy v Česku. Aktuálně tedy zhruba sto deset tisíc korun.
   02:30
   Žaloby kvůli platům v justici
    Právě kvůli tomu několik soudců podalo žaloby. Spor tak bude muset vyřešit Ústavní soud, který se přitom k podobným otázkám vyjádřil už nejméně patnáctkrát.
    04:04
    Platy v justici
     Základní plat soudce na nejnižší - tedy okresní - instanci je po jeho nástupu do funkce sto tisíc korun. S přibývající praxí ale roste. Po třiceti letech v justici má nárok na víc než sto sedmdesát tisíc korun.
     04:51
     Vyjednávání
      Živý vstup redaktora Martina Šnajdra.
      06:59
      Ostřelování Ukrajiny
       Ukrajina terčem dalšího úderu Moskvy. Ruská armáda na zemi vypálila pětadvacet střel, většinu namířila na hlavní město.
       09:21
       Ruský Den vítězství
        Rusko si připomnělo Den vítězství ve druhé světové válce. Prezident Vladimir Putin v projevu na Rudém náměstí vyzval k vítězství v konfliktu, který Kreml rozpoutal vloni vpádem na Ukrajinu.
        10:02
        Ruské oslavy konce války v Česku
         Skromnější scénář měly oslavy 9. května i v Česku. Rusové si výročí připomněli hlavně na Olšanských hřbitovech v Praze.
         12:13
         Izraelské útoky v Pásmu Gazy
          Izrael zabil při nočních leteckých útocích na Pásmo Gazy tři vysoké představitele hnutí Palestinský islámský džihád. Obětí náletů je ale také 10 palestinských civilistů. Islamisté z Gazy slibují odvetu.
          12:44
          Rychlejší růst průmyslu a pokles stavebnictví
           Rozporuplné zprávy statistiků o české ekonomice: průmyslu se v březnu dařilo, meziročně zrychlil víc než o 2 procenta. Zásluhu na tom mají automobilky. Horší výsledky naopak vykázalo stavebnictví.
           15:18
           Lichtenštejnové neuspěli u soudu
            Lichtenštejnové nezískají nemovitosti na Kolínsku. Jejich stížnost zamítl Ústavní soud. Rod měl v českých zemích rozsáhlé državy, pozbyl je v roce 1945 na základě Benešových dekretů.
            15:38
            Výtky k modernizaci D1
             Živý vstup redaktorky Karolíny Nové.
             17:33
             Setkání premiérů Česka a Bavorska
              Bavorsko a Česko chtějí spolupracovat v jaderném výzkumu - shodli se premiéři. Ten český se zúčastnil zasedání zemské vlády v Řezně. Markus Söder považuje odstavení německých atomových elektráren za chybu.
              18:43
              90 let Kühnova dětského sboru
               Kühnův dětský sbor slaví 90. výročí. Mimo jiné koncertem, na kterém se sejdou jeho bývalí členové a hosté. Souborem už prošly tisíce talentovaných zpěváků. Uměleckou tradici a techniku dětem předávají i napříč rodinnými generacemi.
               21:26
               Ubylo bankrotů
                V Česku ubylo bankrotů. Firem v dubnu zkrachovalo 44 – nejmíň od prosince 2020. Čísla podle analytiků naznačují, že podniky mají ještě rezervy navzdory ekonomické krizi.
                21:47
                Závislost na sociálních sítích
                 Přibylo dětí se závislostí na sociálních sítích. Mezi jedenáctým a patnáctým rokem věku je v problematické míře užívá už každý dvanáctý.
                 24:19
                 Poničené monumenty
                  Stržené vlajky a pomalované pomníky. Vandalové škodili během oslav 78. výročí osvobození Československa od nacismu na několika pietních místech.
                  26:17
                  Mimořádná aktivita klíšťat
                   Počasí přeje klíšťatům – v těchto dnech jsou mimořádně aktivní. Vyhovuje jim teplo a vlhko. Upozorňují na to meteorologové. Vybízejí k ochraně repelenty a vhodným oblečením i k prohlídce těla po návratu z přírody.
                   26:38
                   Nebezpečné stromy v ulicích a u silnic
                    Stromy stále ohrožuje sucho, oslabuje je i změna klimatických podmínek, a tak i při slabších poryvech větru padají. Nebezpečné je to hlavně ve městech a u hlavních silničních tahů. Právě stromy podél silnic jsou navíc velmi často staré a tak přirozeně odumírají.
                    28:36
                    Výtky k modernizaci D1
                     Výtluky, nekvalitní opravy, mosty a nadjezdy ve stavu, který ohrožuje bezpečnost. Nejvyšší kontrolní úřad zkritizoval modernizaci dálnice D1.
                     29:28
                     Dlouhé a stále nedokončené opravy
                      NKÚ dál uvádí, že ani závady nejsou odstraňovány v dostatečné kvalitě. Správce dálnice oponuje, že zrovna tohle není nic nového a že na chyby sám upozorňoval.
                      32:24
                      Modernizace D1
                       Opravy D1 začaly před deseti lety, v dubnu a v květnu 2013. 160kilometrový úsek rozdělilo Ředitelství silnic a dálnic na dvacet částí. Kvůli plynulosti provozu probíhala modernizace na etapy, v jednu chvíli se pracovalo maximálně na šwsti místech zároveň.
                       33:15
                       Nedostatky na modernizované D1
