26. září 2022

Obsah dílu

Headlines — Povolební vyjednávání — Vyjednávání o koalici v hlavním městě — Výsledek jednání v Praze — Koalice v krajských městech — Jednání o spolupráci v Brně — Povolební jednání v Ostravě — Koalice v krajských městech — Nej letošních voleb — Úprk Rusů před mobilizací — Referenda v okupovaných oblastech — Rozpočet na příští rok — Volební model – srpen — Obří záchyt efedrinu k výrobě pervitinu — Pokračuje soud v kauze Čapí hnízdo — Vláda o snížení teploty v zaměstnání — Maximální teplota na pracovišti — Spotřeba energií — Nesnáze sportovních spolků — Důvěra v českou ekonomiku — Útok v ruské škole — Německý kancléř má covid-19 — Podmíněné tresty za pád mostu ve Studénce — Výměna šéfa NP České Švýcarsko — Povolební uspořádání v Itálii — Zmařený pokus o únos belgického ministra — Tragédie v Měšicích u Prahy — Vznik ústavu pro výzkum rakoviny — Přemlouvání Čechů ke Green Dealu — Obžaloba v kauze vraždy učitele — Pokus o odklon asteroidu — Výstava snímků Emila Fafeka

Části dílu

00:00
Headlines
  Přehled zpráv.
  00:37
  Povolební vyjednávání
   V obcích napříč republikou vznikají nové rady i koalice. V největších městech se o jménech primátorů a starostů většinou teprve jedná.
   01:19
   Vyjednávání o koalici v hlavním městě
    Iniciativu převzal vítěz voleb - tedy koalice SPOLU - která chce získat pro lídra Bohuslava Svobodu křeslo primátora. Její zástupci se v podvečer setkali s Piráty. Schůzka má také naznačit, jestli se podaří v Praze sestavit koalici na půdorysu té vládní.
    04:44
    Výsledek jednání v Praze
     Živý vstup redaktorky Andrey Grubnerové.
     05:45
     Koalice v krajských městech
      Jasno už je v Plzni - novým primátorem se má stát Roman Zarzycký z hnutí ANO. To se dohodlo se Starosty, Piráty a uskupením PRO Plzeň.
      07:57
      Jednání o spolupráci v Brně
       Živý vstup redaktorky Kateřiny Švédové.
       11:22
       Povolební jednání v Ostravě
        Živý vstup redaktora Jiřího Šímy.
        13:15
        Koalice v krajských městech
         V Karlových Varech zatím definitivní jasno není. Primátorka Andrea Pfeffer Ferklová z vítězného hnutí ANO by ráda pokračovala na stávajícím půdorysu - tedy s uskupením Karlovaráci a SPOLU.
         14:28
         Nej letošních voleb
          Jeden z nejdéle sloužících starostů, nejstarší zvolená zastupitelka v celém Česku nebo dva vítěze voleb se stejným počtem získaných hlasů – Zlínský kraj v letošních komunálních volbách kuriozitami nešetřil.
          16:35
          Úprk Rusů před mobilizací
           Nejméně 260 tisíc Rusů uteklo podle zdrojů opozičního listu Novaja Gazeta ze země po vyhlášení mobilizace. Moskva proto podle informací přímo z hraničních přechodů nově odmítá mužům v produktivním věku povolit vycestovat do zahraničí.
           18:53
           Referenda v okupovaných oblastech
            Živý vstup zpravodajů Václava Černohorského z Ukrajiny a Petra Obrovského z Bruselu.
            23:10
            Rozpočet na příští rok
             Vláda právě teď rozhoduje o státním rozpočtu na příští rok. Koalice původně počítala se schodkem 270 miliard, nakonec ale bude vyšší kvůli energetické krizi. Opozice kabinet kritizuje, že některé výdaje nezahrnul už do původního návrhu.
             26:32
             Volební model – srpen
              Sněmovní volby by v srpnu vyhrálo podle firmy Median hnutí ANO – průzkum mu přisuzuje 29 procent. ODS by volilo 16 procent respondentů. Třetí je se 14 procenty SPD. Následují Piráti.Kolem hranice nutné pro vstup do sněmovny se pohybuje ČSSD.
              27:05
              Obří záchyt efedrinu k výrobě pervitinu
               Tři čtvrtě tuny tablet s efedrinem odhalila v noci na pátek celní správa na jihu Moravy – dnes zveřejnila záběry. Jde o tamní největší úlovek minimálně za 25 let. Látka se používá k výrobě pervitinu.
               27:24
               Pokračuje soud v kauze Čapí hnízdo
                Další výslechy svědků v dotační kauze Čapí Hnízdo. Bývalý manažer banky uvedl, že bez záruk Agrofertu by farma nikdy nedostala úvěr na výstavbu. O vzájemném spojení firem se podle něj objektivně vědělo.
                30:22
                Vláda o snížení teploty v zaměstnání
                 Vláda by dnes měla projednat změny v minimálních teplotách na pracovištích. Tam, kde lidé pracují spíše v sedě - třeba většinu času za počítačem - by nově namísto 20 stupňů mohlo být 18. Tam, kde zaměstnanci dělají menší manuální práce, by to pak mohlo být ještě o 2 stupně méně, tedy 16 stupňů. To by se mělo týkat třeba řidičů, pracovníků montážních linek nebo pokladních.
                 31:12
                 Maximální teplota na pracovišti
                  Ministerstvo zdravotnictví, které změnu navrhlo, argumentuje tím, že chce na jednu stranu umožnit firmám šetřit – vzhledem k rostoucím cenám energií – zároveň chce ale také zajistit, aby teploty na pracovištích kvůli úsporám zaměstnavatelů neklesly pod zdraví ohrožující hodnoty.
                  33:57
                  Spotřeba energií
