Nahrávám video

14. září

Obsah dílu

Podpora pro velké firmy — Pomoc — Rozpočet na příští rok — Kompenzace místo zastropování — Evropské plány s cenami energií — Válka na Ukrajině — Pobyt v osvobozených oblastech — Střety na hranici Arménie a Ázerbájdžánu — Podzimní vlna covidu-19 — Převoz zesnulé panovnice do Westminsterského paláce — Bezpečnostní manévry kvůli pohřbu — Výpovědi v kauze Čapí hnízdo — Bouřky na jihozápadě Česka — Transplantace jater u dětí — Pomoc firmám s placením účtů za energie — Zastropování cen v zahraničí — Začíná topná sezona, s obavami plátců — Odměny za zásah v Českém Švýcarsku — Trest pro řidiče–⁠recidivistu — Požár v pohoří Sierra Nevada — Setkání ruského a čínského prezidenta — Omezení pro turisty kvůli drahým energiím — Výročí úmrtí TGM — Pocta TGM — Předvolební debata v Brně — Ukrajinští uprchlíci v ČR — Policejní cvičení v Jaroměři — Peníze pro rodiny vojáků v těžké životní situaci — Zavřené stezky v MOravském krasu — Výstava britského portrétisty celebrit — Snímek Slovo Beaty Parkanové

