Hlavní zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne v ČR i ve světě

Obsah dílu

Vakcína v Česku

Vakcína v Česku

V Česku už je první vakcína proti nemoci covid-19. Auto s doprovodem vojenské policie přivezlo skoro 10 tisíc dávek ráno do pražské motolské nemocnice. Další budou následovat.

Jak očkovat

Jak očkovat

První dodávka je určená hlavně pro lékaře a sestry. Část by ale měli dostat i vážně nemocní pacienti. Přivezenou vakcínu od firem Pfizer a BioNTech. Vakcínu je potřeba aplikovat dvakrát minimálně s třítýdenním odstupem.

Distribuce vakcíny

Distribuce vakcíny

Živý vstup Izabely Niepřejové.

PES

PES

Index systému PES dnes klesl na hodnotu 76 a devátý den po sobě se drží nad hranicí nejvážnějšího 5. stupně. Mírnější čtvrtý splňuje Praha a také Liberecký, Pardubický a Ústecký kraj.

Prezidentův projev

Prezidentův projev

Právě oběti, které zemřely s koronavirem, dnes zmínil i prezident ve vánočním projevu. Miloš Zeman varoval před výzvami k rozvolnění zákazů.

Reakce na projev

Reakce na projev

Na prezidentův vánoční projev reagovali ostatní politici. Premiér Babiš si váží toho, že Miloš Zeman pochválil práci vlády během epidemie – a vyzdvihl jeho slova o vakcíně.

Prezidentův rok

Prezidentův rok

Prezident musel letos kvůli epidemii koronaviru výrazně omezit své veřejné akce. Z jeho programu zmizely třeba pravidelné výjezdy do českých krajů.

Provoz na horách

Provoz na horách

Živý vstup Nikol Coufalové.

5. stupeň

5. stupeň

Všechny obchody včetně supermarketů můžou od neděle prodávat pouze potraviny, drogerii, léky a jiné zboží základní potřeby. Česko čekají i další omezení.

Testování

Testování

Velký zájem o testování na koronavirus – třeba v Ústeckém kraji – byl i přesto, že většina odběrových míst měla přes svátky omezenou otevírací dobu.

Vakcína i mutace

Vakcína i mutace

Nová mutace covidu-19 se už objevila na evropské pevnině. Případy nakažlivější varianty viru už hlásí sedm zemí. Naposledy Švédsko a Německo.

Střelba v Berlíně

Střelba v Berlíně

Nejméně čtyři lidé utrpěli zranění při střelbě v Berlíně. Incident se stal poblíž sídla sociálnědemokratické strany. Vyšetřovatelé zatím nemají důkaz, že by se jednalo o politicky motivovaný čin.

Varování před větrem

Varování před větrem

Živý vstup Marka Slavíka.

Vyšetřování v Nashvillu

Vyšetřování v Nashvillu

V americkém Tennessee pokračuje vyšetřování včerejšího výbuchu v centru Nashvillu. Ten si vyžádal tři zraněné. Bilance není horší i kvůli včasnému varování ze strany pachatele.

Problém boeingu

Problém boeingu

Letadlo Boeing 737 MAX 8 letecké společnosti Air Canada mělo problémy s motorem. Při cestě z amerického státu Arizona do kanadského města Montreal muselo nouzově přistát.

Požár bytu

Požár bytu

Čtyři zranění a 28 evakuovaných obyvatel. Následky požáru bytu v Havlíčkově Brodě. Zatím z nezjištěných příčin začalo hořet ve čtvrtém patře domu. Škoda se odhaduje na osm set tisíc korun.

Příčiny požárů

Příčiny požárů

Častou příčinou požárů bývají i nevyčištěné saze nebo jiné závady komínů. V minulé topné sezoně zasahovali hasiči u devíti set padesáti takových případů.

Peníze pro zdravotníky

Peníze pro zdravotníky

Stát připravuje odměny pro zdravotníky za jejich nasazení v rámci druhé vlny koronaviru.

Sváteční nasazení

Sváteční nasazení

Počty hospitalizovaných s koronavirem byly nejvyšší na začátku listopadu. Jenže v posledních dnech a týdnech zdravotníci opět hlásí přibývání případů. To znamená i vyšší nasazení přes vánoční svátky.

Odměny za druhou vlnu

Odměny za druhou vlnu

Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného by mohly odměny za druhou vlnu směřovat nejen k těm, kteří slouží v nemocnicích.

Počet hospitalizovaných

Počet hospitalizovaných

První dva pacienti s koronavirem byli hospitalizovaní 11. března. V rámci první vlny byl počet nejvyšší zhruba o měsíc později, 8. dubna. Tehdy úřady evidovaly 422 lidí. Pak jich zase ubývalo. Za další dva měsíce až na hodnotu 59.

Nemocniční kaplani

Nemocniční kaplani

O pacienty se v nemocnicích nestarají jen zdravotníci. Často jedinou spojkou mezi infikovanými a jejich rodinami bývají nemocniční kaplani.

Teroristé v Dagestánu

Teroristé v Dagestánu

Ruské tajné službě FSB se podařilo překazit útok naplánovaný v Dagestánu. Agenti přitom rozbili tamní buňku teroristické organizace Islámský stát.

Migrace přes La Manche

Migrace přes La Manche

Čerstvě uzavřenou dohodu mezi EU a Británií vítají francouzští i britští pohraničníci – už kvůli migraci.

Dotace pro Agrofert

Dotace pro Agrofert

Stát kvůli chybám nepředložil Evropské unii k proplacení dotace za více než 163 milionů korun pro holding Agrofert. Uvedl to server iRozhlas, podle kterého už ale firma peníze dostala z českého rozpočtu.

Poničené posedy

Poničené posedy

Myslivcům na Vysočině někdo úmyslně ničí posedy. Rozřeže je a vytluče okna. Vandalové už způsobili desetitisícové škody.

Otužilci ve Vltavě

Otužilci ve Vltavě

Na pražském Žofíně se konal 74. ročník Memoriálu Alfreda Nikodéma. Jde o nejstarší, největší a nejznámější akci otužilců v zemi.

Rybáři na Baltu

Rybáři na Baltu

Už víc než rok platí takřka úplný zákaz výlovu tresky v Baltském moři. K omezení dovedl evropské úřady katastrofální úbytek této ryby v tamních vodách.

Restaurace do karavanů

Restaurace do karavanů

Místo stolů v restauraci – večeře v obytném karavanu na parkovišti. Belgický šéfkuchař obešel zákaz provozu svého podniku tím, že hostům servíruje jídlo do jejich vozů.

Platnéři

Platnéři

Je to řemeslo, kterému se po světě věnuje jen pár nadšenců. Přesto jsou novodobí platnéři vyhledávanými odborníky, ať už kvůli výrobě replik plátové zbroje, nebo kvůli konzultaci s historiky.

Přehrát vše
Stopáž50 minut
Rok výroby 2020
 P ZJ ST AD HD