3. říjen 2021

Obsah dílu

Headlines — Vývoj počtu nakažených — Plošné testování školáku — Postoje stran k opatřením — Bilance koronaviru v Česku — Podmínky pro cesty ze Slovenska — Pochod za umělé potraty — Rekordní oběti s covidem-19 v Rusku — Růst úrokových sazeb — Dopad změny sazeb na ceny zboží — Volební potenciál — Čínské problémy s elektřinou — Pedofilní kněží ve francouzské církvi — Blanka Bohdanová: 1930–2021 — Úhrady pojišťoven za péči v r. 2022 — 30 let lustračního zákona — Požár v Hodoníně — Dobrovolní pátrači se psy — Produkce piva — Pomalý návrat hostů do restaurací — Výstav piva v ČR — Ztráty pivovarů kvůli pandemii — Pandora Papers o českém premiérovi — Pád letadla v Miláně — Konec sezony na hradech a zámcích — Hromadná nehoda na D1 — Unikátní most z 3D tisku — Oprava mostu u Jablunkova — Úbytek ruské klientely v hotelech — Nový zámecký zvon — Senior roku 2021 — Kunderova hra v pařížském divadle

Části dílu

00:01
Headlines
  Přehled zpráv.
  00:37
  Vývoj počtu nakažených
   Koronavirus v Česku dál nabírá na síle, jak potvrdil tento týden. Včera laboratoře odhalily 550 pozitivních testů. O třetinu víc než předchozí sobotu. Jde také o nejvyšší víkendovou hodnotu od poloviny května.
   01:38
   Plošné testování školáku
    Místo zavírání provozoven tak zatím mají podle hlavní hygieničky přijít spíš takzvaná režimová opatření. Ministerstvo zdravotnictví je probere v druhé polovině příštího týdne. Rozhodovat bude třeba o případném termínu plošného přetestování školáků.
    04:25
    Postoje stran k opatřením
     Zástupci většiny opozičních stran, ale i koaliční ČSSD se shodují na tom, že i přes přibývající nakažené je situace oproti loňsku příznivá. Poukazují při tom hlavně na šestkrát nižší počet hospitalizovaných.
     05:48
     Bilance koronaviru v Česku
      Rychleji se šířící infekci dokládá i reprodukční číslo. Už 40 dní přesahuje hraniční hodnotu jedna a dál se zvyšuje. Až na dnešních 1 celá a 29 setin.
      06:49
      Podmínky pro cesty ze Slovenska
       Živý vstup redaktorky Gabriely Sluštíkové.
       08:17
       Pochod za umělé potraty
        Na víc než 660 místech ve Spojených státech v sobotu pochodovali aktivisté a aktivistky bojující za možnost volby – tedy za zachování práva na umělé přerušení těhotenství. Potraty jsou v USA legální 48 let.
        10:52
        Rekordní oběti s covidem-19 v Rusku
         Rusko hlásí nejvyšší úmrtnost s covidem. Za včerejšek je to 890 lidí – tedy nejvíc od začátku pandemie. Nebývale vysoká čísla země vykazuje už dva týdny.
         11:17
         Růst úrokových sazeb
          Zvýšení základní úrokové sazby, o kterém v týdnu rozhodla Česká národní banka, nemusí být podle jejího guvernéra poslední. Sazba ve čtvrtek stoupla o tři čtvrtě bodu na 1 a půl procenta.
          12:56
          Dopad změny sazeb na ceny zboží
           V reakci na navyšování úrokových sazeb ze strany centrální banky posiluje česká měna. Kurz se momentálně pohybuje kolem 25 korun a 30 haléřů za euro.
           15:57
           Volební potenciál
            Příští týden budou lidé hlasovat o nových poslancích – jak byla v uplynulých dvou týdnech rozložená přízeň voličů? Události přinášejí odhad volebního potenciálu, který pro ČT zpracovaly firmy Kantar CZ a Data Collect.
            17:38
            Čínské problémy s elektřinou
             Čína se potýká s nedostatkem elektřiny. Výpadky proudu zasahují desítky milionů domácností a továrny zejména v průmyslových provinciích.
             19:32
             Pedofilní kněží ve francouzské církvi
              Ve francouzské církvi působilo od 50. let nejmíň 3000 pedofilů. Tvrdí to zpráva zvláštní nezávislé komise, jejíž detaily budou známé v úterý. Rozsáhlé vyšetřování trvalo dva a půl roku – komise při něm zkoumala archivy i vyslýchala svědky.
              20:18
              Blanka Bohdanová: 1930–2021
               V 91 letech zemřela Blanka Bohdanová – úspěšná divadelní herečka a pedagožka, držitelka Ceny Thálie a cen Františka Filipovského za dabing, členka činohry Národního divadla v Praze.
               22:48
               Úhrady pojišťoven za péči v r. 2022
                Zástupce zdravotníků čeká příští týden další – zřejmě finální – jednání o tom, kolik peněz budou dostávat příští rok. Vyhláška, která určuje, za jakou péči a kolik budou pojišťovny platit, musí být hotová do konce měsíce.
                25:13
                30 let lustračního zákona
                 Před třiceti lety – 4. října 1991 – přijalo tehdejší Federální shromáždění jednu z nejznámějších polistopadových norem. Takzvaný lustrační zákon měl zabránit, aby se do vysokých funkcí ve v čele státu, armády, soudů, ale třeba i v televizi nebo rozhlase dostali bývalí příslušníci nebo spolupracovníci StB, vysocí funkcionáři KSČ nebo Lidových milicí.
                 27:45
                 Požár v Hodoníně
