Hlavní zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne v ČR i ve světě

Obsah dílu

Bidenova přísaha

Bidenova přísaha

Joe Biden složil před víc než hodinou slavnostní inaugurační slib do rukou předsedy Nejvyššího soudu před sídlem Kongresu. I tentokrát nastupující šéf Bílého domu přísahal tradičně na Bibli, kterou držela v rukou jeho žena a nová první dáma Ameriky Jill Bidenová.

Inaugurace prezidenta

Inaugurace prezidenta

Přísahou se 79letý Joe Biden stal 46. prezidentem Spojených států amerických.

Atmosféra inaugurace

Atmosféra inaugurace

Živý vstup Davida Miřejovského.

Trumpovy milosti

Trumpovy milosti

Jak se očekávalo a je při střídání amerických prezidentů tradicí, Donald Trump podepsal v posledních hodinách před odchodem dokument zastavující stíhání desítek lidí. Konkrétně 73 milostí a 70 zmírnění trestu.

První kroky

První kroky

Živý vstup Davida Miřejovského.

Změny PES

Změny PES

Změny v tabulce opatření protiepidemického systému. Ministr zdravotnictví je má zítra představit poslancům. V poslední pracovní verzi se od čtvrtého stupně počítá s využíváním antigenních testů, které by umožnily návštěvu vybraných provozů.

PES

PES

Index systému PES stoupl na 73 bodů. Důvodem je růst reprodukčního čísla na 0,82. Už týden se i tak protiepidemický režim drží ve čtvrtém stupni. Opatření ale dál zůstávají na úrovni toho nejpřísnějšího, pátého.

Dodávky vakcín

Dodávky vakcín

Dnešní dodávky vakcín od Pfizeru jsou o 15 procent menší, než byl původní plán. V dalších třech týdnech se budou podle premiéra Andreje Babiše krátit o 30 procent.

Očkovaný Kabátek

Očkovaný Kabátek

Šéf VZP Zdeněk Kabátek se nechal přednostně naočkovat proti koronaviru, i když nepatří do žádné z prioritních skupin. Podle serveru iRozhlas dostal vakcínu v pražské vinohradské nemocnici.

Prodloužení nouzového stavu

Prodloužení nouzového stavu

Komunisté by měli zítra ve sněmovně podpořit žádost vlády o další prodloužení nouzového stavu. Ten stávající končí v pátek. Dnes kvůli tomu jednal šéf KSČM s premiérem.

Jack Ma na videu

Jack Ma na videu

Zakladatel skupiny Alibaba Jack Ma se po třech měsících ukázal veřejnosti – na videovzkazu své charitativní organizace promluvil ke stovce venkovských učitelů.

Czech Grand Design

Czech Grand Design

Nejlepší šperk, módní návrhář nebo výrobce. Ceny Czech Grand Design odhalily širší nominace. Šanci má v osmi kategoriích 84 autorů.

Výbuch v Madridu

Výbuch v Madridu

Nejmíň dva lidé zemřeli a osm utrpělo zranění při rozsáhlé explozi v centru Madridu. Výbuch zcela zničil několik pater farní budovy. Podle starosty mohlo jít o únik plynu.

Ekonomická prognóza

Ekonomická prognóza

Česká ekonomika podle nového odhadu ministerstva financí letos poroste o tři celá a jednu desetinu procenta. To je pomalejší tempo, než resort dosud předpovídal.

Incident na Ruzyni

Incident na Ruzyni

Nebezpečná situace na Letišti Václava Havla v Praze. Včera večer po desáté hodině vjelo na hlavní ranvej letadlo irského dopravce. Na dráze se přitom právě chystal přistávat i nákladní Boeing 737 letící z Brna. Tomu ruzyňský dispečer stihl včas nařídit dráhu přeletět.

Prodej potravin

Prodej potravin

Poslanci kývli na zásadní regulaci trhu s potravinami. Prodejny nad 400 metrů čtverečních budou muset od příštího roku nabízet minimálně 55 procent českých produktů – postupně až 73 procent.

Změna v Bílém domě

Změna v Bílém domě

Střídání, jaké Washington nepamatuje. Odcházející prezident totiž podle zvyku nepřivítal svého nástupce v sídle hlavy státu ani ho nedoprovodil ke Kapitolu, kde Joe Biden složil prezidentský slib.

Omezené oslavy

Omezené oslavy

Spojit rozdělenou společnost i v době, která přeje spíš izolaci. Úkol, kterému Joe Biden přizpůsobil i slavnostní uvedení do úřadu. Odmítl velká shromáždění a vojenskou přehlídku.