                   Firmy i domácnosti začínají s energiemi šetřit. Podle dat dodavatelů, ale i Energetického regulačního úřadu, se spotřeba u plynu meziročně snížila za prvních sedm měsíců v průměru o necelých 20 procent.
                   34:46
                   Nesnáze sportovních spolků
                    Zastropování cen se ale zatím nemá týkat třeba sportovišť, která fungují jako zapsané spolky. Jejich provozovatelé se tak bojí, že po novém roce budou muset energeticky náročně sportovní haly nebo bazény zavřít.
                    37:03
                    Důvěra v českou ekonomiku
                     Drahé energie jsou důvodem i historicky nejnižší důvěry v českou ekonomiku. V září klesla na 90 bodů. Pesimističtější než firmy jsou spotřebitelé. Skoro třetina z nich už uvádí, že sotva vyjde s penězi. Kvůli vysoké inflaci vnímají domácnosti současnou situaci nejhůř od vzniku této statistiky.
                     37:47
                     Útok v ruské škole
                      Nejméně 13 lidí, z toho 7 dětí, zabil útočník ve škole v ruském Iževsku. Přes dvacet dalších utrpělo zranění. Vrah posléze spáchal sebevraždu. Na sobě měl tričko s nacistickým symbolem.
                      39:20
                      Německý kancléř má covid-19
                       Německý kancléř Olaf Scholz se nakazil covidem-19. Podle mluvčího má jen mírné příznaky a je v izolaci. Šéf německé vlády se v minulých dnech zúčastnil cesty po Perském zálivu, v nadcházejícím týdnu svůj program omezí.
                       39:41
                       Podmíněné tresty za pád mostu ve Studénce
                        Za pádu mostu ve Studénce padly podmíněné tresty - krajský soud v Ostravě je uložil pěti pracovníkům stavebních firem na tři a tři a půl roku. Rozsudek je pravomocný.
                        40:36
                        Výměna šéfa NP České Švýcarsko
                         Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková odvolala ředitele Národního parku České Švýcarsko Pavla Bendu. Rozhodnutí zdůvodnila špatnou komunikací se starosty obcí i chybami při krizovém řízení - hlavně během požáru, který rezervaci zasáhl.
                         42:38
                         Povolební uspořádání v Itálii
                          Itálie bude mít nejpravicovější vládu od pádu Benita Mussoliniho. V předčasných volbách jasně zvítězili Bratři Itálie, kteří mají ve vedení i příznivce fašismu. S koaličními partnery získala Giorgia Meloniová celkem 44 procent hlasů. Středolevicové strany 27 procent.
                          44:55
                          Zmařený pokus o únos belgického ministra
                           Belgická policie zmařila plánovaný únos tamního ministra spravedlnosti. V sousedním Nizozemsku už zatkli čtyři podezřelé - jedná se o muže ve věku od 20 do 48 let.
                           45:35
                           Tragédie v Měšicích u Prahy
                            Policie šetří nález čtyř mrtvých v rodinném domě v Měšicích u Prahy. Podle prvotního ohledání jde o rodinnou tragédii – trojnásobnou vraždu a sebevraždu.
                            45:52
                            Vznik ústavu pro výzkum rakoviny
                             Lepší diagnostika i léčba nádorových onemocnění. Cíl nově vznikajícího Národního ústavu pro výzkum rakoviny. Zastřešuje 11 renomovaných institucí a stovky vědců. Projekt financuje Evropská unie částkou skoro půl druhé miliardy korun.
                             47:51
                             Přemlouvání Čechů ke Green Dealu
                              Evropská komise schválila víc než 40 miliard pro české regiony, které postihne útlum těžby uhlí. Karlovarský, Ústecký a Moravskoslezský kraj je dostanou do roku 2033 na rekvalifikace a nové zdroje energie.
                              50:26
                              Obžaloba v kauze vraždy učitele
                               Obžaloba za vraždu učitele středního odborného učiliště v pražské Michli. Státní zástupkyně ji podala na mladíka, který je z činu podezřelý a zůstává ve vazbě. V době incidentu mu bylo 19 let.
                               50:44
                               Pokus o odklon asteroidu
                                NASA se v noci poprvé pokusí odklonit asteroid. Mise sondy s názvem DART je testem pro případ, že by v budoucnu podobné těleso mířilo na Zemi. Sonda narazí 74 minut po půlnoci do asi 160 metrového měsíčku asteroidu Dydimos.
                                51:16
                                Výstava snímků Emila Fafeka
                                 Nazývali ho letopiscem Zátopkova života a kariéry. Řeč je o reportážním fotografovi Emilu Fafkovi. Sám říkal, že fotograf musí být stále ve střehu. Stejně se jmenuje i retrospektivní výstava jeho snímků, kterou představuje pražská Leica Gallery.
                                 Přehrát celé video
                                 Stopáž54 minut
                                 Další díl
                                 27. září 2022