                        NKÚ kontroloval modernizaci dálnice D1. Kontrola ukázala, že modernizace dálnice D1 není dokončena, chybí parkoviště a opravenou vozovku poškozují přetížené kamiony, což podle úřadu zkracuje její životnost.
                        35:17
                        Hotové byty jsou už skoro půl roku prázdné
                         Radnice v Hradci Králové bytový dům za 26 mil. Kč opravila už vloni, ale byty se jí pronajmout nepodařilo. Zůstávají prázdné.
                         37:20
                         Obvinění za smrt dítěte při závodech nákladních aut
                          Kriminalisté stíhají čtyři lidi kvůli úmrtí dítěte při závodech nákladních aut v Černuci na Kladensku. Obvinili je z usmrcení z nedbalosti, ale neupřesnili, jestli jde o pořadatele.
                          37:44
                          Napětí mezi Čínou a Kanadou
                           K vážnému zhoršení vztahů mezi Ottawou a Pekingem došlo kvůli čínskému vměšování do kanadské politiky. Ottawa posílá domů čínského diplomata obviněného z obtěžování poslance a jeho rodiny. Peking na oplátku vyhostil kanadskou konzulku v Šanghaji.
                           38:29
                           9. květen v Polsku
                            Aktivisté ve Varšavě zablokovali ruskému velvyslanci cestu na hřbitov sovětských vojáků. Snažil se podle nich využít ruský svátek Dne vítězství k propagaci fašismu. Kreml na incident zatím nereagoval. 9. květen v Polsku už léta není státním svátkem. Emoce ale budí stále.
                            40:55
                            Pomoc obětem domácího násilí
                             Větší zastání pro oběti domácího násilí má přinést předloha, která takové skutky jasně definuje. K připomínkám ji teď dostanou jednotlivá ministerstva.
                             41:56
                             Sousedský spor o cestu
                              Sousedský spor vyústil uzamčenou závorou přes cestu. Kvůli ní se majitelé nemůžou dostat ke svým nemovitostem. Případ z Velenic na Českolipsku zaměstnává dvě samosprávy, tři úřady i policii. Kvůli sporu zahájilo město Česká Lípa správní řízení. Sousedy se ale usmířit nepodařilo.
                              43:51
                              Vyšetřování požáru v Brně
                               Vyšetřování požáru v Brně, při kterém minulý čtvrtek zahynulo osm lidí, může podle policie trvat i týdny. Objasnit událost nepomohl ani svědek, kterého zachytily bezpečnostní kamery. Policistům se zatím podařilo identifikovat pouze jednu z obětí tragédie.
                               44:27
                               Poslední rozloučení se Soňou Červenou
                                Poslední rozloučení s operní pěvkyní Soňou Červenou se uskuteční v Národním divadle za týden - v úterý 16. května. Držitelka mnoha ocenění i státního vyznamenání zemřela v neděli v 97 letech. Během mnohaleté kariéry působila na předních světových scénách, kde excelovala například v roli Carmen.
                                44:50
                                Olomoučtí archeologové objevili v Kurdistánu pravěké vesnice
                                 Pravěký život na Blízkém východě přibližuje výzkum českých vědců. Archeologický tým z Univerzity Palackého objevil v Iráku několik zaniklých vesnic.
                                 46:36
                                 Viper v českých barvách
                                  Ve Spojených státech absolvoval první let vrtulník Viper v českých barvách. Video zveřejnil výrobce z texaského Amarilla. Česko si objednalo v roce 2019 čtyři tyto bitevní stroje a osm víceúčelových.
                                  47:00
                                  Semifinále Eurovize s českou účastí
                                   V britském Liverpoolu začíná první semifinále hudební soutěže Eurovize. O postup v něm bude bojovat i česká dívčí skupina Vesna. Finále je plánované na sobotu.
                                   49:24
                                   Přípravy na opravu Barrandovského mostu
                                    Prahu čekají další výrazné komplikace v dopravě. V pondělí 15. května začne letošní fáze oprav Barrandovského mostu. Hlavní objízdná trasa povede po silničním okruhu. Už od víkendu budou silničáři upravovat dopravní značení.
                                    50:06
                                    Prevence rakoviny vaječníků
                                     Pokrok v léčbě rakoviny vaječníků. Ročně lékaři nemoc odhalí u tisícovky žen v Česku. Ze čtvrtiny jsou tyto nádory geneticky podmíněné.
                                     52:13
                                     Jazz Fest
                                      Vážná hudba s prvky jazzu zní dnes večer brněnským klubem Sono. Americký Kronos Quartet tam vystupuje se svým projektem 50 for the Future, kterým oslavuje už půl století na scéně.
                                      Přehrát celé video
                                      Stopáž53 minut
                                      Další díl
                                      10. května 2023

