54 minut

28. března 2023

Obsah dílu

Headlines — Vládní slib o dodržení deficitu — Opozice čeká vyšší schodek — Schodky státních rozpočtů ČR — Regulace aut se spalovacími motory — Trest za protiválečný obrázek dcery — Zánik českých značek — Očkování proti covidu-19 — Boje o Bachmut — Politická krize v Izraeli — Prezidentova návštěva Moravskoslezského kraje — Kauza vraždy muže v Praze — Divadelní hra Přípravy na všechno — Protest vysokoškolských učitelů — Platy vysokoškolských pedagogů — Přístup ke zbraním v USA — Obžaloba učiteky kvůli popírání války na Ukrajině — Hodiny čekání na zubaře — Nehody kvůli počasí — Odklízení následků havárií — Zimní údržba silnic — Předpověď počasí — Digitalizace veřejné správy — Stávka ve Francii — Zrušené stíhání Tomáše Voráče — Mrtví migranti po požáru v USA — Vyšetřování kvůli azbestu v Milovicích — Závěr soudu v kauze sportovních dotací — Dopady vyššího cholesterolu — Spory o lom u Hlinek — Návrat Sojuzu z ISS — Spor o Zámecké lázně — Česká podpora Tchaj-wanu — Pár metrů od srážky — Rozšíření D6 — Senioři jako školáci v lavicích