                                 Přehled dílů

                                 Stopáž54 minut

                                 7. únor

                                 Headlines — Zemětřesení v Turecku a Sýrii — Komplikace při záchranných akcích — Situace ve městě Iskenderun — Češi v Turecku po zemětřesení — Maloobchodní tržby — Vývoj bojů na Ukrajině — Válka na Ukrajině — Rok od schůzky Macrona s Putinem — Stížnosti na prezidentské volby — Ovocnáři likvidují sady — Prezident Zeman na Slovensku — Stavba nových úseků dálnice D6 — Zločinů v kyberprostoru přibývá — Politická budoucnost Andreje Babiše — Marek Baláž končí ve funkci — Zájem o domovy pro seniory — Pomoc českých záchranářů v Turecku — Záběry z dronů ukazují zkázu v Turecku — Pomoc dobrovolníků po zemětřesení — Sbírky na pomoc lidem v Turecku a Sýrii — Nepotřebné nemovitosti státu — Zaměstnanci v Nexenu dostanou přidáno — Soud potvrdil osvobození Janouška — Schůze Poslanecké sněmovny — Objem majetku v podílových fondech — Doučování na ZŠ a SŠ po pandemii covidu — Francouzi protestují proti důchodové reformě — Čapkova Matka v Izraeli — USA vyzvedly z moře část trosek sestřeleného balonu — Meteorologové varují před silným mrazem — Česko na Eurovision Song Contest

