Hlavní zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne v ČR i ve světě

Obsah dílu

Testování zaměstnanců

Testování zaměstnanců

Po uzávěře Česka schválila vláda další opatření kvůli koronaviru. Tentokrát se zaměřila na podniky. Už od zítřka budou muset testovat své zaměstnance ty firmy, které jich mají víc než 250.

Jak firmy testují

Jak firmy testují

Některé firmy si už pořizují takzvané samotesty, které si zaměstnanec bude schopný udělat sám. Jinde budou i dál využívat zdravotníky nebo mobilní odběrové týmy.

Kontroly pohybu osob

Kontroly pohybu osob

Už druhým dnem platí v Česku plošná uzávěra okresů –⁠ v pondělí policisté namátkově zkontrolovali přes 50 tisíc lidí. Většina z nich se prokázala potřebnými dokumenty a měla pádný důvod pro cestování mezi oblastmi.

Omezení autoškol

Omezení autoškol

Vedle škol a dalších obchodů musely omezit činnost taky autoškoly. Narychlo ruší zkoušky svých studentů, které včera vláda kvůli pandemii zakázala na minimálně tři týdny.

Shromáždění s respirátory

Shromáždění s respirátory

Vláda zařadila mezi výjimky ze zákazu vycházení i účast na shromážděních. Účastníci ale budou muset mít respirátor, chirurgickou roušku nebo podobně účinnou ochranu dýchacích cest.

Stav hromadného postižení osob

Stav hromadného postižení osob

Živý vstup Veroniky Skřivanové.

Kapacity nemocnic

Kapacity nemocnic

V celém Česku je zhruba ze čtyř tisíc lůžek na jednotkách intenzivní péče volných necelých šest set –⁠ tedy asi 14 procent. A všude se shodují, že největším problémem je chybějící personál.

Nově nakažení

Nově nakažení

Kromě malých výkyvů daných třeba víkendem roste počet hospitalizovaných pacientů ve vážném stavu setrvale. Až na 1568, o které se zdravotníci starali včera. Je to nejvíc od vypuknutí epidemie.

Nemocenská v karanténě

Nemocenská v karanténě

Poslanci začali řešit zvýšení nemocenské pro lidi v karanténě a izolaci. Schválení stoprocentní podpory, kterou včera potvrdila vláda, už doporučil sněmovní sociální výbor.

Opozice a vládní návrhy

Opozice a vládní návrhy

Rozhovor s Petrem Fialou.

Francouzský lockdown

Francouzský lockdown

V řadě přijatých opatření se česká vláda inspirovala u evropských zemí, třeba u Francie. Momentálně francouzská vláda dává přednost lokálním restrikcím.

Protiruské sankce

Protiruské sankce

Spojené státy a Evropská unie uvalily na Rusko nové sankce kvůli loňské otravě kritika Kremlu Alexeje Navalného. Cestovní i ekonomická omezení míří na několik představitelů státní moci včetně generálního prokurátora.

Muzikálový Faust

Muzikálový Faust

Faustovské téma znovu ožilo v Městských divadlech pražských. V Rokoku si režisér Vladimír Morávek vybral muzikálovou podobu Jiřího Suchého, který hru poprvé v Semaforu uvedl na začátku osmdesátých let.

Hospodářský výsledek

Hospodářský výsledek

Statistici potvrdili rekordní propad české ekonomiky. Podle aktuálních dat hospodářství loni meziročně kleslo o 5,6 procenta. Jde o nejhorší výsledek v historii země.

Britská mutace

Britská mutace

Podíl lidí nakažených britskou variantou koronaviru v Česku přesáhl tři čtvrtiny a dál strmě roste. Vyplývá to z nové zprávy společnosti DIANA Biotechnologies.

Uzavřená D8

Uzavřená D8

Hromadná havárie kamionů na dálnici D8. V devět hodin ráno na 55. kilometru u Chotiměře narazil kamion v plné rychlosti do nákladního auta. To zastavilo v koloně kvůli předchozí srážce aut.

Rekordní návštěvnost

Rekordní návštěvnost

Krkonoše loni zaznamenaly druhou největší návštěvnost za posledních devět let.

Registrace u praktiků

Registrace u praktiků

Už druhým dnem mohou k očkování proti covidu-19 pacienty registrovat i praktičtí lékaři. A to všechny starší sedmdesáti let i vybrané chronicky nemocné.