Části dílu

00:32
Headlines
  Přehled zpráv.
  00:44
  Vládní slib o dodržení deficitu
   Vláda hodlá dodržet letošní schodek rozpočtu 295 miliard korun. ČT to řekl ministr financí. Podle oslovených koaličních politiků tento slib nezmění ani mimořádné zvýšení důchodů v červnu - v součtu o 15 miliard.
   01:42
   Opozice čeká vyšší schodek
    Opozice tomu nevěří - očekává, že schodek výrazně přesáhne 300 miliard. Jednu z nejistot poprvé připustil i předseda rozpočtového výboru Josef Bernard z hnutí STAN.
    05:01
    Schodky státních rozpočtů ČR
     Schodky státních rozpočtů by podle plánů resortu financí měly klesat – z předloňských čtyř set dvaceti a loňských tří set šedesáti miliard korun na letošních 295 miliard. I pak výhled počítá s dalším snižováním deficitů.
     05:56
     Regulace aut se spalovacími motory
      Po roce 2035 se v EU zásadně omezí prodej nových aut se spalovacími motory na benzin a naftu. Definitivně to schválily členské země.
      08:21
      Trest za protiválečný obrázek dcery
       Dva roky ve vězení stráví Rus Alexej Moskaljov za obrázek s protiválečnou tematikou, který ve škole namalovala jeho dcera. Trest mu soud uložil v nepřítomnosti, protože muž krátce předtím utekl z domácího vězení.
       08:43
       Zánik českých značek
        V Česku bankrotuje nejvíc firem od loňského března. V únoru skončilo 66 podniků - nejvíc v Praze a v Moravskoslezském kraji. Některé z nich se snaží investoři zachránit. V likvidaci se ocitla i tradiční česká obuvnická firma Botas.
        11:02
        Očkování proti covidu-19
         Světová zdravotnická organizace doporučila zvážit očkování zdravých dětí vakcínou proti nemoci covid-19. Zemím doporučila, aby v rozhodnutí zohlednily aktuální situaci. Zároveň WHO zdůraznila, že je nutné dál očkovat rizikové skupiny, kterým hrozí těžký průběh nemoci.
         11:21
         Boje o Bachmut
          Další úder ruských sil na Ukrajinu - za den zaútočily celkem na devět oblastí i na hlavní město Kyjev. Podle úřadů zemřelo nejmíň osm civilistů. Moskva na ukrajinské území vyslala 15 dronů.
          13:46
          Politická krize v Izraeli
           Po pozastavení soudní reformy se v Izraeli rozbíhají jednání o kompromisní dohodě. Prezident Jicchak Herzog už se spojil s lídry politických stran. Situace je ale stále napjatá.
           14:22
           Prezidentova návštěva Moravskoslezského kraje
            Živý vstup redaktorky Kristýny Prokešové.
            16:06
            Kauza vraždy muže v Praze
             Padly obžaloby v případu loňské vraždy padesátiletého muže v Praze. Státní zástupkyně z činu podezírá dvě ženy - jednou z nich je podle médií zubařka. Obhajoba uvádí, že si muž svou smrt přál a dobrovolně pozřel tlumící lék.
             16:29
             Divadelní hra Přípravy na všechno
              Divadelní zpracování novely českého básníka a spisovatele Elsy EJC ((Aids)) - Přípravy na všechno. Mrazivý autoportrét muže ztvárňují Jan Hájek a Miloslav KÉNIG ((König)) v Eliadově knihovně Divadla Na zábradlí.
              19:27
              Protest vysokoškolských učitelů
               Protestní shromáždění, pochody, taky přednášky zaměřené na význam humanitních věd. Tak vypadal Den učitelů v devíti univerzitních městech. Akademici do ulic vyrazili kvůli nespokojenosti se svými mzdami.
               22:02
               Platy vysokoškolských pedagogů
                O platech svých pracovníků rozhodují v rámci autonomie samy vysoké školy, nejsou vázané tabulkami. Pracují ale s penězi, které dostanou od státu. Letos podle původních plánů bezmála 31 miliard korun.
                22:50
                Přístup ke zbraním v USA
                 K zákazu útočných pušek vyzývá americký prezident po tragickém útoku na základní škole v Nashvillu. Obětí je 6. Zmíněné zbraně se ve Spojených státech nesměly prodávat celou dekádu - v roce 2004 ale úřady omezení neprodloužily.
                 25:09
                 Obžaloba učiteky kvůli popírání války na Ukrajině
                  Policie navrhla obžalovat češtinářku z pražské základní školy, která při výuce popírala válku na Ukrajině. Obviněná je od ledna. Žáci podle ní měli o ruské agresi jen kusé informace. Na případ upozornily Seznam Zprávy.
                  25:32
                  Hodiny čekání na zubaře
                   Dlouhé fronty a čekání na registraci u zubaře přes noc. Tím si prošli noví pacienti Bechyni. Na většinu se ale nedostalo.
                   27:39
                   Nehody kvůli počasí
                    Hromadné nehody a taky několik zranění - husté sněžení, vítr a ledovka dnes zkomplikovaly dopravu na mnoha místech v Česku. Na dálnici D1 na Vysočině se srazila víc než třicítka aut.
                    30:29
                    Odklízení následků havárií
                     Živý vstup redaktorky Blanky Poulové.
                     31:46
                     Zimní údržba silnic
                      Udržet silnice sjízdné se od rána snažily desítky sypačů. V plném nasazení vyjely hned ráno. Sněhové přeháňky přicházely rychle a ve vlnách - a tak se na některé úseky musely vracet.
                      33:46
                      Předpověď počasí
                       Jak dlouho se ještě zimní počasí udrží?
                       34:50
                       Digitalizace veřejné správy
                        Od začátku roku přibyly 2 miliony datových schránek. Úřady je povinně zřizují hlavně živnostníkům. Momentálně je v Česku mají asi 4 miliony uživatelů. Ti, kdo podnikají, by právě touto cestou měli letos podat daňové přiznání.
                        35:53
                        Stávka ve Francii
                         Tisíce lidí ve Francii znovu zvedly hlas proti důchodové reformě. Protest výrazně omezil dopravu - zavřená zůstala řada škol - stejně jako galerie nebo muzea. V některých městech se demonstranti střetli s policií.
                         38:12
                         Zrušené stíhání Tomáše Voráče
                          Obrat v případu, kvůli kterému skončil náčelník Vojenské policie Otakar Foltýn. Státní zástupce zrušil trestní stíhání bývalého šéfa inspekce sboru Tomáše Voráče kvůli nákupu přístroje proti odposlechům.
                          38:38
                          Mrtví migranti po požáru v USA
                           Nejmíň 39 migrantů převážně z Venezuely uhořelo v mexickém přistěhovaleckém středisku u hranice se Spojenými státy. Dalších 29 utrpělo zranění.
                           39:13
                           Vyšetřování kvůli azbestu v Milovicích
                            Kvůli rakovinotvornému azbestu v Milovicích prověřují policisti firmy, které tam prováděly demoliční práce, i úředníky, kteří měli na postup dohlížet.
                            41:08
                            Závěr soudu v kauze sportovních dotací
                             Finále soudního procesu v kauze sportovních dotací. Státní zástupce v závěrečné řeči zopakoval, že trvá na vině obžalovaných - mezi nimi jsou bývalý šéf fotbalové asociace Miroslav Pelta nebo předseda České unie sportu Miroslav Jansta.
                             42:27
                             Dopady vyššího cholesterolu
                              Přes 80 procent dospělých má vyšší koncentraci cholesterolu v krvi. Hraniční hodnoty jsou u pacientů individuální – liší se u těch, kteří nemají jiné rizikové faktory oproti třeba lidem po infarktu.
                              44:21
                              Spory o lom u Hlinek
                               Obavy z čedičového lomu. Obyvatelé Hlinek na Karlovarsku se nesouhlasí s rozšířením těžby v chráněné krajinné oblasti Slavkovský les - v sousedství jejich obce. Firma, která má o ložisko zájem, už získala od ministerstva životního prostředí povolení k rozšíření chráněného ložiskového území.
                               45:01
                               Návrat Sojuzu z ISS
                                Poškozená kosmická loď Sojuz MS-22 se vrátila zpět na Zem. Z Mezinárodní vesmírné stanice se odpojila krátce před polednem. Původně se loď měla dnes vracet i s posádkou. Jenže v polovině prosince z ní začala unikat chladící kapalina.
                                45:24
                                Spor o Zámecké lázně
                                 Živý vstup redaktorky Kamily Medové.
                                 46:51
                                 Česká podpora Tchaj-wanu
                                  Jsme s vámi, buďte s námi - heslo z doby sovětské okupace v 68-tém roce upoutalo v projevu, kterým šéfka české sněmovny zakončila návštěvu na Tchaj-wanu.
                                  49:23
                                  Pár metrů od srážky
                                   Pár desítek metrů od fatální nehody – u obce Vlastec na Písecku se málem srazily dva protijedoucí vlaky. Zastavily na dohled od sebe. Příčinu vyšetřuje policie s Drážní inspekcí, pracuje s verzí technické závady i lidského selhání.
                                   49:46
                                   Rozšíření D6
                                    U Hořoviček na Rakovnicku odstartovala stavba dálnice D6. Řidiči by tudy poprvé měli projet koncem listopadu 2025. Na středočeskou část naváže úsek vedoucí Ústeckým krajem – mezi Petrohradem a Lubencem.
                                    50:37
                                    Senioři jako školáci v lavicích
                                     Den učitelů si připomněli i senioři. Domov se zvláštním režimem v Mlékovicích se symbolicky změnil ve školní třídu - to v rámci reminiscenční terapie, která zpomaluje úpadek paměti u lidí s Alzheimerovou chorobou.
                                     Přehrát celé video
                                     Stopáž54 minut
                                     Další díl
                                     29. března 2023