                                 7. 2. 2023 na ČT1
                                 Stopáž54 minut

                                 7. únor

                                 Znakový jazyk a skryté titulky

                                 7. 2. 2023 na ČT24
                                 Stopáž54 minut

                                 6. únor

                                 Headlines — Zemětřesení v Turecku a Sýrii — Češi v postižené části Turecka — Následky ničivého zemětřesení — Pomoc českých hasičů — Průmysl v Česku se vrátil na předcovidovou úroveň — Vývoj průmyslové produkce v Česku — Válka na Ukrajině — Ukrajinský ministr obrany zůstává ve funkci — Zeman nebude jmenovat předsedu Ústavního soudu — Ceny Grammy ovládla Beyoncé — Prezident Zeman na návštěvě Slovenska — Ruské majetky v Česku — Zemřel bývalý československý premiér Lubomír Štrougal — Silné mrazy v Česku — Záchranných akcí na horách přibývá — Zájem o pobyt na horách — Útok na koleje na Moldavu — Fiala na návštěvě MZV — Izraelští vojáci v uprchlickém táboře u Jericha zabili pět ozbrojenců — Ilegálních cest z Mexika do USA ubývá — Spotřeba elektřiny v roce 2022 — Obce a města šetří energie — Trest pro pražského soudce Kydalku — Oprava náhrobků poškozených tornádem — Soudní proces s prodemokratickými aktivisty — Stávka zaměstnanců Nexen Tire u Žatce — Čína kritizuje USA za sestřelení balonu — Výcvik záchranných psů — Zemětřesení v Turecku a Sýrii zaznamenaly české stanice — Vlna stávek v Británii pokračuje — Veteránský autosalon v Paříži

                                 6. 2. 2023 na ČT1
                                 Stopáž54 minut

                                 6. únor

                                 Znakový jazyk a skryté titulky

                                 6. 2. 2023 na ČT24
                                 Stopáž50 minut

                                 5. únor

                                 Headlines — Škrty v důchodech — Debaty o omezení výchovného — Průměrný důchod — Obavy z ruské ofenzívy — Boje na východě Ukrajiny — Příběh architekty uprchlé z Ukrajiny — Spor o jmenování předsedy Ústavního soudu — Schůzka prezidenta Zemana s premiérem — Extremismus v Česku — Sestřelení podezřelého balonu — Laviny v zahraničí — Zdražování mobilních operátorů — Íránské milosti — Péče o tanečníky Národního divadla — Inaugurace bez vojenské přehlídky — Protesty proti izraelské vládě — Úspory energií na ministerstvech — Nehoda trolejbusu v Ostravě — Varování před mrazy — Tři roky odbahňování zámeckého rybníka — Trendy v nakupování — Nejčastější zboží v akci — Samoobslužné prodejny — Zákaz dovozu ropných produktů — Papežova mše v Súdánu — Kolony v Bedřichově — RegioJet skončí na Smíchovském nádraží — Pátrání po vrahovi na útěku — Prevence syndormu diabetické nohy — Vysunutí lávky přes chebské nádraží — Výročí úmrtí legendárního komika — Ceny české filmové kritiky

                                 5. 2. 2023 na ČT1
                                 Stopáž50 minut

                                 5. únor

                                 Znakový jazyk a skryté titulky

                                 5. 2. 2023 na ČT24

                                 Události na sociálních sítích

                                 Napište nám