Praktici a očkování

Praktici a očkování

Za včerejšek zaregistrovali praktičtí lékaři na očkování ve svých ordinacích na 25 tisíc lidí.

Možnosti registrace

Možnosti registrace

Lidé, kteří se chtějí objednat na očkování, si musejí vybrat ze dvou možností. Jednou cestou je web a centrální rezervační systém, druhou možností je kontaktovat svého praktického lékaře.

Vakcíny k praktikům

Vakcíny k praktikům

Na vakcíny zatím čekají praktičtí lékaři v Jihočeském kraji. Někteří z nich se starají o desítky pacientů starších 80 let, kteří se chtějí nechat očkovat jedině u svého lékaře.

Statistika očkování

Statistika očkování

V Česku dostalo alespoň jednu dávku vakcíny přes 670 tisíc lidí. Například seniorů nad 80 let, kteří se k očkování mohou hlásit od poloviny ledna, téměř 230 tisíc.

Sputnik V

Sputnik V

Vášnivé diskuse napříč Evropskou unií budí ruská vakcína Sputnik V. Slovenský ministr zahraničí Ivan Korčok ji dokonce nazval nástrojem hybridní války.

Vývoj české vakcíny

Vývoj české vakcíny

Vláda také schválila materiál ministerstva zdravotnictví k pokračování projektu české vakcíny, jejíž vývoj byl loni kvůli dostupnosti komerčních vakcín zastaven. Náklady na další fázi vývoje se předběžně odhadují až na 250 milionů korun.

Odložení sjezdu

Odložení sjezdu

Komunisty zřejmě čeká další odsunutí volebního sjezdu. Dnes jednalo nejužší vedení strany a doporučilo změnu termínu. V pátek návrh posoudí výkonný výbor. KSČM měla v plánu sjezd na konci března.

Rekordní investice

Rekordní investice

On-line prodejce potravin Rohlík Group získal od investorů v přepočtu pět miliard korun. Nebývale vysokou částku poskytl například fond Partech nebo globální společnost Index Ventures.

Nigerijky na svobodě

Nigerijky na svobodě

Skoro 300 dívek unesených v Nigérii je na svobodě. Ozbrojenci je odvlekli minulý týden –⁠ většinou to dělají kvůli výkupnému. Dívky mají jen drobná zranění, několik ošetřili v nemocnici.

Hongkongský proces

Hongkongský proces

Doživotí za podvracení státu hrozí 47 prodemokratickým aktivistům, bývalým poslancům a členům zastupitelstev, kteří stanuli před soudem v Hongkongu.

Rekonstrukce Zvonařky v Brně

Rekonstrukce Zvonařky v Brně

Stavbu z přelomu 70. a 80. let minulého století po rekonstrukci za víc než 100 milionů korun formálně otevřela primátorka města Markéta Vaňková.

UčíTelka se vrací

UčíTelka se vrací

Do vysílání České televize se vrací vzdělávací pořad UčíTelka. V reakci na uzavření prvních a druhých tříd základních škol bude žákům denně usnadňovat distanční výuku minimálně do Velikonoc.

Nový poslanec

Nový poslanec

Sněmovna je znovu kompletní. Slib dnes složil nový poslanec Pavel Šindelář z ODS. Náměstek plzeňského primátora nahradil Ilonu Mauritzovou, která je od loňského listopadu hejtmankou Plzeňského kraje.

Uzavřené parkoviště

Uzavřené parkoviště

Ústí nad Labem kvůli obavám z covidu-19 uzavřelo největší místní parkoviště pro kamiony. Řidiči podle vedení města často nenosili ochranu úst a nosu a porušovali vládní nařízení.

Polsko a uprchlíci

Polsko a uprchlíci

Poláci mění postoj k přijímání uprchlíků, dokládají to průzkumy. Ještě před čtyřmi lety to většina odmítala, teď se skoro dvě třetiny vyslovily pro.

90. narozeniny

90. narozeniny

Michail Gorbačov oslavil devadesáté narozeniny. Poslední vůdce Sovětského svazu je spojen s politikou přestavby a ukončením studené války.

Amatérský sport v době koronavirové

Amatérský sport v době koronavirové

Rok už kvůli koronaviru živoří amatérský sport. Děti, které navštěvovaly kluby, jsou odkázané hlavně na online tréninky. Mnohé z nich to přestává bavit. Česká unie sportu varuje, že to negativně ovlivní celou jednu generaci.

Přehrát vše
Stopáž54 minut
Rok výroby 2021
 P ST AD HD