                  Vážná zranění utrpěl senior při požáru bytu v Hodoníně. Hasiči tam zasahovali brzy ráno, evakuovali 29 lidí. Do silně zakouřeného bytu v šestém patře panelového domu museli vniknout násilím. Požár se jim brzy podařilo dostat pod kontrolu, ostatní byty neponičil.
                  28:04
                  Dobrovolní pátrači se psy
                   Se svými psy pomáhají při hledání pohřešovaných lidí i při závažné kriminalitě. Přitom využívají speciální metodu – takzvaný mantrailing, kdy služební pes sleduje pachovou stopu pouze jednoho člověka.
                   30:19
                   Produkce piva
                    Léto pomohlo tuzemským restauracím – zákazníci se pomalu vracejí – i pivovarům. Jejich produkce v srpnu meziročně stoupla skoro o dvě procenta.
                    30:57
                    Pomalý návrat hostů do restaurací
                     Úbytek zákazníků – i to je jeden z důvodů, proč hospodští zdražují ceny jídla i pití. Hosté chodí míň především do menších podniků – ty se tak musejí spoléhat hlavně na stálé klienty.
                     32:56
                     Výstav piva v ČR
                      Čísla za srpen dokládají mírné oživení domácího pivovarnictví. Proti loňsku se produkce zvýšila o už zmíněná zhruba 2 procenta.
                      33:46
                      Ztráty pivovarů kvůli pandemii
                       Pivovarům se ale už zřejmě letos nepodaří dohnat ztráty, které jim způsobila pandemie a omezování provozu restaurací. Jsou tak rády za každého zákazníka.
                       36:23
                       Pandora Papers o českém premiérovi
                        Mezinárodní projekt Pandora Papers zhruba před hodinou vydal nové informace o majetku některých politiků z různých zemí světa. Zjištění týkající se Česka zveřejnil web Investigace.cz. Podle něj v dokumentech figuruje přes 300 tuzemských obyvatel. Mezi nimi i premiér Babiš.
                        37:03
                        Pád letadla v Miláně
                         Tragický pád letadla hlásí předměstí Milána. Zemřelo všech osm lidí na palubě. Soukromý stroj letěl z městského letiště na Sardinii. Náhle se zřítil na neobydlenou budovu, která procházela rekonstrukcí.
                         37:26
                         Konec sezony na hradech a zámcích
                          Turistická sezona na hradech a zámcích je na konci. Řada památek od října zavřela úplně, další omezily a návštěvníky provádí už jen o víkendech.
                          39:07
                          Hromadná nehoda na D1
                           Hromadná nehoda tří aut krátce uzavřela dé jedničku u Bernartic ve směru do Prahy. Před místem se vytvořila šestikilometrová kolona.
                           39:30
                           Unikátní most z 3D tisku
                            V nizozemském městečku otevřeli nejdelší betonový most na světě, který je vytištěný pomocí 3D tisku. Na jeho stavbě spolupracovala místní univerzita. Projekt dokázal ušetřit až 40 procent materiálu a tím i peníze.
                            41:41
                            Oprava mostu u Jablunkova
                             V pondělí začne oprava mostů na silnici I/11 u Jablunkova na Třinecku. Jedná se o jeden z hlavních tahů na Slovensko, kudy denně projedou stovky aut a kamionů. Na mostech, které jsou ve špatném stavu, budou silničáři opravovat izolaci, zničený asfalt, měnit budou svodidla a upravovovat okolí.
                             42:16
                             Úbytek ruské klientely v hotelech
                              Rusové očkovaní vakcínou Sputnik nesmějí do většiny zemí Evropské unie – včetně Česka. Hoteliéři ale říkají, že kvůli takovému zákazu přicházejí měsíčně o stovky milionů korun.
                              44:34
                              Nový zámecký zvon
                               Do zámku v Českém Krumlově se vrátil zvon svatého Františka. Ten původní roztavili na zbraně vojáci během první světové války. Nový vznikl ve zvonařské dílně v jihočeských Myslkovicích.
                               45:32
                               Senior roku 2021
                                Výjimečné osobnosti, které se i přes vysoký věk zapojují do veřejného dění, dnes ocenila Nadace Charta 77. Seniorkou roku je Vilemína Svobodová z Loun. Založila klub Pomoc bližnímu a mimo jiné připomínkuje zákony se sociální problematikou.
                                45:55
                                Kunderova hra v pařížském divadle
                                 Jakub a jeho pán na prknech jednoho z nejznámějších divadel v Paříži. Autor Milan Kundera se nechal inspirovat Denisem Diderotem a interpretoval jeho původní dílo s přesahem do dalšího století.
                                 Přehrát celé video
                                 Stopáž54 minut
                                 Další díl
                                 4. říjen 2021