                                     Přehled dílů

                                     Stopáž49 minut

                                     16. června

                                     Headlines — Výběr českého eurokomisaře — Výběr portfolia pro českého eurokomisaře — Pravomoci Evropské komise — Mírový summit ve Švýcarsku — Izrael v Gaze každý den pozastaví vojenské operace — Peníze pro Vězeňskou službu — Výpovědi členů vězeňské služby ve Valdicích — Novela mysliveckého zákona — Havárie autobusu s českými turisty na Islandu — Kritika Kennedyho kandidatury na prezidenta USA — Piráti zahájili kampaň před krajskými volbami — Inscenace Bůh v Las Vegas v Divadle na zábradlí — Novela trestní politiky — Sbírka na kyslíkový přístroj pro nemocného chlapce — Český astronaut — Začala sezona lovu dravců — Česká animace uspěla v Annency — Zájem o práci u hasičů roste — Aplikace eRecept má nově mapu lékáren — Opatření na zlepšení dostupnosti léků — Další výpadky léků — Finanční pomoc pro zaměstnance Liberty Ostrava — Útok v Hamburku — Poláci pořádají cvičení pro civilisty — Přibývá syntetických drog — Návštěvnost festivalu Rock for People — Příprava letních olympijských her v Paříži — Vrcholí festival Skupova Plzeň

                                     16. 6. 2024 na ČT1
                                     Stopáž49 minut

                                     16. června

                                     Znakový jazyk a skryté titulky

                                     16. 6. 2024 na ČT24
                                     Stopáž50 minut

                                     15. června

                                     Mírový summit ve Švýcarsku — Snahy o ukočení bojů na Ukrajině — Tři klíčové body mírového plánu — Pirátská strana hodnotí výsledek voleb — Státní podpora penzijního spoření — Spory o kasino v Chrášťanech — Inaugurace nového slovenského prezidenta — Slavnostní recepce v Bratislavě — Hrazení léčby za některé úrazy — Muzejní noc v Ostravě a v Praze — Pieta v Lidicích — Oslavy narozenin Karla III. — Tréninkové letadlo L-39NG — Riskantní jízda na zadní části vlaku — Festival Rock for People — Nebezpečí mikropůjček — Zodpovědné úvěry — Půjčování peněz v zastavárnách — Prodej prstenu v zastavárně — Nemoci způsobené klíšťaty — Boje v Gaze — Posilování pravicových stran ve Francii — Autobusy na Ještěd — Nehoda na závodech v Jičíně — Náklady na školní družiny — Svatováclavský pohár — Barokní večer v Mariánské Týnici

