5. prosinec 2022

Obsah dílu

Headlines — Pokles reálných mezd — Průměrná měsíční mzda: 39 858 Kč — Růst mezd — Reakce firem na pokles reálné mzdy — Ruská agrese na Ukrajině — Škody po nových útocích na Ukrajině — Částečný zákaz dovozu ruské ropy do EU — Embargo na část ruské ropy — Dovoz nafty do zemí EU — Zamítnuté odvolání střelce z Úřadu práce — Dvojí kvalita potravin — Představení Fifty s Ivanem Trojanem — Koaliční debaty o dani z příjmu — Vývoj nákazy covidu-19 — Soud s teroristy z Bruselu — Dobrovolníkem na zkoušku — Vystavení korunovačních klenotů — České korunovační klenoty — Fronty na korunovační klenoty — Socha skřeta s tváří Putina — Případ výskytu afrického moru prasat — Živnostníci a paušální daň — Mimořádná schůze sněmovny o rodičovské — Výroky Donalda Trumpa — Útok nožem v Německu — Kauza tzv. trafik pro expolitiky ODS — Vyplavení tuleni — Zabezpečení vodoměru před mrazem — Brněnský Královopolský tunel bez kolaudace deset let — Soud se studentem, který zabíjel mačetou — Obnova zámeckého kopce v Náchodě je hotová — Nadílka od Mikuláše