Části dílu

00:36
Podpora pro velké firmy
  Vláda oznámila, jak pomůže s drahými energiemi velkým podnikům. Až osm tisíc společností bude moct od 1. listopadu čerpat podporu v souhrnné výši 30 miliard korun.
  01:19
  Pomoc
   Dnes oznámenou podporu budou moct podle ministra průmyslu využít firmy ze zpracovatelského i těžebního průmyslu a zemědělství nebo lesnictví. Podle opozice je taková pomoc nesystémová.
   04:47
   Rozpočet na příští rok
    Fialův kabinet dnes také poprvé začal projednávat návrh státního rozpočtu na rok 2023 se schodkem 270 miliard. To je o 60 miliard nižší navržený deficit, než vláda plánuje letos.
    06:09
    Kompenzace místo zastropování
     Hostem Událostí je Marian Jurečka, lidovecký místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí.
     09:08
     Evropské plány s cenami energií
      S placením národních opatření by mohlo pomoct odebrání nadměrných zisků energetickým firmám. Unijní země by takto získaly až 140 miliard eur. Předsedkyně Evropské komise to řekla v pravidelné zprávě o stavu Unie.
      11:54
      Válka na Ukrajině
       Ukrajinský prezident Zelenskyj navštívil Izjum, klíčové město, které minulý týden dobyla ukrajinská armáda při rychlé ofenzivě. Jako na dalších osvobozených územích i zde je všudypřítomná zkáza, obyvatelé podávají svědectví o krutosti okupantů.
       14:34
       Pobyt v osvobozených oblastech
        Živý vstup zpravodaje Jana Šilhana z Charkova.
        16:27
        Střety na hranici Arménie a Ázerbájdžánu
         Arménie i Ázerbájdžán hlásí od rána nové ozbrojené střety na společné hranici. Jerevan zvýšil počet padlých vojáků na 105. Baku uvádí 50 mrtvých. Z porušování příměří se obě strany obviňují navzájem.
         16:54
         Podzimní vlna covidu-19
          Šíření covidu v Česku zrychluje a podle predikcí i dál bude. Za včerejšek přibylo stejně jako v pondělí přes tři tisíce případů.
          18:37
          Převoz zesnulé panovnice do Westminsterského paláce
           Rakev s pozůstatky britské královny Alžběty II. už je v Londýně. Let z Edinburghu do hlavního města byl vůbec nejsledovanější v historii –⁠ živě se na něj na webové stránce Flightradar 24 a na streamu kanálu YouTube dívalo skoro šest milionů lidí.
           21:13
           Bezpečnostní manévry kvůli pohřbu
            Živý vstup zpravodaje Bohumila Vostala.
            24:08
            Výpovědi v kauze Čapí hnízdo
             Výpověďmi svědků pokračovalo líčení v kauze Čapí hnízdo. Soud předvolal i poslance ANO Jaroslava Faltýnka nebo akcionáře firmy, včetně manželky Andreje Babiše Moniky. Ta odmítla vypovídat. Podle obžaloby bývalý premiér podvodně zajistil vytvoření podmínek, aby společnost navenek splňovala požadavky pro získání evropské dotace.
             27:30
             Bouřky na jihozápadě Česka
              Přes jih a západ Česka přecházejí od podvečera silné bouřky. Meteorologové s nimi počítají v pěti krajích do druhé poloviny noci.
              27:45
              Transplantace jater u dětí
               Před patnácti lety čeští lékaři poprvé transplantovali játra dítěti, kterému nebyl ani rok. Operace i následná léčba dopadly úspěšně.
               30:00
               Pomoc firmám s placením účtů za energie
                Boj s drahými energiemi. Jak už zaznělo v úvodu, vláda schválila pomoc pro velké firmy. Narozdíl od malých a středních podniků nebudou mít zastropované ceny, můžou ale žádat o kompenzace.
                32:50
                Zastropování cen v zahraničí
                 Ceny energií začali mezi prvními regulovat Španělé a Portugalci. Tyto státy dotují nákup plynu pro provoz plynových elektráren. Ty jsou nejdražší a tedy nejvíc zvyšují ceny elektřiny.
                 33:39
                 Začíná topná sezona, s obavami plátců
                  Stát už schválil zastropování cen energií pro domácnosti, které topí elektřinou nebo plynem. V Česku jsou ale čtyři miliony lidí, kteří využívají dálkové teplo z tepláren. Ani na ty plynové se ale dnes schválené kompenzace nevztahují, a zřejmě tak budou výrazně zdražovat.
                  36:39
                  Odměny za zásah v Českém Švýcarsku
                   Na platy, odměny a náklady za zásah proti rozsáhlému požáru v národním parku České Švýcarsko vláda vyčlenila 225 milionů korun. Peníze dostanou jak profesionální, tak dobrovolní hasiči, ale i policisté a záchranáři.
                   39:05
                   Trest pro řidiče–⁠recidivistu
                    Podmíněný trest rok a tři měsíce za usmrcení chodkyně z nedbalosti pro řidiče Jana Července soud v Náchodě změnil na stejný trest vězení. Během pětileté zkušební doby se odsouzený dopustil dalších pěti deliktů na silnici a řídil, když mu to soud zakázal.
                    39:28
                    Požár v pohoří Sierra Nevada
                     Požár v kalifornském pohoří Sierra Nevada už zasáhl přes 20 tisíc hektarů půdy. V okresech El Dorado a Placer kvůli němu muselo opustit své domovy víc než 11 tisíc lidí.
                     39:48
                     Setkání ruského a čínského prezidenta
                      Ruský prezident Vladimir Putin se zítra sejde se svým největším spojencem, čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Oba se zúčastní summitu Šanghajské organizace pro spolupráci v uzbeckém Samarkandu.
                      41:44
                      Omezení pro turisty kvůli drahým energiím
                       Kvůli drahým energiím by se mohly v zimě omezit nebo uzavřít bazény, lanovky nebo vleky. Částečné omezení provozu připravují i lázně. Dnes to oznámily profesní Svazy a asociace.
                       43:46
                       Výročí úmrtí TGM
                        Lidé napříč Českem si dnes připomněli 85 let od úmrtí prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Jeho památku uctili i v Masarykově rodném Hodoníně, kde k pomníku státníka položili věnce a kytice.
                        44:18
                        Pocta TGM
                         Památku prezidenta, který stál v čele Československa 17 let, uctili i představitelé obou komor parlamentu, u rodinného hrobu Masarykových v Lánech a u pomníku na pražském Hradčanském náměstí. Podle předsedy Senátu Miloše Vystrčila je v současné době důležité připomínat Masarykův odkaz, že politika se má dělat poctivě, odvážně a s úctou k druhým.
                         44:47
                         Předvolební debata v Brně
                          Živý vstup moderátora předvolební debaty Jakuba Železného.
                          45:52
                          Ukrajinští uprchlíci v ČR
                           Práci v Česku si už našlo přes 120 tisíc ukrajinských uprchlíků s dočasnou ochranou. Ministerstvo vnitra takových víz už vydalo přes 400 tisíc. Část běženců se ale vrátila do vlasti a každý třetí je nezletilý.
                           46:15
                           Policejní cvičení v Jaroměři
                            Antikonfliktní týmy a pořádkové jednotky policie nacvičovaly v Jaroměři-Josefově zásahy při demonstracích či pochodech extremistů a fotbalových fanoušků.
                            48:06
                            Peníze pro rodiny vojáků v těžké životní situaci
                             Ve Vojenském fondu solidarity přibývá peněz pro příslušníky armády v těžké životní situaci i pro jejich případné pozůstalé. Loni se díky dárcům podařilo zvýšit jeho rezervy na 25 milionů korun.
                             48:47
                             Zavřené stezky v MOravském krasu
                              Lesníci dočasně uzavřeli šest kilometrů turistických tras v Moravském krasu na Blanensku. Turisté se teď nedostanou třeba z Adamova k Býčí skále. Hrozí tam pád stromů, které poškodilo dlouhodobé sucho a kůrovec. Poškozené stromy je nutné vytěžit.
                              49:20
                              Výstava britského portrétisty celebrit
                               Portrétoval známé osobnosti včetně královny Alžběty II. nebo zpěváka Davida Bowieho. Britský výtvarník Justin Mortimer teď představuje svá nejnovější díla v pražské DSC Gallery.
                               51:20
                               Snímek Slovo Beaty Parkanové
                                Do kin míří film Slovo. Režisérka Beata Parkanová v něm vypráví příběh manželů, kteří si dali slovo, že nepřekročí své morální hranice. Doba kolem roku 1968 ale vystavuje jejich slib těžkým zkouškám. Na festivalu v Karlových Varech získal snímek dvě ceny.
                                Přehrát celé video
                                Stopáž54 minut
                                Další díl
                                15. září

