28. březen

Obsah dílu

Headlines — Vládní slib o dodržení deficitu — Opozice čeká vyšší schodek — Schodky státních rozpočtů ČR — Regulace aut se spalovacími motory — Trest za protiválečný obrázek dcery — Zánik českých značek — Očkování proti covidu-19 — Boje o Bachmut — Politická krize v Izraeli — Prezidentova návštěva Moravskoslezského kraje — Kauza vraždy muže v Praze — Divadelní hra Přípravy na všechno — Protest vysokoškolských učitelů — Platy vysokoškolských pedagogů — Přístup ke zbraním v USA — Obžaloba učiteky kvůli popírání války na Ukrajině — Hodiny čekání na zubaře — Nehody kvůli počasí — Odklízení následků havárií — Zimní údržba silnic — Předpověď počasí — Digitalizace veřejné správy — Stávka ve Francii — Zrušené stíhání Tomáše Voráče — Mrtví migranti po požáru v USA — Vyšetřování kvůli azbestu v Milovicích — Závěr soudu v kauze sportovních dotací — Dopady vyššího cholesterolu — Spory o lom u Hlinek — Návrat Sojuzu z ISS — Spor o Zámecké lázně — Česká podpora Tchaj-wanu — Pár metrů od srážky — Rozšíření D6 — Senioři jako školáci v lavicích

