Hlavní zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne v ČR i ve světě

Obsah dílu

3. stupeň PES

3. stupeň PES

Vláda rozhodla, že se opatření proti koronaviru uvolní od čtvrtka. Rizikový index protiepidemického systému zůstal sedmý den v řadě na hodnotě 57 ve třetím stupni. Proto se do něj může přesunout celá země.

Přípravy na rozvolnění

Přípravy na rozvolnění

Na konec lockdownu se podnikatelé chystali už od minulého týdne. Tehdy poprvé slyšeli od ministrů první jasné teorie o možném znovuotevření.

Co se změní

Co se změní

Už zítra se mění režim ve školách, které teprve přejdou na čtvrtou úroveň. Od čtvrtka budou moci vedle restaurací a obchodů otevřít i venkovní trhy. Provoz obnoví taky služby.

Průzkum

Průzkum

Data z průzkumu agentury Stem Mark pro ČT – mezi respondenty převládá názor, že vláda v koronavirové krizi dělá některé věci dobře, ale některé se jí nedaří.

Odpor proti omezením

Odpor proti omezením

Přibývá porušování vládních nařízení proti šíření koronaviru. Policisté musí řešit víc přestupků nejen v ulicích, ale i mezi podnikateli.

Počet nakažených

Počet nakažených

Včera testy v Česku prokázaly 2667 nově nakažených – to je nejnižší sobotní hodnota od 3. října. Za dnešek přibylo zatím 708 případů.

Rizika rozvolňování

Rizika rozvolňování

Rozhovor s Milanem Kubkem.

Neklid v Polsku

Neklid v Polsku

Polské vládnoucí straně klesá podpora. K většině má v průzkumech nejdál za mnoho měsíců.

Protesty v Bělorusku

Protesty v Bělorusku

Už 17. víkend v řadě vyšli demonstranti do ulic v běloruském Minsku. Místo velkých shromáždění se lidé začali scházet v menších skupinách po celé metropoli. Žádají odchod prezidenta Lukašenka.

Vedení ČD

Vedení ČD

Václav Nebeský skončí ve funkci generálního ředitele Českých drah – ministr dopravy a taky průmyslu Karel Havlíček to v Otázkách Václava Moravce odůvodnil tím, že není typický krizový manažer.

Ruská vakcína v Maďarsku

Ruská vakcína v Maďarsku

Maďarsko jako jediné v Evropě testuje ruskou vakcínu na covid-19. Experti mají určit, zda je vhodná pro použití. Nemá přitom povolení od unijní lékové agentury.

Noví kardinálové

Noví kardinálové

Papež František poprvé sloužil mši v doprovodu nových kardinálů. Bohoslužbu k začátku adventu vyslechlo všech 13 včera jmenovaných hodnostářů.

Aukční rekordy

Aukční rekordy

Dva české rekordy dnes padly na on-line aukci vysílané z pražského Žofína.

Obsazování Karabachu

Obsazování Karabachu

Arménský premiér Nikol Pašinjan tiší turbulence ve své zemi. Podle něj blokují vyřešení problémů kolem zajatých a pohřešovaných vojáků. Země přišla v bojích s Ázerbájdžánem o velkou část území, které poslední čtvrtstoletí kontrolovala.

Ledovka

Ledovka

Nebezpečná ledovka na silnicích. Po dešti se sněhem se zejména na severu a východě Česka bude tvořit námraza. Do pondělního rána platí výstraha meteorologů pro horské oblasti na severovýchodě Čech, v Olomouckém a Zlínském kraji, a také pro celý Moravskoslezský kraj.

Co chybí cestovatelům

Co chybí cestovatelům

Na lidi dopadají cestovní omezení. Při současných restrikcích nejvíc postrádají moře a přírodu – třeba hory.

Zázemí v přírodních parcích

Zázemí v přírodních parcích

V nejatraktivnějších místech Šumavy se poprvé objeví odpadkové koše a toalety. Správa národního parku doteď razila názor "všechno, co si turista do lesa přinese, má si zase vzít zpátky".