                                      Přehled dílů

                                      8329 dostupných
                                      Stopáž53 minut

                                      23. července

                                      Headlines — Propouštění v huti Liberty — Liberty bude propouštět — Politické reakce na propouštění v huti Liberty — Výrobní zaměření Liberty Ostrava — Propouštění v huti Liberty — Podpora Kamaly Harrisové — Po atentátu na Trumpa rezignovala šéfka Tajné služby USA — Rozpočet pro školství — Vývoj rozpočtu MŠMT v roce 2024 — Odbory zvažují stávkovou pohotovost — Češi ve vedení výborů EP — Maďarsko přes Ukrajinu stále nedostává ropu od Lukoilu — Srpnové jednání ministrů zahraničí bude v Bruselu — Průměrná délka civilního řízení — Rekonstrukce Nové scény Národního divadla — Zpronevěry advokátních úschov — Krádeže sdílených kol — Koruna je nejslabší od dubna — Zpožděný let ze Španělska — Lety nad Evropou se zpožďují — Přípravy na olympiádu vrcholí — Program olympijského festivalu Most — Olympijské festivaly — Breaking na olympijských hrách — Klimatická žaloba na Německo — Slovensko modernizuje vzdušné síly — Požár domu v Jičíně — Omezení provozu na Pražském okruhu — Krácení důchodů komunistických funkcionářů — Ochrana Ždánického lesa — Požár pneumatik v Lovosicích — Kauza kolem novinářky Kurmaševové — Palestinské frakce podepsaly dohodu v Pekingu — Novela zákona o specifických zdravotních službách — Oprava zámku v Horním Maršově

                                      23. 7. 2024 na ČT1
                                      Stopáž53 minut

                                      23. července

                                      Znakový jazyk a skryté titulky

                                      23. 7. 2024 na ČT24
                                      Stopáž54 minut

                                      22. července

                                      Joe Biden se vzdal kandidatury — Biden odstoupil z voleb — Reakce na Bidenovo odstoupení — Boj o Bílý dům — Biden odstoupil z voleb — Podpora Kamaly Harrisové — Atentát na Donalda Trumpa — Průběh letošní sklizně — Slovensko modernizuje armádu — Smetanovské árie v podání Pavla Černocha — Situace na východní frontě — Útoky na kritickou infrastrukturu na Ukrajině — Sněmovna schválila zákon o podpoře bydlení — Hasiči na Jablonecku zachránili vzácného papouška — Úhyn ryb na Dobříšsku — Dva roky od ničivého požáru v Českém Švýcarsku — Vojenské cvičení pro studenty — Dobrovolné vojenské cvičení pro středoškoláky — Armádě chybějí lidé — Návrat armády na letiště v Bochoři — Ceny odtahů v Praze — Kandidátky pro krajské volby — Omezení dodávek plynu z Německa — Izraelsko palestinský konflikt — Kauza dozorců z Rýnovic — Obvinění za znásilnění Češek v Německu — Jednání o novém kabinetu ve Francii — Ruský soud uznal Kurmaševovou vinnou — Hromadné žaloby — Oprava mostu přes Rudný potok — Ukrajinské knihkupectví v Praze — Záchranné centrum pro šelmy v Táboře — Hemofilik chce pokořit Mont Blanc