Části dílu

00:32
Headlines
  Přehled zpráv.
  00:44
  Vládní slib o dodržení deficitu
   Vláda hodlá dodržet letošní schodek rozpočtu 295 miliard korun. ČT to řekl ministr financí. Podle oslovených koaličních politiků tento slib nezmění ani mimořádné zvýšení důchodů v červnu - v součtu o 15 miliard.
   01:42
   Opozice čeká vyšší schodek
    Opozice tomu nevěří - očekává, že schodek výrazně přesáhne 300 miliard. Jednu z nejistot poprvé připustil i předseda rozpočtového výboru Josef Bernard z hnutí STAN.
    05:01
    Schodky státních rozpočtů ČR
     Schodky státních rozpočtů by podle plánů resortu financí měly klesat – z předloňských čtyř set dvaceti a loňských tří set šedesáti miliard korun na letošních 295 miliard. I pak výhled počítá s dalším snižováním deficitů.
     05:56
     Regulace aut se spalovacími motory
      Po roce 2035 se v EU zásadně omezí prodej nových aut se spalovacími motory na benzin a naftu. Definitivně to schválily členské země.
      08:21
      Trest za protiválečný obrázek dcery
       Dva roky ve vězení stráví Rus Alexej Moskaljov za obrázek s protiválečnou tematikou, který ve škole namalovala jeho dcera. Trest mu soud uložil v nepřítomnosti, protože muž krátce předtím utekl z domácího vězení.
       08:43
       Zánik českých značek
        V Česku bankrotuje nejvíc firem od loňského března. V únoru skončilo 66 podniků - nejvíc v Praze a v Moravskoslezském kraji. Některé z nich se snaží investoři zachránit. V likvidaci se ocitla i tradiční česká obuvnická firma Botas.
        11:02
        Očkování proti covidu-19
         Světová zdravotnická organizace doporučila zvážit očkování zdravých dětí vakcínou proti nemoci covid-19. Zemím doporučila, aby v rozhodnutí zohlednily aktuální situaci. Zároveň WHO zdůraznila, že je nutné dál očkovat rizikové skupiny, kterým hrozí těžký průběh nemoci.
         11:21
         Boje o Bachmut
          Další úder ruských sil na Ukrajinu - za den zaútočily celkem na devět oblastí i na hlavní město Kyjev. Podle úřadů zemřelo nejmíň osm civilistů. Moskva na ukrajinské území vyslala 15 dronů.
          13:46
          Politická krize v Izraeli
           Po pozastavení soudní reformy se v Izraeli rozbíhají jednání o kompromisní dohodě. Prezident Jicchak Herzog už se spojil s lídry politických stran. Situace je ale stále napjatá.
           14:22
           Prezidentova návštěva Moravskoslezského kraje
            Živý vstup redaktorky Kristýny Prokešové.
            16:06
            Kauza vraždy muže v Praze
             Padly obžaloby v případu loňské vraždy padesátiletého muže v Praze. Státní zástupkyně z činu podezírá dvě ženy - jednou z nich je podle médií zubařka. Obhajoba uvádí, že si muž svou smrt přál a dobrovolně pozřel tlumící lék.
             16:29
             Divadelní hra Přípravy na všechno
              Divadelní zpracování novely českého básníka a spisovatele Elsy EJC ((Aids)) - Přípravy na všechno. Mrazivý autoportrét muže ztvárňují Jan Hájek a Miloslav KÉNIG ((König)) v Eliadově knihovně Divadla Na zábradlí.
              19:27
              Protest vysokoškolských učitelů
               Protestní shromáždění, pochody, taky přednášky zaměřené na význam humanitních věd. Tak vypadal Den učitelů v devíti univerzitních městech. Akademici do ulic vyrazili kvůli nespokojenosti se svými mzdami.
               22:02
               Platy vysokoškolských pedagogů
                O platech svých pracovníků rozhodují v rámci autonomie samy vysoké školy, nejsou vázané tabulkami. Pracují ale s penězi, které dostanou od státu. Letos podle původních plánů bezmála 31 miliard korun.
                22:50
                Přístup ke zbraním v USA
                 K zákazu útočných pušek vyzývá americký prezident po tragickém útoku na základní škole v Nashvillu. Obětí je 6. Zmíněné zbraně se ve Spojených státech nesměly prodávat celou dekádu - v roce 2004 ale úřady omezení neprodloužily.
                 25:09
                 Obžaloba učiteky kvůli popírání války na Ukrajině
                  Policie navrhla obžalovat češtinářku z pražské základní školy, která při výuce popírala válku na Ukrajině. Obviněná je od ledna. Žáci podle ní měli o ruské agresi jen kusé informace. Na případ upozornily Seznam Zprávy.
                  25:32
                  Hodiny čekání na zubaře
                   Dlouhé fronty a čekání na registraci u zubaře přes noc. Tím si prošli noví pacienti Bechyni. Na většinu se ale nedostalo.
                   27:39
                   Nehody kvůli počasí
                    Hromadné nehody a taky několik zranění - husté sněžení, vítr a ledovka dnes zkomplikovaly dopravu na mnoha místech v Česku. Na dálnici D1 na Vysočině se srazila víc než třicítka aut.
                    30:29
                    Odklízení následků havárií
                     Živý vstup redaktorky Blanky Poulové.
                     31:46
                     Zimní údržba silnic
                      Udržet silnice sjízdné se od rána snažily desítky sypačů. V plném nasazení vyjely hned ráno. Sněhové přeháňky přicházely rychle a ve vlnách - a tak se na některé úseky musely vracet.
                      33:46
                      Předpověď počasí
                       Jak dlouho se ještě zimní počasí udrží?
                       34:50
                       Digitalizace veřejné správy
                        Od začátku roku přibyly 2 miliony datových schránek. Úřady je povinně zřizují hlavně živnostníkům. Momentálně je v Česku mají asi 4 miliony uživatelů. Ti, kdo podnikají, by právě touto cestou měli letos podat daňové přiznání.
                        35:53
                        Stávka ve Francii
                         Tisíce lidí ve Francii znovu zvedly hlas proti důchodové reformě. Protest výrazně omezil dopravu - zavřená zůstala řada škol - stejně jako galerie nebo muzea. V některých městech se demonstranti střetli s policií.
                         38:12
                         Zrušené stíhání Tomáše Voráče
                          Obrat v případu, kvůli kterému skončil náčelník Vojenské policie Otakar Foltýn. Státní zástupce zrušil trestní stíhání bývalého šéfa inspekce sboru Tomáše Voráče kvůli nákupu přístroje proti odposlechům.
                          38:38
                          Mrtví migranti po požáru v USA
                           Nejmíň 39 migrantů převážně z Venezuely uhořelo v mexickém přistěhovaleckém středisku u hranice se Spojenými státy. Dalších 29 utrpělo zranění.
                           39:13
                           Vyšetřování kvůli azbestu v Milovicích
                            Kvůli rakovinotvornému azbestu v Milovicích prověřují policisti firmy, které tam prováděly demoliční práce, i úředníky, kteří měli na postup dohlížet.
                            41:08
                            Závěr soudu v kauze sportovních dotací
                             Finále soudního procesu v kauze sportovních dotací. Státní zástupce v závěrečné řeči zopakoval, že trvá na vině obžalovaných - mezi nimi jsou bývalý šéf fotbalové asociace Miroslav Pelta nebo předseda České unie sportu Miroslav Jansta.
                             42:27
                             Dopady vyššího cholesterolu
                              Přes 80 procent dospělých má vyšší koncentraci cholesterolu v krvi. Hraniční hodnoty jsou u pacientů individuální – liší se u těch, kteří nemají jiné rizikové faktory oproti třeba lidem po infarktu.
                              44:21
                              Spory o lom u Hlinek
                               Obavy z čedičového lomu. Obyvatelé Hlinek na Karlovarsku se nesouhlasí s rozšířením těžby v chráněné krajinné oblasti Slavkovský les - v sousedství jejich obce. Firma, která má o ložisko zájem, už získala od ministerstva životního prostředí povolení k rozšíření chráněného ložiskového území.
                               45:01
                               Návrat Sojuzu z ISS
                                Poškozená kosmická loď Sojuz MS-22 se vrátila zpět na Zem. Z Mezinárodní vesmírné stanice se odpojila krátce před polednem. Původně se loď měla dnes vracet i s posádkou. Jenže v polovině prosince z ní začala unikat chladící kapalina.
                                45:24
                                Spor o Zámecké lázně
                                 Živý vstup redaktorky Kamily Medové.
                                 46:51
                                 Česká podpora Tchaj-wanu
                                  Jsme s vámi, buďte s námi - heslo z doby sovětské okupace v 68-tém roce upoutalo v projevu, kterým šéfka české sněmovny zakončila návštěvu na Tchaj-wanu.
                                  49:23
                                  Pár metrů od srážky
                                   Pár desítek metrů od fatální nehody – u obce Vlastec na Písecku se málem srazily dva protijedoucí vlaky. Zastavily na dohled od sebe. Příčinu vyšetřuje policie s Drážní inspekcí, pracuje s verzí technické závady i lidského selhání.
                                   49:46
                                   Rozšíření D6
                                    U Hořoviček na Rakovnicku odstartovala stavba dálnice D6. Řidiči by tudy poprvé měli projet koncem listopadu 2025. Na středočeskou část naváže úsek vedoucí Ústeckým krajem – mezi Petrohradem a Lubencem.
                                    50:37
                                    Senioři jako školáci v lavicích
                                     Den učitelů si připomněli i senioři. Domov se zvláštním režimem v Mlékovicích se symbolicky změnil ve školní třídu - to v rámci reminiscenční terapie, která zpomaluje úpadek paměti u lidí s Alzheimerovou chorobou.
                                     Přehrát celé video
                                     Stopáž54 minut
                                     Další díl
                                     29. březen

