Události

18. leden

54 minut

18. leden

Obsah dílu

Jednání tripartity — Očkování, Zelená dohoda i platy — Počet nakažených — Testování, karantény a firmy — Česko-polské jednání o Turówu — Schůzka Baerbocková–Lavrov — Vydání poslanců — Schůzka Čaputové s Pekarovou Adamovou — Bilance mýta — Tonga po katastrofě — Výroba aut — České filmy na Berlinale — Nový předseda NSS — STAN vrátí dary — Utlumený letový provoz — Nové otázky v autoškolách — Průlet asteroidu — Loupežná přepadení — Výsledky testů — Potíže firem — Pravidla karantény — Pracovní karanténa — Volba předsedy europarlamentu — 5G a letiště — Dohoda o vině Zdeňka Zemka — Jednací řád sněmovny — Nejmodernější hasičská stanice — Úspory obcí — Balon nad Sněžkou — Francouzský očkovací pas — Breivikova žádost o propuštění — Práce na Baťově kanálu — Příčiny roztroušené sklerózy — ICMA pro Jakuba Hrůšu

Části dílu

00:44
Jednání tripartity
  Sílící koronavirová epidemie se stala jedním z hlavních témat prvního oficiálního jednání členů nové vlády se zástupci odborů a zaměstnavatelů. Tripartita probrala testování ve firmách i pravidla karantén.
  01:25
  Očkování, Zelená dohoda i platy
   Premiér partnerům na jednání tripartity slíbil, že vláda už zítra rozhodne, jak upraví vyhlášku o povinném očkování. A další témata dnešní schůzky: Zelená dohoda nebo platy.
   04:30
   Počet nakažených
    Epidemie dál sílí. Včera v Česku přibylo přes dvacet tisíc pozitivně testovaných metodou PCR – skoro třikrát víc než před týdnem.
    05:34
    Testování, karantény a firmy
     Rozhovor s Jaroslavem Hanákem.
     08:26
     Česko-polské jednání o Turówu
      Živý vstup Lukáše Mathého.
      10:45
      Schůzka Baerbocková–Lavrov
       Stabilní vztahy mezi Berlínem a Moskvou nemají podle německé ministryně zahraničí Annaleny Baerbockové alternativu. Řekla to na úvod setkání se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem.
       11:56
       Vydání poslanců
        Sněmovna zřejmě znovu vydá Andreje Babiše k trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo. Plénu to dnes doporučil mandátový a imunitní výbor.
        14:40
        Schůzka Čaputové s Pekarovou Adamovou
         Čeští a slovenští politici se shodují mimo jiné ve snaze řešit rostoucí ceny energií nebo podporovat energii z jádra. Na závěr dvoudenní návštěvy Slovenska to řekla předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová.
         15:19
         Bilance mýta
          Výnos z nákladní dopravy v Česku dál roste. Výběr mýta vloni překonal 14 miliard korun a to je nejvyšší číslo v historii.
          16:03
          Tonga po katastrofě
           První záběry odlehlého tichomořského souostroví Tonga zasaženého sobotní sopečnou erupcí ukazují rozsáhlé škody. Pořídily je satelity a průzkumný letoun Nového Zélandu.
           18:14
           Výroba aut
            Kvůli nedostatku polovodičů vloni producenti dokončili milion a 105 tisíc nových osobních vozů. Výroba o čtyři procenta zaostává za předloňskou.
            18:37
            České filmy na Berlinale
             V programu se představí komedie Kdyby radši hořelo nebo seriál Podezření. Oba projekty vznikly v produkci České televize. Do Německa taky pojede klasický snímek Skřivánci na niti v digitalizované podobě.
             21:18
             Nový předseda NSS
              Nejvyšší správní soud dál zůstává bez předsedy. Podle ministra spravedlnosti by měl být nový šéf jmenován během února. Pavel Blažek o kandidátech dnes mluvil s prezidentem Zemanem.
              23:31
              STAN vrátí dary
               Hnutí STAN vrátí všechny dary od právnických osob, které dostalo od sněmovních voleb. Celkem téměř tři a půl milionu korun. Podle předsedy Rakušana byl zisk peněz v souladu se zákonem, zároveň ale nechce riskovat důvěru lidí.
               24:12
               Utlumený letový provoz
                Český vzdušný prostor využívá stále míň letadel. Vloni dispečeři zaznamenali 361 a půl tisíce přeletů. To je o 57 procent míň než před koronavirovou krizí.
                24:37
                Nové otázky v autoškolách
                 Od poloviny února přibude v testech autoškol 38 nových otázek. Věnovat se budou třeba jízdě za snížené viditelnosti nebo řešení situací na různých typech křižovatek.
                 26:38
                 Průlet asteroidu
                  Průlet planetky v relativní blízkosti Země. Viditelná by měla být i malými dalekohledy. Asteroid se zhruba kilometrovým průměrem se k nám přiblíží na vzdálenost přibližně dvou milionů kilometrů.
                  27:06
                  Loupežná přepadení