                                 Přehled dílů

                                 Stopáž50 minut

                                 27. květen

                                 Headlines — Zvyšování výplat — Mzdy zaměstnanců — Průměrné mzdy v r. 2022 — Válka na Ukrajině — Drony jako součást vybavení armády — 81 let od atentátu na Reinharda Heydricha — Uctění památky Josefa Valčíka — Levnější palivové dřevo — Napětí na severu Kosova — Sudetoněmecký sjezd v bavorském Řeznu — 80 let Národního filmového archivu — Změny pro pracující na dohodu — Stížnosti kvůli drahým energiím — Conterganová aféra — Noční opravy dálnic — Smrt dvou mužů v Olešníku — Mistrovství republiky vodicích a asistenčních psů — Lázeňské pobyty podraží — Návštěvníci lázní — Lázně v Česku — Změny chování návštěvníků lázní — Kolony na dálnicích — Jednání o Istanbulské úmluvě — Jáchymovské peklo — Cvičení výstavby protipovodňové ochrany — Ochrana zvěře před senoseči — Nehoda na dálnici D1 — Koupaliště zahájila sezónu — Den starokladrubského koně — Pacienti s vzácným onemocněním — Festival v Cannes — Kácení májky

                                 27. 5. 2023 na ČT1
                                 Stopáž50 minut

                                 27. květen

                                 Znakový jazyk a skryté titulky

                                 27. 5. 2023 na ČT24
                                 Stopáž54 minut

                                 26. květen

                                 Headlines — Úspory v rezortech — Opoziční reakce k úsporám na platech státních zaměstnanců — Dopady úsporných opatření na rozpočet — Úspory úřadů a ministerstev — Podpora investic — Útok na nemocnici v Dnipru — Tresty za dezerci dobrovolníků — Obvinění za požár národního parku — Okolnosti obvinění podezřelého ze žhářství — Jednání o kontrolách na hranicích — Ministr Lipavský v Bagdádu — Incident na palubě Asiana Airlines — Žádosti o dávky na poštách? — Händelův dům po rekonstrukci — Výmaz rodných čísel z dokladů — Prezidentova návštěva Vysočiny — Obžaloby za úmrtí turistek v Alpách — Nebezpečí požárů kvůli suchu — Dvě nehody na hradeckých křižovatkách — Náhrada za plyn do teplárny — Chybějící řidiči z profese — Nehody řidičů kamionů — Řidiči v ČR ze zemí mimo EU — Nedostatek řidičů autobusů — Premiérova omluva za vyměření důchodu — Kongresová turistika plní hotely — Záplavy v Kampánii — Americké uznání pro Česko — Program víkendové Aviatické pouti — Nález pozůstatků antické nádoby — Rekonstrukce Dicolandu Sylvie — Rehabilitace pomocí virtuální reality — Prodloužení trasy tramvají do Libuše — Obnova značení turistických stezek — Mizející prstence Saturnu — Dražba cenné sbírky historických aut — Festival Jablonecké tóny

                                 26. 5. 2023 na ČT1
                                 Stopáž54 minut

                                 26. květen

                                 Znakový jazyk a skryté titulky

                                 26. 5. 2023 na ČT24
                                 Stopáž54 minut

                                 25. květen

                                 Headlines — Boj proti zdražování — Vývoj inflace — Ceny potravin klesají — Vývoj základní úrokové sazby — Boj o prezidentskou nominaci — Německo padlo do recese — Hokejové MS a tržby restaurací — Problémy v čele obrany — Boje u Bachmutu — Doživotí pro Adolfa Hlubika — Petr Pavel na Vysočině — Vydání Polada Omarova — Britský princ Edward v Praze — Zemřela Tina Turner — Kapacity středních škol — Zásah na demonstraci — Trest za chybějící státní naftu — Průměrné ceny pohonných hmot — Krádež šperků v Táboře — Chladné ráno v Česku — Nová zelená úsporám — Zelená úsporám pro bytové domy — Hospodářsky a sociálně ohrožené území — Kandidáti na ústavní soudce — Screening rakoviny slinivky — Incident u Downing street — Turecko před volbou prezidenta — Tendr ČEZ na temelínské generátory — Reklamace povrchu nové dálnice — Tragický požár rodinného domu v Salajně u Chebu — Rozhádaná obec kvůli zubaři — Gloria musaealis — Ilegální migrace mezi Francií a Itálií — Jan Doležal obhájil funkci — Videoklip na podporu hospiců — 25 let zámku Kroměříž v UNESCO

                                 25. 5. 2023 na ČT1
                                 Stopáž54 minut

                                 25. květen

                                 Znakový jazyk a skryté titulky

                                 25. 5. 2023 na ČT24

                                 Události na sociálních sítích

                                 Napište nám