                                Přehled dílů

                                Stopáž54 minut

                                6. říjen

                                Headlines — Summit Evropského politického společenství v Praze — Česko hostí státníky z evropského kontinentu — Nová platforma pro evropské politiky — Hlavní témata summitu — Bezpečnostní opatření v Praze — Summit objektivem fotografů — Dopravní omezení v Praze — Večerní dění na summitu — Do Prahy dorazily stovky novinářů z Evropy — Summit jako mimořádná přležitost pro planespottery — Summit pokračuje druhým dnem v pátek — Jednání o zdanění mimořádných zisků — Rusko ostřelovalo Záporoží — Boje na Ukrajině — Poškození plynovodů Nord Stream — Nový šéf rozvědky — Tržby maloobchodu klesly — Návrh obžaloby psychiatra Cimického — Střelec zavraždil dvě desítky dětí v Thajsku — Ceny pohonných hmot — Nobelova cena za literaturu — Kontroly na hranicích se Slovenskem — Nová kampaň na podporu očkování — V řeckých vodách utonuli migranti — Americký prezident navštívil Floridu — Kauza brněnských bytů — Bezpečnostní situace na Západním břehu — Konkurz na banku Sberbank — Zákaz elektrických kol a koloběžek v Ostravě — Povolební jednání v Chomutově — Unikátní fotografie z terezínského ghetta

                                6. 10. 2022 na ČT1
                                Stopáž54 minut

                                6. říjen

                                Ve znakovém jazyce

                                6. 10. 2022 na ČT24
                                Stopáž54 minut

                                5. říjen

                                Headlines — Zastropování cen energií — Řešení energetické krize — Maximální ceny energií — Zdanění mimořádných zisků — Válka na Ukrajině — Ukrajinská protiofenziva — Povolební jednání v obcích — Nový šéf rozvědky — OPEC sníží těžbu ropy — Kauza brněnských bytů — Katarský emír v Praze — Nález vzácného šperku — Další sankce EU proti Rusku — Český sankční seznam — Vandal pomaloval ukrajinskou ambasádu — Ruská armáda ustupuje — Řidič jel po dálnici rychlostí 231 km/h — Domácí hospicová péče — Bezpečnostní opatření v ulicích Prahy — Přípravy na summity v Praze — Nasazení policie — Požadavky odborů — Následky hurikánu Ian — Jednání o severoirských protokolech — Jednání rozpočtového výboru — Nobelova cena za chemii — Kontroly na česko-slovenské hranici — Nedostatek školních psychologů — Obžaloba mužů z ochranky prezidenta — Půl století Národní frony ve Francii — Soud kvůli vlakové nehodě ve Španělsku — Letošní úroda jablek — V Praze začal Designblok

                                5. 10. 2022 na ČT1
                                Stopáž54 minut

                                5. říjen

                                Ve znakovém jazyce

                                5. 10. 2022 na ČT24
                                Stopáž54 minut

                                4. říjen

                                Headlines — Zájemci o post prezidenta — Reakce na rozhodnutí koalice Spolu — Kdo oznámil kandidaturu — Válka na Ukrajině — Osvobozování ukrajinských území — Setkání obránců Azovstalu s rodinami — Evropské peníze k energetické krizi — Strojírenský veletrh — Vládní krize na Slovensku — Následky hurikánu Ian — Výročí první hry Divadla Járy Cimrmana — Výměna ministryně životního prostředí — Jednotné nabíjecí konektory — Škodě Auto chybí důležité součástky — Zájem o služby kominíků — Ceny benzinu rostou — Rozdělování městských bytů v Brně — Žádosti o obecní byty — Městské byty v dalších městech — Polsko-německé vztahy — Trump žaluje CNN — Využití vodních elektráren — Nové složení senátorských klubů — KLDR odpálila další balistickou střelu — Těžba uhlí v dolech OKD — Prevence rakoviny prsu — Nobelova cena za fyziku — Výběr zástupce veřejného ochránce práv — Dražba autovraků — Trest za výtržnosti na hokejovém derby ve Zlíně — Zkouška sirén

                                4. 10. 2022 na ČT1
                                Stopáž54 minut

                                4. říjen

                                Ve znakovém jazyce

                                4. 10. 2022 na ČT24

                                Události na sociálních sítích

                                Napište nám