                   Policie pátrá po lupiči z banky v Mladé Boleslavi a žádá o pomoc svědky. Třeba i řidiče, kteří mají v autě kameru a jeli včera vpodvečer okolo. Podobných incidentů se odehrálo v posledních dnech víc.
                   29:22
                   Výsledky testů
                    Pondělní testování ve firmách odhalilo přes čtyři a půl tisíce pozitivních antigenních testů. Kolik lidí se už otestovalo, ale ministerstvo zdravotnictví neví.
                    30:05
                    Potíže firem
                     Jsou i firmy, které se kvůli nemocným zaměstnancům už začínají dostávat do potíží. V těch menších k tomu totiž často stačí, aby se nakazilo jen pár pracovníků.
                     32:58
                     Pravidla karantény
                      Pokud antigenní test v práci ukáže pozitivní výsledek, následuje karanténa. Ta trvá 5 dalších dnů – když se neobjeví příznaky. Pak automaticky končí. Kontakty se v takovém případě netrasují.
                      34:12
                      Pracovní karanténa
                       Řidiči hromadné dopravy, pracovníci v energetice nebo vodárenství. Část profesí, pro které by podle některých hejtmanů mělo být za mimořádné situace možné nařídit pracovní karanténu.
                       36:34
                       Volba předsedy europarlamentu
                        Živý vstup Lukáše Dolanského.
                        38:23
                        5G a letiště
                         Šéfové 10 největších amerických aerolinek varují před zítřejším spuštěním sítě 5G v okolí letišť. Podle nich může způsobit velkou dopravní krizi, protože nová služba narušuje fungování přístrojů letadel.
                         38:54
                         Dohoda o vině Zdeňka Zemka
                          Olomoucký vrchní soud stvrdil dohodu o vině a trestu v kauze podvodu se solárními elektrárnami Zdeňka Zemka staršího. Dohoda obsahuje tři roky vězení s pětiletou podmínku a povinnost zaplatit 8 milionů korun.
                          39:22
                          Jednací řád sněmovny
                           Zákon, podle kterého funguje sněmovna, se měnit nebude. O úpravě jednacího řádu přitom politici vedou debatu už několik let. Na výsledku se ale poslanci zatím dohodnout nedokázali.
                           42:21
                           Nejmodernější hasičská stanice
                            Nová stanice pražských hasičů v Holešovicích – moderní budova za téměř 370 milionů korun nahradila původní dřevěnou z roku 1942.
                            43:03
                            Úspory obcí
                             Vyměnit výbojky v pouličních lampách za úspornější, nebo dokonce veřejné osvětlení zhasnout. Města a obce hledají způsoby, jak ušetřit za energie.
                             45:09
                             Balon nad Sněžkou
                              Přelet horkovzdušným balonem přes hranici i nejvyšší pohoří. Příznivé počasí na let z polských Piechowic do Rudníku na Trutnovsku využil pilot Jiří Hembal. Čtyřicet kilometrů překonal díky silnému větru za hodinu a půl.
                              45:37
                              Francouzský očkovací pas
                               Francie se chystá zavést očkovací pas, který schválili poslanci. Poslední překážkou je Ústavní rada, kam zákon na žádost opozice zamířil.
                               47:52
                               Breivikova žádost o propuštění
                                Norský soud začal rozhodovat o žádosti o podmíněné propuštění teroristy Anderse Breivika, který v roce 2011 zabil 77 lidí.
                                48:17
                                Práce na Baťově kanálu
                                 Baťův kanál se připravuje na novou plavební sezonu. Povodí Moravy, správce nejpopulárnější tuzemské vodní cesty, má na všechny nutné opravy čas jen přes zimu.
                                 50:29
                                 Příčiny roztroušené sklerózy
                                  Nevyléčitelná roztroušená skleróza může souviset s virovou nákazou. Za nemoc, kterou u nás trpí asi 25 tisíc lidí, by podle studie vědců z Harvardské univerzity konkrétně mohl být takzvaný herpetický virus EBV.
                                  52:37
                                  ICMA pro Jakuba Hrůšu
                                   Dirigent Jakub Hrůša získal s nahrávkou Brucknerovy čtvrté symfonie prestižní ocenění International Classical Music Awards. Hrůša ji pořídil ve spolupráci s Bamberskými symfoniky.
                                   Přehrát celé video
                                   Stopáž54 minut
                                   Další díl
                                   19. leden