Adventní Praha

Adventní Praha

Dnešní železnou nedělí začal advent. Na věnci se zapaluje první ze čtyř svíček. Křesťané vyhlížejí příchod Spasitele.

Neobvyklý advent

Neobvyklý advent

Advent bude letos na řadě míst bez vánočních trhů v podobě, na kterou jsou lidé zvyklí. Vláda trhy s uvolněním do třetího stupně nedoporučuje, ale ani nezakazuje.

Menší akce

Menší akce

Místo rozsáhlých vánočních akcí pro veřejnost se letos konají spíš ty menší, namátkové.

Výstava betlému

Výstava betlému

Advent si různým způsobem připomínají lidé napříč celou republikou. Ve Strančicích u Prahy bude až do Tří králů vystavený nový betlém. Devět měsíců ho vyřezával Jiří Šindelář.

Koncert ČT

Koncert ČT

Začaly taky adventní koncerty České televize. První z nich z Břevnovského kláštera mohli diváci sledovat v podvečer na jedničce.

Adventní koncerty

Adventní koncerty

Každou ze čtyř adventních nedělí letos uspořádá mimořádné koncerty také Česká filharmonie – v Rudolfinu bez publika.

Policisté ve vazbě

Policisté ve vazbě

Trojice policistů, která v Paříži brutálně zbila muže černé pleti, zůstane ve vazbě. Prokuratura chce předejít vzájemnému kontaktu osob i možnému tlaku na svědky.

Nouzový stav

Nouzový stav

Vyhlášení nouzového stavu se podle předsedy Ústavního soudu hodí každé vládě – otevírá jí totiž široké možnosti pro rozhodování a zasahování.

Rozhovor s Trumpem

Rozhovor s Trumpem

Donald Trump podle svých slov příliš nevěří, že se obvinění z volebních podvodů dostane až k Nejvyššímu soudu. Zároveň stanici Fox News řekl, že úspěch svého rivala hodlá dál zpochybňovat.

Rozvolňování ve Francii

Rozvolňování ve Francii

Francie začala o víkendu s uvolňováním karantény, otevřely se třeba obchody. Vláda chce ale postupovat pomalu, ví, že boj s pandemií bude trvat dlouho.

Přesun slona

Přesun slona

Slon Kaavan, který žil roky ve špatných podmínkách v zoo v Pákistánu, míří do rezervace v Kambodži.

Srážky s prasaty

Srážky s prasaty

Kolize kvůli divokým prasatům, která přebíhají přes silnici. V týdnu tato zvířata způsobila i řetězovou dopravní nehodu na frekventovaném místě přímo v Plzni.

Dělení Československa

Dělení Československa

Koncem listopadu 1990 zaměstnávaly české i slovenské politiky spory o kompetence mezi federací a jednotlivými republikami.

Opatření ve školách

Opatření ve školách

Některé školy se snaží zvyšovat bezpečnost ve třídách i nad rámec povinných opatření.

Smrt Dartha Vadera

Smrt Dartha Vadera

Ve věku 85 let zemřel britský herec Dave Prowse. Proslavil se hlavně jako Darth Vader v původní trilogii filmů Hvězdné války.

Zákazy vstupu

Zákazy vstupu

Pozítří začne platit zákaz vstupu na vybraná místa Krkonošského národního parku. Omezení potrvá do konce dubna a vztahuje se na 17 lesních cest vedoucích do míst, kde zimuje jelení zvěř.

Zasněžování Jizerských hor

Zasněžování Jizerských hor

V Bedřichově začíná výroba technického sněhu pro Jizerskou magistrálu. Zásoby poslouží k úpravě stopy ve spodních partiích, kde bývá přírodního sněhu nedostatek.

Přehrát vše
Stopáž50 minut
Rok výroby 2020
 P ZJ ST AD HD