Části dílu

00:01
Headlines
  Přehled zpráv.
  00:41
  Pokles reálných mezd
   Reálné mzdy v Česku dál klesají. Ve třetím čtvrtletí se meziročně snížily o devět celých a osm desetin procenta. A to i přesto, že zaměstnanci dostali k výplatě navíc přes šest procent. Jenomže inflace je tak vysoká, že zboží zdražuje rychlejším tempem, než rostou mzdy.
   01:46
   Průměrná měsíční mzda: 39 858 Kč
    Průměrně si teď lidé vydělají bezmála 40 tisíc korun. Dvě třetiny zaměstnanců ale na tuto částku nedosáhnou. A to i přesto, že řada firem letos svým pracovníkům přidávala.
    03:54
    Růst mezd
     Vůbec nejvíc si podle statistiků procentuálně polepšili zaměstnanci v Moravskoslezském kraji, kde mzdy rostly o víc než sedm procent. Druhý nejvyšší růst pak zaznamenali v Praze a Libereckém kraji.
     04:50
     Reakce firem na pokles reálné mzdy
      Hostem Událostí je Jan Rafaj, viceprezident, Svaz průmyslu a dopravy ČR.
      07:27
      Ruská agrese na Ukrajině
       Na celém území Ukrajiny s výjimkou Moskvou obsazeného Krymu byl po poledni vyhlášen letecký poplach. Rusko vypálilo od října už po osmé sérii desítek raket.
       10:00
       Škody po nových útocích na Ukrajině
        Živý vstup zpravodaje Jana Šilhana z Ukrajiny.
        14:36
        Částečný zákaz dovozu ruské ropy do EU
         V Evropské unii začal platit zákaz dovozu ruské ropy po moři. Sedmadvacítka tím chce Rusko připravit o významnou část zdrojů používaných k financování války na Ukrajině.
         16:28
         Embargo na část ruské ropy
          Živý vstup zpravodaje Petra Obrovského.
          17:51
          Dovoz nafty do zemí EU
           Do Evropy se v průměru dováží více než jeden a čtvrt milionů barelů nafty každý den. Největším dovozcem je stále Rusko.
           18:54
           Zamítnuté odvolání střelce z Úřadu práce
            Doživotní trest pro Jiřího Dvořáka platí. Vrchní soud v Praze odmítl jeho odvolání. Muž loni v létě zastřelil zaměstnankyni Úřadu práce, která mu dříve nepřiznala podporu. Podle soudů taky polil kyselinou svou bývalou kolegyni a nastražil v bytě střelné zařízení na jeho pronajímatelku. Obhajoba si stěžovala, že znalci dostatečně nezkoumali Dvořákův duševní stav.
            19:51
            Dvojí kvalita potravin
             Státní zemědělská a potravinářská inspekce upozorňuje na první případ dvojí kvality potravin - jedná se o výrobek 7Days Bake Rolls s příchutí pizza. Zatímco v Rakousku a Německu se výrobek prodává se slunečnicovým olejem, v Česku měl ve složení levnější palmový tuk.
             20:19
             Představení Fifty s Ivanem Trojanem
              Dejvické divadlo uvedlo v premiéře novou hru Petra Zelenky o padesátnících Fifty. Režijně ji i připravil. V komickém příběhu muže bilancující svůj smolařský život hraje hlavní roli Ivan Trojan.
              22:30
              Koaliční debaty o dani z příjmu
               Kvůli vysokým schodkům státního rozpočtu sílí uvnitř vládní koalice tlak na zvýšení daně z příjmu lidí. Po šéfovi lidovců Marianu Jurečkovi začínají požadovat vyšší zdanění zaměstnanců či živnostníků i Starostové a TOP 09.
               24:51
               Vývoj nákazy covidu-19
                Počty potvrzených případů nákazy nemocí covid-19 v Česku dál klesají - včera laboratoře potvrdily 125 pozitivních vzorků a to včetně reinfekcí. O víkendu se ale testuje méně. V nemocnicích je aktuálně 533 lidí, z toho ve vážném stavu 16.
                25:18
                Soud s teroristy z Bruselu
                 Největší proces v dějinách belgické justice. Před soudem v Bruselu stanulo deset mužů obžalovaných z podílu na teroristických útocích v roce 2016 - většině hrozí doživotí.
                 27:39
                 Dobrovolníkem na zkoušku
                  Co obnáší stát se dobrovolníkem a pravidelně pomáhat seniorům nebo lidem s postižením? V rámci mezinárodního Dne dobrovolnictví to zájemcům umožnila vyzkoušet humanitární organizace Adra - jen v Ostravě je u ní registrováno 490 dobrovolníků - potřebovala by jich ale mnohem více - zapojit se může každý.
                  29:39
                  Vystavení korunovačních klenotů
                   České korunovační klenoty budou znovu vystaveny - po pěti letech. Stane se tak u příležitosti 30.tého výroční vzniku České republiky.
                   32:25
                   České korunovační klenoty
                    Korunní komoru katedrály svatého Víta opustí klenoty 16. ledna. V následujících pěti dnech budou vystavené. Dva-a-dvacátého se bude konat slavnostní bohoslužba - během které budou klenoty na čestném místě. Do Korunní komory se pak vrátí o den později.
                    33:46
                    Fronty na korunovační klenoty
                     Veřejně vystavené budou klenoty už po patnácté. Vrátí se přitom na stejné místo, kde si je lidé prohlíželi vůbec poprvé - do svatovítské katedrály.
                     36:09
                     Socha skřeta s tváří Putina
                      Na místě někdejšího pomníku generála Koněva v Praze 6 stojí od rána nová socha – bezmála 160 centimetrů vysoký skřet s tváří ruského prezidenta, který utahuje plynový kohout.
                      36:35
                      Případ výskytu afrického moru prasat
                       Živý vstup redaktorky Marie Schindler.
                       39:32
                       Živnostníci a paušální daň
                        Živnostníci s obratem mezi jedním a dvěma miliony korun za posledních 12 měsíců mají jen pár dní na to si rozmyslet, jestli od nového roku opustí režim DPH a přihlásí se do paušálního režimu daně z příjmů. Čas na to mají do čtvrtka 8. prosince.
                        40:15
                        Mimořádná schůze sněmovny o rodičovské
                         Poslance čeká další mimořádná schůze – na 15. prosince ji na žádost opozice svolala šéfka sněmovny Markéta Pekarová Adamová. Opoziční poslanecké kluby chtějí na mimořádné schůzi projednat třeba zvýšení rodičovského příspěvku nebo růst příspěvku na péči o handicapované.
                         40:40
                         Výroky Donalda Trumpa
                          Bílý dům odsoudil nejnovější kontroverzní výrok bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten vyzval, aby byla zrušena část Ústavy Spojených států a mohl být jmenován hlavou státu.
                          43:01
                          Útok nožem v Německu
                           Dvě dívky těžce zranil útočník na jihozápadě Německa. Policisté podezřelého zadrželi, o koho jde a čím přesně na dívky zaútočil, zatím neuvedli. Neznámý je i jeho motiv.
                           43:24
                           Kauza tzv. trafik pro expolitiky ODS
                            Expremiér Petr Nečas znovu před soudem – kvůli deset let staré kauze takzvaných trafik pro bývalé poslance ODS, kteří měli podle obžaloby dostat funkce ve státních firmách výměnou za odchod ze Sněmovny.
                            45:46
                            Vyplavení tuleni
                             Dva a půl tisíce mrtvých tuleňů vyplavila voda na břehy Kaspického moře na jihu Ruska. Podle místních úřadů uhynuli asi před dvěma týdny. Na jejich tělech zoologové nenašli známky násilné smrti, přesnou příčinu teď budou zjišťovat.
                             46:11
                             Zabezpečení vodoměru před mrazem
                              V Česku se od dnešního večera začne postupně ochlazovat. V noci klesnou teploty pod nulu. Vodárny proto upozorňují, aby si lidé na zimu zkontrolovali a zabezpečili vodoměr. Mráz ho může porušit a vytékající voda způsobit velké škody.
                              48:02
                              Brněnský Královopolský tunel bez kolaudace deset let
                               Brněnský Královopolský stále nesplňuje hlukové limity. Bez kolaudace funguje už deset let jen díky výjimkám. Nejnovější zářijové měření ukázalo, že zvuky provozu překračují povolenou hranici na třech z patnácti sledovaných míst.
                               48:49
                               Soud se studentem, který zabíjel mačetou
                                Začal soud s Jaroslavem Řehákem, který letos v březnu podle obžaloby mačetou zabil učitele středního odborného učiliště v pražské Michli. U soudu řekl, že ho pedagog k činu vyprovokoval, protože ho při zkoušení ponížil a zesměšnil před celou třídou. Pedagogovi zasadil několik ran do hlavy, krku a zad.
                                49:39
                                Obnova zámeckého kopce v Náchodě je hotová
                                 Národní památkový ústav zpřístupnil areál revitalizovaný za 239 milionů Kč veřejnosti.
                                 50:19
                                 Nadílka od Mikuláše
                                  Živý vstup redaktorky Andrey Čandové.
                                  Přehrát celé video
                                  Stopáž54 minut
                                  Další díl
                                  6. prosinec 2022