Jaderný kufřík

Jaderný kufřík

Majitele dnes změnil i takzvaný nukleární kufřík. Přenosné zařízení, které kontroluje americký jaderný arzenál.

Po odchodu

Po odchodu

Po odchodu z Bílého domu většina exprezidentů buduje svůj odkaz – oficiální knihovny nebo kanceláře. I Donald Trump může jako bývalá hlava státu využívat řady výhod.

První dáma

První dáma

Po boku nového amerického prezidenta vstupuje do Bílého domu i Jill Bidenová. Ta působila jako středoškolská učitelka, po získání doktorátu začala přednášet na univerzitě v Severní Virginii.

Zájem o hypotéky

Zájem o hypotéky

Zájem o hypotéky byl vloni rekordní. Na bydlení si lidé dohromady půjčili přes čtvrt bilionu korun. To je o 40 procent víc než rok předtím.

Omezení Ulož.to

Omezení Ulož.to

Ze serveru Ulož.to už nebude možné stáhnout Pelíšky a dalších pět českých filmů. Rozhodl o tom pravomocně pražský vrchní soud a vyhověl tak žalobě agentury Dilia.

Odkup bytů z H-Systemu

Odkup bytů z H-Systemu

Dneškem končí termín pro podání nabídek na odkup 60 bytů v Horoměřicích po zkrachovalé společnosti H-System. Zájem o ně projevilo i 58 rodin, které v nich bydlí.

Kompenzační programy

Kompenzační programy

Ministerstvo průmyslu prodlouží termín u některých kompenzačních programů pro uzavřené provozovny. Jedním z důvodů jsou výpadky, které příjem formulářů od začátku týdne postihují.

Provoz na letišti

Provoz na letišti

Provoz na pražském Letišti Václava Havla byl vloni nejslabší za poslední čtvrtstoletí. Odbavilo méně než 3 miliony a 700 tisíc pasažérů. To je skoro o 80 procent menší výsledek než rok předtím.

Nebezpečná symbolika

Nebezpečná symbolika

Nové možnosti, jak trestat prodej zboží s nacistickou nebo komunistickou symbolikou. Poslanci schválili, že výroba i distribuce budou trestné.

Nový poslanec

Nový poslanec

Sněmovna je znovu kompletní. Slib dnes složil nový poslanec Jan Jakob z TOP 09. Starosta Roztok u Prahy nahradil Miroslava Kalouska, který se včera skoro po 23 letech vzdal mandátu.

Nebezpečné rampouchy a sníh

Nebezpečné rampouchy a sníh

Chodce v ulicích teď na mnoha místech ohrožují padající rampouchy a sníh ze střech. S oblevou začaly zaměstnávat i hasiče.

Demonstrace v Tunisku

Demonstrace v Tunisku

Tunisko zažilo pátou noc po sobě násilné protivládní protesty a střety demonstrantů s policií. Ta proti nim v několika městech včetně metropole Tunisu použila slzný plyn.

Křeček proti Šimůnkové

Křeček proti Šimůnkové

Ombudsman Stanislav Křeček stáhl svou zástupkyni Moniku Šimůnkovou ze tří vládních rad. Těch, které se zabývají lidskými právy, záležitostmi romské menšiny a rovností žen a mužů.

Dálniční e-známky

Dálniční e-známky

Starým dálničním známkám už zbývá posledních jedenáct dnů platnosti. Do nového systému, který už bude ryze elektronický, se ale zatím zaregistrovala jen malá část řidičů.

Obří dinosaurus

Obří dinosaurus

Paleontologové v Argentině odkryli pozůstatky gigantického dinosaura. Z několika objevených kostí soudí, že se mohlo jednat o vůbec největšího suchozemského tvora, který kdy na naší planetě žil.

Rozhledna v Izraeli

Rozhledna v Izraeli

Unikátní česká rozhledna ve tvaru kaktusu bude moci natrvalo zůstat na pozemku nedaleko centra Jeruzaléma. Po třech letech se podařilo dořešit razítka a stavební předpisy.

Prodloužená výstava

Prodloužená výstava

Národní galerie prodlouží výstavu Rembrandt: Portrét člověka. Původně měla skončit na konci ledna – nakonec ale zůstane v paláci Kinských až do 21. března.

Přehrát vše
Stopáž54 minut
Rok výroby 2021
 P ZJ ST AD HD