Hlavní zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne v ČR i ve světě

Obsah dílu

Plán na otevření škol

Plán na otevření škol

Když se epidemická situace zlepší, navrhne ministerstvo zdravotnictví částečně obnovit provoz ve školách. Kdy přesně k tomu dojde, bude podle šéfa resortu Jana Blatného záviset na situaci v nemocnicích.

Nemocnice a školy

Nemocnice a školy

Zatím nemocnice přijímají stovky nových pacientů s koronavirem denně. Podmínkou částečného otevření škol bude pravidelné testování.

Počty nakažených

Počty nakažených

Včera bylo v českých nemocnicích skoro dva tisíce lidí s covidem-19 ve vážném stavu. Je to o sto víc než před týdnem.

Premiér v Rakousku

Premiér v Rakousku

Premiér Andrej Babiš v Rakousku. Tamní kancléř Sebastian Kurz pozval do Vídně hned několik evropských premiérů, kteří podporují jeho snahu o spravedlivější rozdělení vakcín proti covidu-19 v rámci Unie.

EMA a AstraZeneca

EMA a AstraZeneca

Další unijní země pozastavily očkování vakcínou AstraZeneca – po Německu, Francii, Itálii a Španělsku nejnověji i Švédsko a Lotyšsko. Teď ji prověřují experti Evropské agentury pro léčivé přípravky.

EMA o vakcíně

EMA o vakcíně

Živý vstup Lukáše Dolanského.

NS o nouzovém stavu

NS o nouzovém stavu

Krádeže za nouzového stavu se mají trestat přísněji, jen pokud souvisejí s pandemií nebo pokud mimořádnou situaci pachatelé zneužili. Dnes o tom rozhodl velký senát Nejvyššího soudu.

Covidové přestupky

Covidové přestupky

Různá protiepidemická opatření už v Česku trvají rok. Za tu dobu policie provedla skoro čtyři miliony kontrol a zjistila 115 tisíc přestupků.

Očkovací pasy

Očkovací pasy

Evropská komise zítra představí takzvaný unijní očkovací pas. Pro občany sedmadvacítky by měl být zdarma k dispozici do konce června.

Británie zbrojí

Británie zbrojí

Británie reviduje zahraniční a obrannou politiku. Místo snižování naopak navýší počet svých jaderných hlavic o 40 procent. Má obavy z chování ostatních zemí, které zvětšují svůj nukleární arzenál.

Reakce KLDR na manévry

Reakce KLDR na manévry

Severní Korea zkritizovala Spojené státy a Jižní Koreu za společné vojenské cvičení. Sestra komunistického vůdce Kim Čong-una obě země varovala, aby se nepouštěly do dalších provokací, pokud chtějí dobře spát.

Menší zisky Škody

Menší zisky Škody

Koronavirová krize výrazně dopadá i na největší firmu v Česku. Škoda Auto loni vykázala provozní zisk 20 miliard korun – o 54 procent méně než rok předtím.

Teorie touhy

Teorie touhy

Režisér Radek Bajgar dotočil Teorii touhy, černou komedii o partnerských vztazích.

Zákon o prodeji potravin

Zákon o prodeji potravin

Kvóty na prodej českých potravin ve velkých obchodech platit nebudou. Pozítří je podle dohody zamítne Senát a vrátí zákon o potravinách zpátky do sněmovny.

Trest za komentář

Trest za komentář

Za schvalování teroristického útoku na Novém Zélandu z roku 2019 nepodmíněný šestiletý trest vězení – Krajský soud v Brně ho uložil Benediktu Čermákovi.

Vybržďování sanitky

Vybržďování sanitky

Agresivní řidič takzvaně vybrzdil vězeňskou sanitku na dálnici D1. Policie hledá svědky události, která se stala 5. března před půl desátou ráno poblíž 224. kilometru směrem na Brno.

Hromadná nehoda

Hromadná nehoda

Živý vstup Martina Laštůvky.