                                  Přehled dílů

                                  Stopáž50 minut

                                  29. leden

                                  Headlines — První kroky zvoleného prezidenta — Další plány nově zvoleného prezidenta — Výběr spolupracovníků Petra Pavla — Příběh z volebního štábu Petra Pavla — Analýza výsledků voleb — Voličské hlasy v prezidentských volbách — Výsledky voleb v regionech — Volební výsledky v Praze — Nejlepší fotografie z volebního dne — Volební zisky Pavla na Litoměřicku — Politická budoucnost Andreje Babiše — Další plány hnutí ANO — Sázky na prezidentské volby — Reakce na volby ze zahraničí — Výrazné symboly kampaně — Boje na Ukrajině — Těžké boje o Bachmut — Politická jednání Petra Pavla — Příznivci Petra Pavla — Příprava inaugurace nové hlavy státu — Poslední dny prezidentsví Miloše Zemana — Poštovní známka s novým prezidentem — Útoky na vojenské objekty v Íránu — Kvalita ovzduší na venkově — Varování před silným větrem — Kauza otravy řeky Bečvy před soudem — Vypjatá předvolební kampaň

                                  29. 1. 2023 na ČT1
                                  Stopáž50 minut

                                  29. leden

                                  Znakový jazyk a skryté titulky

                                  29. 1. 2023 na ČT24
                                  Stopáž50 minut

                                  28. leden

                                  Headlines — Petr Pavel je vítězem prezidentských voleb — Prohlášení Petra Pavla po volbách — Atmosféra rozhodujícího dne voleb — Rozhovor s nově zvoleným prezidentem — Volby provázela vysoká účast — Den Petra Pavla — Nálada ve volebním štábu Andreje Babiše — Den Andreje Babiše — Reakce současného prezidenta Miloše Zemana — Reakce premiéra Fialy na výsledky voleb — Reakce politické scény na prezidentské volby — Rozhovor s nově zvoleným prezidentem v ČT — Sčítání hlasů — Atmosféra během voleb v Černoučku — Nejlepší fotky dne — Profil nové první dámy — Volební den Petra Pavla — Plány nové hlavy státu — Rozbor výsledků prezidentských voleb — V Poniklé na Semilsku byla v 1.kole remíza — Reakce na volby ze zahraničí — Reakce ze Slovenska a Bruselu — Plány prezidenta Pavla — Další plány Andreje Babiše

                                  28. 1. 2023 na ČT1
                                  Stopáž50 minut

                                  28. leden

                                  Znakový jazyk a skryté titulky

                                  28. 1. 2023 na ČT24
                                  Stopáž54 minut

                                  27. leden

                                  Headlines — Začalo druhé kolo prezidentských voleb — Lidé vybírají mezi Petrem Pavlem a Andrejem Babišem — Hlas odevzdali Pavel i Babiš — Zájem voličů o volby — Zájem v obcích s nízkou a vysokou účastí v 1. kole — Podporovatelé obou kandidátů — Zajímavá čísla k 1. kolu voleb — Příběhy prvovoličů — Práce ve volební komisi — Zájem o volby ve Špindlerově mlýně — Volby v zahraničí — Příběhy českých voličů napříč planetou — Organizace voleb — Vzkazy prezidentských kandidátů — Válka na Ukrajině — Škody po čtvrtečních raketových útocích — BIS prověřuje únik tajných informací — Průměrný starobní důchod — Mezinárodní den památky holocaustu — Investice do JE Dukovany — Jak se daří hospodám a restauracím — Šíření ptačí chřipky — Japonská obranná strategie — Útok Izralců na výrobnu raket v Pásmu Gazy — Vědci míří na Antarktidu — Obvinění policistů z vraždy muže v Memphisu — Nástup vojáků po návratu z mise v Mali — Obnova vyhořelé chaty Tesák — Škvoreckého Smiřický v Divadle na Vinohradech

                                  27. 1. 2023 na ČT1
                                  Stopáž54 minut

                                  27. leden

                                  Znakový jazyk a skryté titulky

                                  27. 1. 2023 na ČT24

                                  Události na sociálních sítích

                                  Napište nám