                                     15. 6. 2024 na ČT1
                                     Stopáž50 minut

                                     15. června

                                     Znakový jazyk a skryté titulky

                                     15. 6. 2024 na ČT24
                                     Stopáž55 minut

                                     14. června

                                     Začátek fotbalového mistrovství Evropy — Bezpečnostní opatření před šampionátem — Fakta o ME 2024 — Favorité evropského šampionátu — Fanoušci v Lipsku — Bezpečnostní opatření na šampionátu — Představení české reprezentace na EURO — EURO jako inspirace mladým fotbalistům — Hodnocení nabídek na dostavbu jaderných elektráren — Zájemci o stavbu nových bloků — Závěry summitu G7 a pomoc Ukrajině — Nedostatek dozorců ve věznicích — Poslední projev prezidentky Čaputové — Vyšetřování střelby na FF UK — Ceny Toma Stopparda — Sněmovna o korespondenční volbě — Trump navštívil Kongres — Jelen proskočil čelním sklem autobusu — Aplikace láka turisty na méně známá místa — Nové značení záchranářských sanitek — Označení záchranářských sanitek — Vybavení záchranářské sanitky — Vyšetřování žhářského útoku v Praze — Podpora strany Reform UK roste — Jednání o příměří v Gaze — Trest pro čínskou aktivistku — Požáry ve Středočeském kraji — Požár ve skladu pyrotechniky — Petiční stánek před Úřadem vlády — Princezna Kate opět na veřejnosti — Problémy huti Liberty Ostrava — Pátrání po podezřelém z vraždy — Světový den dárců krve — Sklizeň česneku — Koncert Laca Décziho — Zemřel veterán Charles Gad Strasser

                                     14. 6. 2024 na ČT1
                                     Stopáž55 minut

                                     14. června

                                     Znakový jazyk a skryté titulky

                                     14. 6. 2024 na ČT24
                                     Stopáž55 minut

                                     13. června

                                     Jednání o růstu platů — Platy ve zdravotnictví a justici — Požadavky na růst platů — Požadavky justice na růst platů — Tarifní platy pracovníků v justici — Summit G7 — Mobilizace branců na Ukrajině — Hizballáh zaútočil na Izrael — Problémy Liberty Ostrava — Náhrada mezd pro pracovníky Liberty Ostrava — Velké firmy v Moravskoslezském kraji — Dočasná ochrana uprchlíků — Druhý den návštěvy slovenské prezidentky — Objem poskytnutých hypoték — Nová střelnice u Tábora — Kniha roku — Nové americké sankce proti Rusku — Předpověď počasí na další dny — Armádní výcvik pro středoškoláky — Drogový gang z Ostravy — Odstranění petičního stánku u Úřadu vlády — Snadnější rozvody manželství — Počet rozvodů — Dopady rozvodu na děti — Ústavní stížnost na změny v důchodech — Pokuta za chybně vydanou jízdenku — Demonstrace v Argentině — Cesta ministra Bartoše do USA — Odměna pro Elona Muska — Transformace regionu Trojmezí — Dodávka vrtulníku pro amádu — Obvinění kvůli požáru Alzheimer centra — Zpráva o stavu světových oceánů — Příspěvky pro ukrajinské uprchlíky s handicapem — Ocenění mladých vědců — Obnova pyramid kutnohorské kostnici — Summit G7 — Autonomní drony

                                     13. 6. 2024 na ČT1
                                     Stopáž55 minut

                                     13. června

                                     Znakový jazyk a skryté titulky

                                     13. 6. 2024 na ČT24
                                     Stopáž55 minut

                                     12. června

                                     Modernizace tankové brigády — Nákup tanků Leopard — Modernizace armády — Plán strategických projektů — Slovenská prezidentka v Praze — Rozhovor se Zuzanou Čaputovou — Konference Česko na křižovatce — Zvyšování konkurenceschopnosti — Jednání o zavedení cel na čínská elektroauta — Soud v Hunterem Bidenem — Šéf NATO jednal s Viktorem Orbánem — Natáčení seriálu Děcko — Jednání o zavedení korespondenční volby — Rychlost na českých železnicích — Ústavní soud o kauze Dominika Feriho — Zákon o dostupném bydlení — Zabezpečení českých železnic — Tratě chráněné systémem ETCS — Příprava záchranářů na mimořádné události — Zabezpečení vlakových vagónů — Zájem o studium medicíny v Plzni — Liberty Ostrava žádá soud o povolení reorganizace — Boje na Ukrajině — ÚS od odškodnění pro pozůstalé obětí nehody — Předvolební kampaň ve Francii — Jednání o příměří v Gaze — Nehoda kamionu na D7 — Trest za schvalování terorismu — Aktivisté před Úřadem vlády — Rekonstrukce přehrady v Nechranicích — Šíření komára tygrovaného v Evropě — Požáry v Brazílii — Práce robotů v podzemí — Začal festival Rock for People

                                     12. 6. 2024 na ČT1
                                     Stopáž55 minut

                                     12. června

                                     Znakový jazyk a skryté titulky

                                     12. 6. 2024 na ČT24

                                     Události na sociálních sítích

                                     Napište nám