Hlavní zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne v ČR i ve světě

Obsah dílu

Strategie očkování

Velkokapacitní očkovací centra by podle Adama Vojtěcha mohla po prázdninách skončit. Zákonodárci vládu požádali, aby během června předložila aktualizovanou strategii očkování s analýzou kapacit pro druhou polovinu roku.

Financování nemocnic

Poslanci řešili i rozdělování evropských peněz nemocnicím. Jedním z hlavních bodů schůze měl být také údajný střet zájmů už bývalého ministra zdravotnictví Petra Arenbergera.

Očkování v ČR

V Česku už ho ukončilo bezmála milion a 320 tisíc lidí - tedy každý osmý obyvatel. Celkem zdravotníci aplikovali už skoro 5 milionů injekcí.

Sněmovna o koronaviru

Rozhovor se Zbyňkem Stanjurou.

Vyšetřování vynuceného přistání

Hrozba bombou, kterou Bělorusko vysvětlovalo nedělní nucené přistání letounu Ryanair, byla odeslána až skoro půl hodiny poté, co letadlo dostalo příkaz k přistání.

Omezení letů

Živý vstup Jakuba Musila.

Těžba v Turówu

Evropská komise znovu vyzvala Polsko, aby zastavilo těžbu ve hnědouhelném Dole Turów u českých hranic. Varšavě to minulý pátek nařídil Soudní dvůr EU.

Podmínky hypoték

Český finanční sektor zůstává podle České národní banky odolný a s následky pandemie se dobře vypořádal. Guvernér Jiří Rusnok taky oznámil, že se nezpřísní limity pro poskytování hypoték.

Výbor k vydání poslance Volného

Mandátový výbor sněmovny se zabýval žádostí vyšetřovatelů o vydání poslance Lubomíra Volného k trestnímu stíhání. Požádal o nahlédnutí do spisu a o zproštění mlčenlivosti policisty a státní zástupkyně.

Železná kopule

Už týden platí příměří mezi Izraelem a hnutím Hamás. Poslední konflikt byl zatím největším zátěžovým testem pro izraelský systém vzdušné obrany Železná kopule. Islamisté vypálili během 11 dnů přes 4000 raket.

Volební zákon v Hongkongu

Hongkongský parlament schválil změnu volebního zákona. Ta má zajistit, že území budou vládnout politici věrní Pekingu. Počet poslaneckých křesel stoupne na 90 - jen o dvaceti z nich rozhodnou voliči.

Nová deska Michala Prokopa

Michal Prokop se vrací ke svým hudebním kořenům. Novinku Mohlo by to bejt nebe nahrál s kapelou Framus Five během pandemie. Deska je poklonou dlouholetým spolupracovníkům.

Demonstrace za nezávislost justice

Pokračovaly demonstrace za nezávislost justice, které svolalo hnutí Milion chvilek pro demokracii. Tentokrát se konaly mimo hlavní město, podle organizátorů na více než 60 místech v regionech.

Sommerová místo Feriho

Dominika Feriho ve sněmovně od 1. června nahradí dokumentaristka Olga Sommerová. Poslanec na svůj mandát rezignuje poté, co jej v médiích několik žen obvinilo ze sexuálního obtěžování a násilí.

Vlaky na jedné koleji

Dva vlaky jely proti sobě na pražském Masarykově nádraží. Strojvedoucí ale stihli včas zastavit a k nehodě nedošlo. Spoj z Mladé Boleslavi projel návěstidlo, když proti němu vyjížděla souprava do Milovic.

Voda v krajině

Šumava má po jarních srážkách nejvíc vody za posledních pět let. Podle hydrologů národního parku se začínají plnit prameniště i mokřady. Ty ještě vloni vysychaly a hrozilo, že úplně zaniknou.

Předpověď počasí

Živý vstup Taťány Míkové.

Vyšetření, která odhalí rakovinu

Znovu nastartovat preventivní prohlídky zaměřené na odhalování zhoubných nádorů. To je podle Onkologické společnosti důležitý úkol pro lékaře - teď, když opadla koronavirová pandemie.

Preventivní prohlídky

Loni se snížil počet screeningu rakoviny tlustého střeva o 17 procent. Klesl i počet žen, které přišly na mamograf nebo vyšetření děložního čípku.

Nové léky na rakovinu

Ženám s rozvinutou rakovinou prsu budou od června pojišťovny hradit už tři nové speciální přípravky. Větší naději mají taky pacientky s nádorem vaječníků a zároveň zvláštní mutací.

Kontrola v NSA

Tři desítky pochybení našla kontrola ministerstva financí v Národní sportovní agentuře, kterou do poloviny května vedl bývalý poslanec za hnutí ANO Milan Hnilička. Podle zjištění serveru iRozhlas agentura utratila nehospodárně miliony korun.

Trest za výhrůžky

Za vydírání premiéra podmíněný trest. Lukáš Bracháček v lednu napsal e-mail s výhrůžkou zabití Andreje Babiše a jeho rodiny, pokud předseda vlády do pěti dnů neodstoupí.

Nákup obrněnců

Armádní zakázka na dodání bojových vozidel pěchoty se chýlí ke konci. Ministerstvo obrany dnes vyzvalo tři vybrané firmy k předložení závěrečných nabídek.

Atentát na Heydricha

V Praze, Panenských Břežanech i Pradubicích si dnes lidé připomínali 79. výročí atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

Podpora očkování

V Polsku klesá zájem o vakcinaci proti covidu. Vláda se proto snaží lidi nalákat loterií, obcím s nejvyšší proočkovaností slibuje peněžní odměny.

Podpora terorismu

Dvouletou podmínku za podporu a propagaci terorismu dostal u Krajského soudu v Ostravě Milan Lalik. 33letý muž předloni na sociálních sítích schvaloval teroristický útok na dvě mešity na Novém Zélandu.

Školy v přírodě

Prohlášení o bezinfekčnosti, PCR test starý maximálně 72 hodin, nebo antigenní test v den odjezdu – učitelé už znají podmínky, za jakých mohou žáci od příštího týdne na školy přírodě.

Obžaloba Miloše Baláka

Miloše Baláka, ředitele Lesní správy Lány, navrhla police obžalovat z porušení povinností při správě cizího majetku. A to kvůli nevykázané těžbě kamene v Lánské oboře.

Erupce sopky ve střední Africe

Desetitisíce lidí už podruhé během týdne utíkají před probuzenou sopkou, která ohrožuje město Goma v Demokratické republice Kongo.

Záchrana čápů

Hnízdění čápů na různých místech v zemi díky jejich monitorování kamerami sleduje v přímém přenosu řada českých rodin. A ten, kdo se podívá na záběry z Mladých Buků na Trutnovsku, uvidí i dobrovolníky, kteří ptáky krmí.

Hudební festival Leoše Janáčka

Letošní program nabídne patnáct koncertů v šesti městech Moravskoslezského kraje, ale také tvůrčí dílny pro děti nebo rodinné víkendy na Hukvaldech.

Přehrát vše
Stopáž54 minut
Rok výroby 2021
 P ST AD HD