Hlavní zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne v ČR i ve světě

Obsah dílu

Daně v Senátu

Daně v Senátu

Senát právě teď rozhoduje o jednom z hlavních politických témat tohoto roku. Daňový balíček pozměňovacím návrhem premiéra Andreje Babiše ruší superhrubou mzdu a nastavuje sazby 15 a 23 procent.

Náhrady krajům

Náhrady krajům

Ministryně financí souhlasila se senátní dohodou o vyšším podílu obcí a krajů na daňových výnosech. Ztráty v jejich rozpočtech po zrušení superhrubé mzdy by to mělo kompenzovat z 80 procent.

Další změny

Další změny

Daňový balíček obsahuje i řadu dalších změn. Například rychlejší firemní odpisy strojů nebo aut, což představuje výpadek ve výši 11 miliard.

Jednání o daních

Jednání o daních

Rozhovor s ministryní financí Alenou Schillerovou

Prodloužení opatření

Prodloužení opatření

Nouzový stav kvůli koronaviru bude v Česku platit do 23. prosince. Na ranní mimořádné schůzi to schválila vláda.

Zpřísnění omezení

Zpřísnění omezení

Navzdory 4. stupni by podle ministra měly zůstat otevřené obchody. Vláda zároveň zvažuje prodloužení vánočních prázdnin. A hned ráno upravila opatření, podle kterého včera nebylo možné koupit v restauraci ani pivo do džbánu nebo v PET lahvi.

PES

PES

Index protiepidemického systému zůstává na 64 bodech. Pátý den se tak drží nad hranicí 4. stupně. V praxi se ale život zatím dál řídí podle mírnějšího 3. Ten ale splňují jen 3 kraje – Plzeňský, Karlovarský a hlavní město. Zlínsko a Liberecko jsou naopak v nejhorším 5. pásmu. Všechny zbylé regiony ve zmíněné čtyřce.

Rebelující restaurace

Rebelující restaurace

Některé restaurace se vzepřely od včerejška platnému nařízení zavřít už v 8 večer. Podle policie jich tento úmysl oznámilo jen pár – sami provozovatelé ale mluví skoro o stovce podniků.

Rozpočet EU

Rozpočet EU

Živý vstup Lukáše Dolanského.

Izrael a Maroko

Izrael a Maroko

Izrael se dohodl s Marokem na normalizaci vztahů. Jde už o čtvrtou arabskou zemi za poslední čtyři měsíce, která se rozhodla pro navázání diplomatických vztahů s židovským státem.

Služebníci

Služebníci

Kolaborace církve s komunistickým režimem – to je téma filmu Služebníci. Snímek představuje příběh dvou studentů v kněžském semináři totalitního Československa.

Protikorupční zákony

Protikorupční zákony

Na mimořádné schůzi projednali poslanci několik změn, které podle vlády přispějí k boji proti korupci.

Odebrání dítěte

Odebrání dítěte

Soud dnes matce neodebral dceru, kterou po zranění odmítla nechat očkovat proti tetanu.

Omezení lanovek

Omezení lanovek

Vláda upravila omezení provozu lanovek. Zákaz dál trvá jen pro lyžařská střediska. O termínu, kdy budou moct skiareály otevřít, má kabinet jednat v pondělí.

Výhled počasí

Výhled počasí

Živý vstup Taťány Míkové.

Zdražování

Zdražování

Tempo zdražování v Česku zpomaluje. V listopadu zaplatili zákazníci za zboží o 2,7 procenta víc než před rokem.

Inflace

Inflace

Letos se inflace dostala pod hranici 3 procent pouze třikrát. Po většinu roku tak byla mimo toleranční pásmo České národní banky – ta považuje za ideální, aby zboží v Česku zdražovalo meziročně o dvě procenta. K nim se ale růst cen letos nepřiblížil.

Cena Vánoc

Cena Vánoc

Přestože náklady rostou, zdražovat se nechystají třeba producenti ryb. Cena kapra by měla zůstat stejná jako loni. Podobně jsou na tom i vánoční stromky. Naopak cukroví podražilo.

Nakupování v supermarketech

Nakupování v supermarketech

Kvůli koronaviru teď do obchodů smí jen omezený počet zákazníků – a měli by tam pobývat co nejkratší dobu. Řada lidí si ale stěžuje na praktiky obchodních řetězců, které je v obchodech zbytečně zdržují.

Ostravská střelba

Ostravská střelba

Je to přesně rok od tragické střelby v ostravské fakultní nemocnici. Její zástupci spolu s komunálními a krajskými politiky odhalili monument výtvarníka Lukáše Dvorského – na památku 7 obětí a 2 zraněných.

Zastavení stíhání

Zastavení stíhání

Posun v kauze úniku odposlechů pražského exprimátora Béma a lobbisty Janouška. Pražský městský soud zastavil stíhání bývalého předsedy Věcí veřejných Víta Bárty a někdejšího důstojníka BIS Jana Petržílka.

Olomoucký rejnok

Olomoucký rejnok

V Olomouci začali instalovat nový most pojmenovaný Rejnok. Konstrukcí totiž tuto parybu připomíná. Překlene koryto Moravy, které se rozšiřuje kvůli ochraně před povodněmi.

Generální prokurátor

Generální prokurátor

Slovensko má nového generálního prokurátora. Prezidentka jmenovala Maroše Žilinku, kterého parlament zvolil před týdnem.

Stavební zákon

Stavební zákon

Pět opozičních stran společně navrhlo změny v novele stavebního zákona. Občanští demokraté s Piráty, Lidovci, STAN a TOP 09 chtějí prosadit kompletní digitalizaci stavebního řízení i dokumentace.

Pomoc v zařízení pro seniory

Pomoc v zařízení pro seniory

V ubytovně pro seniory v Horním Slavkově na Sokolovsku dál pomáhají hasiči a sociální pracovníci. Ošetřovatelé a víc než polovina z 55 ubytovaných onemocněla koronavirem.

Výpadek komunikátorů

Výpadek komunikátorů

Velký výpadek on-line služeb na posílání zpráv. Přes aplikace Messenger nebo WhatsApp se dnes mnoha lidem hlavně v Evropě a na Filipínách nedařilo spojit s adresáty.

České zbraně

České zbraně

Ázerbájdžán výrazné územní zisky v šestitýdenním konfliktu oslavil vojenskou přehlídkou v Baku, na níž byly vidět i zbraně českého původu.

Obviněný premiér

Obviněný premiér

Z nedbalosti obvinil soud libanonského premiéra v demisi Dijába a 3 bývalé ministry. Kvůli srpnovému výbuchu v bejrútském přístavu.

Exploze rakety

Exploze rakety

Test nové rakety Starship společnosti Space X. Vzlétla a manévrovala – zpátky na Zemi ale dosedla moc tvrdě a explodovala.

Výběr mýta

Výběr mýta

Nákladní doprava v době koronaviru roste. Výběr mýta v listopadu znovu překonal miliardu korun a vykázal druhý nejvyšší výsledek v historii.

Piana do škol

Piana do škol

Do českých uměleckých škol putují první nástroje, které objednala a pak odmítla Čína.

Přehrát vše
Stopáž54 minut
Rok výroby 2020
 P ZJ ST AD HD