Očkování další skupiny

Očkování další skupiny

Od dubna by se k očkování proti koronaviru mohli hlásit i lidé starší 65 let. Navrhovat to bude ministr zdravotnictví Jan Blatný.

Kterou vakcínu

Kterou vakcínu

Za včerejšek zdravotníci vykázali přes 32 tisíc aplikovaných dávek očkování proti koronaviru – zhruba o 900 míň než minulé pondělí.

Pozastavená vakcinace

Pozastavená vakcinace

Očkování látkou od společnosti AstraZeneca už přerušila patnáctka států Evropské unie.

Trombózy a embolie

Trombózy a embolie

Krevní sraženiny vznikají v běžném životě poměrně často. Objevit se můžou například po úrazu nebo kvůli nádorovému onemocnění. Roli hrají i vrozené dispozice.

Jak se přihlásit

Jak se přihlásit

Lidé v Česku se mohou k vakcíně dostat třemi způsoby – přes rezervační systém očkovacích center, přes praktické lékaře nebo nemocnice, kde se léčí.

Senát a pandemický zákon

Senát a pandemický zákon

Část senátorů se chce kvůli pandemickému zákonu obrátit na Ústavní soud. Vadí jim, že na posouzení normy měli málo času.

Vyšší ošetřovné

Vyšší ošetřovné

Víc peněz pro rodiče dětí kvůli zavřeným školám. Skupina poslanců napříč sněmovními kluby zítra podá návrh na zvýšení ošetřovného na 80 procent.

Sasko a pendleři

Sasko a pendleři

Sasko zmírnilo restrikce pro pendlery dojíždějící z Česka. Nově smí přes hranice každý, koho zaměstnavatel označí za nezbytného pro chod firmy.

Rozvolňování v USA

Rozvolňování v USA

Státy USA rozvolňují proticovidová opatření. Například Wyoming dnes ruší povinnost nosit roušku a povoluje otevřít bary, tělocvičny i divadla.

Záchranáři dobrovolníky

Záchranáři dobrovolníky

V Českém Krumlově pomáhají s testováním firemních zaměstnanců dobrovolní vodní záchranáři. Lipenskou přehradu vyměnili na několik týdnů za provizorní testovací místnost.

Bez kadeřníků

Bez kadeřníků

Od konce prosince v Česku nemůže fungovat velká část služeb – mezi ty, které lidé nejvíc postrádají, patří kadeřnictví.

Neoznačené respirátory

Neoznačené respirátory

680 tisíc neoznačených respirátorů z Číny zajistili pražští celníci. V kontejneru na překladišti v Praze-Uhříněvsi byly ochranné pomůcky v hodnotě přes dva miliony korun, které byly určeny na evropský trh.

Antikytherský mechanismus

Antikytherský mechanismus

Britským vědcům se podařilo rozluštit, jak fungoval víc než 2000 let starý antický mechanický počítač známý jako mechanismus z Antikythery.

Covid a neziskovky

Covid a neziskovky

Tři pětiny neziskových organizací musely loni kvůli epidemii omezovat práci s potřebnými. Celkem 30 procentům stát činnost zakázal. I pro letošek řada organizací očekává výrazné omezení činnosti a problémy se získáváním financí.

Byt jako galerie

Byt jako galerie

Získal ho v Hradci Králové stát jako odúmrť. Majitel neměl dědice. V bytě zůstaly práce M. Švabinského a E. Filly, busty V. Makovského a K. Lidického, staré hudební nástroje a další umělecké předměty.

Očkování seniorky

Očkování seniorky

Ve 100 letech šila roušky, ve 101 letech přišla na očkování. Druhou dávku vakcíny proti covidu-19 dnes v uherskohradišťském očkovacím centru dostala Ludmila Klaudová.

Přehrát vše
Stopáž54 minut
Rok výroby 2021
 P ST AD HD