                                     Přehled dílů

                                     Stopáž54 minut

                                     1. červen

                                     Headlines — Schodek státního rozpočtu — Hospodaření státu — Reakce na schodek státního rozpočtu — Summit Evropského politického společenství v Kišiněvě — Trosky rakety v Kyjevě zabily tři lidi — Vývoj průměrných cen pohonných hmot v ČR — Debata o sporné emisní normě — Zákaz fyzického i psychického trestání dětí — Nové pobočky České pošty — Dodávky plynu z Ázerbájdžánu — Výstava Necenzurováno v Galerii Středočeského kraje GASK. — Petr Pavel na návštěvě Vídně — Krize v kroměřížské psychiatrické nemocnici — Soud v Mostě zamítl žalobu na osm lidí žalovaných za obsazení rypadla — Celníci zadrželi dodávku s migranty na D1 — Začalo léto a slunečné počasí — Nový formát registračních zanček — Registrační značky v průběhu let — Elektromobily v Česku — ČNB zmírní pravidla pro poskytování hypoték — Soutěž výsadkářů Airborne triatlon v Chrudimi — Napětí mezi USA a Čínou — Sněmovna reprezentantů schválila pozastavení dluhového stropu — Obchvat Náchoda má stavební povolení — Kouření holduje čtvrtina Čechů — Důvěra v prezidenta po nástupu Pavla značně stoupla — 130 % průměrné mzdy pro učitele — Čištění čistírny odpadních vod v Jihlavě — Začíná sezona samosběru jahod — Ve Zlíně začal filmový festival pro děti — Šerpa zachránil horolezce pod Mount Everestem

