Hlavní zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne v ČR i ve světě

Obsah dílu

Poslední řádná schůze

Poslanci znovu otevřeli debatu o uznávání protilátek na covid-19 jako možnosti, jak prokázat bezinfekčnost.

Debata o protilátkách

Pomoci má nová studie, která se u vybraných lidí na stav přítomnosti protilátek a buněčné imunity zaměří. Její výsledky budou po volbách.

Počet nakažených

Včera laboratoře v Česku potvrdily 550 nových pozitivních testů na koronavirus, o 130 víc než předchozí čtvrtek. Třetí den v řadě ono číslo přesáhlo hranici pěti set.

Zpráva o Bečvě

Poslanci z vyšetřovací komise k ekologické katastrofě na Bečvě dnes odsouhlasili závěrečnou zprávu. Objevit se v ní mají podle některých členů i konkrétní pochybení.

Odvolání Hany Lipovské

V samém závěru dnešního jednání sněmovna odvolala z Rady České televize Hanu Lipovskou. Důvodem je její kandidatura v říjnových volbách.

Ruské volby

Rusové volí nové poslance do Státní dumy. Hlasování kvůli covidu poprvé trvá tři dny, nově se může volit taky elektronicky.

Prezidenti v nemocnici

Bývalý prezident Václav Klaus před polednem opustil Ústřední vojenskou nemocnici v Praze. Miloš Zeman v nemocnici zatím zůstává.

Trest za Bohumín

Muž obviněný ze založení požáru v bohumínském panelovém domě, při kterém loni v srpnu zahynulo 11 lidí, přijal dohodu o doživotním trestu. Obsah dohody ještě musí schválit soud.

Severokorejské rakety

Severokorejská televize ukázala nový raketový systém, který měl ve středu odpálit dvě balistické střely krátkého doletu. Rakety Pchjongjang netradičně vypustil z vagónu na železnici, dopadly do Japonského moře.

Amazon v Kojetíně

Živý vstup Anny Hovorkové.

Zisky bank

Zisky tuzemských bank a spořitelen znovu rostou. Od ledna do června dohromady vydělaly přes 31 miliard korun.

Protesty zdravotníků

Polsko zažívá vlnu protestů zdravotníků. Stěžují si na nízké platy a přesčasy, které musí sloužit kvůli nedostatku personálu. Požadují, aby jim stát dorovnal mzdy na západoevropskou úroveň.

Soud s prokurátorem

U soudu s bývalým slovenským speciálním prokurátorem Dušanem Kováčikem zazněly závěrečné řeči. Obžaloba pro něj žádá nejmíň 13 let vězení a propadnutí majetku.

Začal Febiofest

Živý vstup Pavly Sedliské.

Odklad v kauze Čapí hnízdo

Další odklad rozhodnutí v kauze Čapí hnízdo. Po doplnění důkazů – včetně výslechu Andreje Babiše mladšího – musí dát policie znovu prostor obviněnému premiérovi, aby se seznámil se spisem.

Úroda ovoce

Úroda nejobchodovanějšího ovoce v Česku bude letos podprůměrná. Sklizeň jablek klesne oproti loňsku o pět procent na necelých 112 tisíc tun. Důvodem je hlavně chladné jaro. Naopak hrušek se tento rok urodilo o pětinu víc.

Nehoda na přechodu

Policie varuje před nebezpečným předjížděním u přechodů pro chodce. Ty zase upozorňuje na větší obezřetnost při přecházení. Na internetu policisté zveřejnili nehodu z minulého týdne v Brně. Trojici žen na přechodu dá první řidič přednost, pak ale křižovatkou v druhém pruhu rychle projede další auto a srazí jednu z žen.

Následky výbuchu plynu

Hasiči v noci na dnešek znovu zasahovali v Koryčanech na Kroměřížsku. Po středeční explozi plynu, která stála život dva dobrovolné hasiče a další čtyři lidi zranila, tam začal praskat i sousední dům.