                                      22. 7. 2024 na ČT1
                                      Stopáž54 minut

                                      22. července

                                      Znakový jazyk a skryté titulky

                                      22. 7. 2024 na ČT24
                                      Stopáž49 minut

                                      21. července

                                      Poslední jednání vlády před prázdninami — Spor o reformu penzí — Harmonogram schůzí parlamentu a vlády — Donald Trump v Michiganu — Zlaté rezervy ČNB — Poplatek za předčasné splacení hypotéky — Dozvuky globálního výpadků systémů — Lékárny taky v provozu — Útok na Jemen — Branná povinnost pro charedim — Kdo bude český eurokomisař — Výstava děl Zdeňka Němečka — Požár haldy pneumatik a okolních budov — Tropické teploty v Česku — Přípravy ukrajinských olympioniků — Počet mýtných přestupků — Nákazy klíšťovou encefalitidou — Potravinová chudoba v Česku — Nejčastěji kupované potraviny s končící expirací — Jak uspořit a předcházet plýtvání — Bangladéšské kvóty pro zaměstnání — Nízká kapacita vlaků ve Středočeském kraji — Úklid po skončení festivalu Colours of Ostrava — Zákazníci závislí na dodávkách elektřiny — Přemnožení sumečka černého u Telče — Válečné hroby Čechů — Nocování v kasematech — Slabá úroda borůvek

                                      21. 7. 2024 na ČT1
                                      Stopáž49 minut

                                      21. července

                                      Znakový jazyk a skryté titulky

                                      21. 7. 2024 na ČT24
                                      Stopáž49 minut

                                      20. července

                                      Změny stavebního zákona — Spor o poplatek za novou studnu — Přihlášení do Portálu stavebníka — Administrativa kolem zahájení stavby — Dopady celosvětového výpadku systémů — Škody kvůli IT výpadku — Obnova systémů po globálním výpadku — Izraelská operace v Pásmu Gazy — Zpřísněné kontroly vlaků — Výstraha před bouřkami a horkem — Jak zvládnout horko v autě — Obavy z útoku na Duhovém Pridu v Bratislavě — Andrea Bocelli 30 let na scéně — Odklad jednání o české zelené dohodě — Systém eReceptů — Transport ostatků horolozce Milana Sedláčka — Pád mostu v Číně — Nižší zájem o dovolenou na jihu Čech — Vývoj cen energií — Změny dodavatele elektřiny — Výběr dodavatele energií — Sbírka pro Viléma na genovou terapii — Kampaň kandidátů na amerického prezidenta — Zelenina od studentů zahradnické školy — Násilnosti v Bangladéši — Závěr Colours of Ostrava — Gripeny na airshow ve Fairfordu — 80 let od atentátu na Htlera — Prohlídky skladu použitého jaderného paliva — České vrtulníky v Bulharsku — Proměny zeleně ve veřejném prostoru

                                      20. 7. 2024 na ČT1
                                      Stopáž49 minut

                                      20. července

                                      Znakový jazyk a skryté titulky

                                      20. 7. 2024 na ČT24
                                      Stopáž54 minut

                                      19. července

                                      Globální výpadek IT služeb — Problémy na letištích, v bankách i maloobchodech po celém světě — Výpadky IT systémů v ČR — Vadná aktualizace — Situace na pražském letišti — Oficiální kandidatura Donalda Trumpa — Od spolustraníků sklidil Trump bouřlivé ovace — Další fáze prezidentské kampaně — Stav prezidenta Bidena — Státní dluh — Nehoda mikrobusu — Nevystavené fotografie Josefa Sudka — Dostupnost léků — Zdanění tichého vína — Trest pro novináře deníku Wall Street Journal — Trest smrti pro Němce v Bělorusku — Exploze bezpilotního letounu — Týden do začátku olympijských her v Paříži — LOH Paříž — Nehody motorkářů — Nehody s účastí motocyklu — Úrazy na elektrických koloběžkách — Odboráři ostravské huti Liberty — Hygienická pravidla na trzích — Nebe nad Brnem jako astronomický snímek dne — Kvalita vody na koupalištích — Výzkum dřevěných ukrajinských kostelů — Stavba ostravského koncertního sálu — Odškodnění nezákonně sterilizovaných žen — Požár vzrostlého pole u Terezína na Hodonínsku — Colours of Ostrava všemi smysly — Stížnosti na obyvatele domu — Začaly Horňácké slavnosti — Z přírody mizí motýli

                                      19. 7. 2024 na ČT1
                                      Stopáž54 minut

                                      19. července

                                      Znakový jazyk a skryté titulky

                                      19. 7. 2024 na ČT24

                                      Události na sociálních sítích

                                      Napište nám