                                     1. 6. 2023 na ČT1
                                     Stopáž54 minut

                                     1. červen

                                     Znakový jazyk a skryté titulky

                                     1. 6. 2023 na ČT24
                                     Stopáž54 minut

                                     31. květen

                                     Headlines — Senát schválil kandidáty na ústavní soudce — Budoucí ústavní soudci — Role Ústavního soudu — Schvalování ústavních soudců — Výměna ústavních soudců — Schvalování nových ústavních soudců — Skončila konference Globsec — Návrh zákona o dluhovém stropu — Zájem o dovoz jídla zůstává vysoký — Nový šéf Hospodářské komory — Psychiatrická nemocnice v Kroměříži v personální krizi. — Ostřelování Bělgorodské oblasti — Neúspěšný pokus KLDR o vyslání špionážní družice do vesmíru — Premiéra Amberville v Divadle v Dlouhé — Výdaje na obranu — Přírodu na Sněžce opět chrání sítě — V zoo Ostrava se poprvé rozmnožily krajty zelené — Péče o nevyléčitelně nemocné — Zásah policie a stráže při incidentu u soudu — Příznivci Peterkové přerušili soudní jednání — Pořádková pokuta — Soud potvrdil exposlanci Volnému dvouletou podmínku — Českého vojenského lékaře v Koreji obžalovali — Provoz největšího překladiště zásilek v Česku — Sněmovna podpořila novelu liniového zákona — V Británii klesá počet Evropanů — Berlín Rusku nařídil uzavřít čtyři konzuláty — Odškodnění za nepřítomnost otce u porodu — Oprava obchodního domu Breda v Opavě — V Trutnově začal Cirk-UFF — Nový lék na nemoc motýlích křídel — Pštros plachý na Olomoucku — Dvouletá podmínka pro vedoucího dětského tábora — Dopady války na ukrajinský hotel

                                     31. 5. 2023 na ČT1
                                     Stopáž54 minut

                                     31. květen

                                     Znakový jazyk a skryté titulky

                                     31. 5. 2023 na ČT24
                                     Stopáž54 minut

                                     30. květen

                                     Headlines — Ekonomika stagnuje — Očekávaný vývoj české ekonomiky — Hrubý domácí produkt — Vývoj HDP v 1. čtvrtletí 2023 — Exploze v Kyjevě a Moskvě — Ukrajina je připravena na protiofenzivu — Ubývá venkovských prodejen — Česko prohrálo spor o nájem za ruské pozemky — Muž viněný ze smrti dítěte v Mostě jde do vazby — Ceny plynu dál padají — Střet jednotek KFOR a Srbů na severu Kosova — Poslanec Bašta je v nemocnici — Fotovoltaických elektráren v Česku přibývá — Soud potvrdil Peterkové podmínku — O hlavní cenu karlovarského festivalu se utkají i dvě české novinky — Německo bojuje s ilegální migrací — Výbor doporučil schválit kandidáty do ÚS — Požár autobusu na Lounsku — Účinnější léčba roztroušené sklerózy — Oprava pražského orloje — Staroměstský orloj — Návrat turistů do centra Prahy — Na jezeře Lago Maggiore zemřeli příslušníci italských tajných služeb — Opravy silnic na jihu Moravy — Moskva vydala zatykač na amerického senátora — Zvýšení rodičovského příspěvku — Kulturní dům Slavie v Českých Budějovicích projde opravou — Odbory zřídily stávkový výbor — Týmy duševního zdraví pro školáky — Předražené služby podomních zámečníků — Opravený Sněmovní sál opět září zlatem — K čínské vesmírné stanici odstartovala loď — Oprava sousoší husitů v lese u Bořitova — Koncert Iron Maiden v Praze

                                     30. 5. 2023 na ČT1
                                     Stopáž54 minut

                                     30. květen

                                     Znakový jazyk a skryté titulky

                                     30. 5. 2023 na ČT24

                                     Události na sociálních sítích

                                     Napište nám