Nejvíc uzavírek

Prázdniny skončily už před dvěma týdny, ale sezona uzavírek na silnicích ještě rozhodně ne. Momentálně jich je v Česku 1923. To je dokonce víc než v červnu nebo v srpnu.

Kolony po celém Česku

V kolonách denně stojí i autobusy hromadné dopravy a nabírají tak zpoždění. V Česku je na dvě stě opravovaných míst, kudy musí řidiči jezdit kyvadlově a dopravu tam řídí semafory.

Přehled uzavírek

Podle nahlášených uzavírek letošní sezona oprav stále teprve graduje: ještě v červnu bylo v celém Česku kyvadlových jízd jen 116, v srpnu už 195 a teď přes 200.

Doprava v Praze

Data o pražském provozu ukazují, že se jeho hustota v září vrátila prakticky přesně do stavu, ve kterém byla před dvěma lety, tedy před covidem. To platí o osobní dopravě, nákladní doprava navíc výrazně narostla.

Předvolební debata

Živý vstup Martina Řezníčka.

Obžaloba Dbalého

Státní zástupce znovu obžaloval někdejšího ředitele Nemocnice Na Homolce Vladimíra Dbalého a další tři lidi. A to kvůli dalším zakázkám tohoto zdravotnického zařízení.

Návraty z ciziny

Lidé z Česka v létě cestovali nejčastěji do Chorvatska. Do tamních resortů jich podle ministerstva zahraničí přijelo tři čtvrtě milionu. Laboratoře odhalily v letní sezoně nákazu u stovek turistů, kteří se z ciziny vrátili do Česka.

Migranti pod mostem

Počet migrantů, kteří táboří pod mostem spojujícím americký Texas s Mexikem, přesáhl deset tisíc. Většina pochází z Haiti.

Evergrand před krachem

Jedna z největších realitních společností v Číně, Evergrand, je před krachem. Její pád by otřásl celou čínskou ekonomikou a vyloučeny nejsou dopady ani na tu světovou.

Péče o nevyléčitelné

Speciální týmy v nemocnicích zlepšují pacientům s nevyléčitelnou nemocí kvalitu života, pomáhají jejich rodinám i lékařům z různých oborů. Od příštího roku budou týmy poprvé součástí úhrad.

Omezený provoz v centru Karlových Varů

Vjezd do lázeňské zóny v Karlových Varech bude ještě přísnější. Už přes rok tam přes výsuvné sloupky projedou pouze vozy záchranných složek, zásobování nebo lázeňských hostů, kterým radnice udělila výjimku.

Padesát let Greenpeace

Před padesáti lety vzniklo ekologické hnutí Greenpeace. Skupina dvanácti aktivistů tehdy vyrazila lodí z kanadského Vancouveru k břehům Aljašky s cílem překazit jaderné pokusy.

Ochrana sekvojí

Ochrana nejmohutnějších stromů na světě před plameny. Hasiči v kalifornském národním parku Sequoia obalují sekvojovce obrovské hliníkovou fólií. A to včetně zřejmě nejobjemnějšího živého stromu na Zemi – Generála Shermana. V blízkosti Obřího lesa totiž zuří požáry, a i když sekvoje ohni dobře odolávají, správci chtějí cenný porost ochránit co nejlépe.

Dny NATO

Živý vstup Jiřího Šímy.

Pomník akce Kulak

Pod horou Říp vznikl nový pomník obětem komunistické akce Kulak. Připomínat má sedláky, kteří v 50. letech odmítli věnovat své statky Jednotným zemědělským družstvům.

Clive Sinclair

Zemřel britský vynálezce a podnikatel Clive Sinclair. V 80. letech významně pomohl masovému rozšíření osobních počítačů do domácností.

Zahájení sezony

Filharmonie Brno dnes večer zahajuje novou sezonu Smetanovým cyklem symfonických básní Má vlast pod taktovkou svého šéfdirigenta Dennise Russella Daviese.

Přehrát vše
Stopáž54 minut
Rok výroby 2021
 P ST AD HD