                                   Přehled dílů

                                   Stopáž54 minut

                                   19. květen

                                   Headlines — Válka na Ukrajině — Evakuace z Azovstalu pokračuje — Proces s ruským vojákem — Obránci Azovstalu — G7 schválila další finanční pomoc Ukrajině — Prodloužení nouzového stavu — Česko dostane z fondů EU 680 milionů korun — Rozšíření NATO o Švédsko a Finsko — Soud potvrdil osvobození exministra Bárty — Útok na škole v německém Bremerhavenu — Nedostatek kojenecké výživy v USA — Janáčkova filharmonie se loučí s domovskou scénou — Cena Wernera von Siemense — Pokuty za lockdownové večírky v Downing Street — Práce pro ukrajinské uprchlíky v Česku — Pracovní místa pro uprchlíky z Ukrajiny — Zemřel hudební skladatel Vangelis — Ochranné ploty v Národním parku České Švýcarsko — Česko očekávají silné bouřky — Tromby na východě Čech — Benzin v Česku opět zdražuje — Ceny PHM dle krajů — Alternativní paliva zdražují na ceně — Soud s bývalým elitním prokurátorem Kováčikem — Přezkum prominutí DPH — Policie dopadla organizovanou skupinu zlodějů dřeva — V Chrastavě chystají záložní způsob vytápění — Zadávání veřejných zakázek a kontrola dodavatelů — Opičí neštovice se šíří v Evropě i Americe — Policie nezahájí vyšetřování smrti reportérky — Sberbank jde k likvidaci — EK žaluje Česko kvůli pravidlům o obsahu audiovizuálních médií — Půdní injektáž na záchranu stromů v Brně — Konec uzavírky mostu v Tetčicích — Náhrady za nevyužité monoklonální protilátky — Pohřeb Medy Mládkové — Česká filharmonie na Pražském jaru

                                   Premiéra čtvrtek 19. 5. 2022 na ČT1
                                   Stopáž54 minut

                                   19. květen

                                   Ve znakovém jazyce

                                   Premiéra čtvrtek 19. 5. 2022 na ČT24
                                   Stopáž54 minut

                                   18. květen

                                   Vývoj války na Ukrajině — Osud obránců z Azovstalu — Válka na Ukrajině — Obránci Mariupolu v zajetí ruských separatistů — Moskva oznámila vyhoštění desítek francouzských a italských diplomatů — Změny schválené Senátem — Podány žádosti o vstup do NATO — Technika a výzbroj Armády ČR — Vyvlastnění pozemků u Tábora — Příspěvek 5000 korun na dítě — Mezinárodní den muzeí — Vláda schválila návrh na další milostivé léto — EU chce omezit závislost na ruském plynu — Možnosti dodávek ropy do ČR — Policie obvinila ředitele SÚRAO — Na Labi rostou nová přístaviště — Kampaň pro mladé řidiče — Inflace v EU vystoupila na rekordních 8,1 % — Volně prodejné léky zdražují — Pomoc lidem prchajícím před válkou — Novinky v dávkách pro uprchlíky — Ukrajinští uprchlíci na hlavním nádraží v Praze — Ukrajinští uprchlíci v Česku — Prodeje a výroba osobních aut — Dopady války na tuzemské podnikatele — Útočník s lukem a šípy se přiznal k vraždě pěti lidí — Stranické primárky v USA — Zrušení postu odborných náměstků na ministerstvech — Zpráva o stavu klimatu — Cenu Arnošta Lustiga převzal Šimon Pánek — Klesá zájem o tradiční řemesla — Jan Kočka obviněn z vydírání — Bourání nájezdu na Barrandovský most — Příběh Hany Sternlichtové

                                   Premiéra středa 18. 5. 2022 na ČT1
                                   Stopáž54 minut

                                   18. květen

                                   Ve znakovém jazyce

                                   Premiéra středa 18. 5. 2022 na ČT24
                                   Stopáž54 minut

                                   17. květen

                                   Headlines — Žádost o vstup do NATO — Válka na Ukrajině — Evakuace vojáků z Azovstalu — Boje na Ukrajině — Ruské pochyby o postupu na Ukrajině — Ruská armáda znovu zaútočila na Sýrii — Sněmovna jedná o státním rozpočtu — Mimořádné jednání vlády — Uprchlíci v Praze — Stát zmrazil akcie ruského poslance v ČKD Blansko Holdingu — PPF a Home Credit oznámily dohodu o prodeji svých bankovních aktiv v Rusku — Nová koncertní síň Vltavská filharmonie — Na Ukrajině nalezli tělo českého občana — Výroba baterií pro elektromobily — Elektronický očkovací průkaz — Zemřel Herec Josef Abrhám — Vzpomínka na Josefa Abrháma — První a poslední role Josefa Abrháma — Mimořádný program ČT — RWE zahájila prodej českých zásobníků plynu — Rakouský kancléř v Česku — Vodíkové vlaky na českých železnicích — Končí příjem žádostí o covidové kompenzace — Zmírnění sankcí vůči Kubě — Dodávky německých zbraní na Ukrajinu — Tragická nehoda na D1 u Prahy — Nová větrná elektrárna u Břežan na Znojemsku — Demolice mostu v Brně — Kroužkování sokolích mláďat — 75. ročník nejslavnějšího filmového festivalu v Cannes

                                   Premiéra úterý 17. 5. 2022 na ČT1
                                   Stopáž54 minut

                                   17. květen

                                   Ve znakovém jazyce

                                   Premiéra úterý 17. 5. 2022 na ČT24

                                   Události na sociálních sítích

                                   Napište nám