Hlavní zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne v ČR i ve světě

Obsah dílu

Daně v Senátu

Daně v Senátu

Premiér Andrej Babiš trvá před zítřejším jednáním se šéfem Senátu Milošem Vystrčilem a s předsedy klubů na snížení daní zaměstnanců z dnešních 20 na 15 procent z hrubé mzdy.

Vyjednávání kompromisu

Vyjednávání kompromisu

O daňovém balíčku vyjednává se senátory premiér Babiš i Jan Hamáček. Šéf horní komory Miloš Vystrčil navrhuje kompromis: mírně snížit sazbu daně z příjmu a zároveň zvýšit slevu na poplatníka.

Daňový balíček

Daňový balíček

Kromě návrhu na výrazné snížení daní zaměstnanců i na pokles daní živnostníků obsahuje daňový balíček i další důležité změny.

Předání moci

Předání moci

Donald Trump už nebrání předání moci nové administrativě. Tři týdny po amerických prezidentských volbách souhlasil se zahájením příprav na převzetí úřadu nově zvolenou hlavou státu.

Hromadné žaloby

Hromadné žaloby

Kolektivní žaloby budou moct poškození zákazníci v Evropské unii nově podávat i přes hranice. Odhlasovali to europoslanci.

Předvánoční testování

Předvánoční testování

Testování na koronavirus zdarma – stát by ho měl všem občanům umožnit podle Andreje Babiše nejpozději týden před Vánoci.

Počet nakažených

Počet nakažených

Včera v Česku laboratoře zjistily 4377 nových případů covidu-19. Asi o tisíc míň než minulé pondělí. Dnes je přírůstek zatím 3151.

PES a sport

PES a sport

Hygienici chystají nová pravidla pro sport. PES, který určuje, jaká opatření v Česku platí, chtějí upravit tak, aby víc zohledňoval rozdíly mezi sportem profesionálním a rekreačním.

Koronavirus ve věznicích

Koronavirus ve věznicích

Mimořádná opatření přijala Vězeňská služba ČR, aby zajistila bezpečnost odsouzených. Aktuálně jich je v Česku nakažených koronavirem kolem 500.

Dotace pro Penam

Dotace pro Penam

Ministerstvo pro místní rozvoj obdrželo auditní zprávu. Píše se v ní, že Evropská komise neproplatí stomilionovou dotaci na linku na výrobu toastového chleba v pekárně společnosti Penam.

Zrušené lety v Šanghaji

Zrušené lety v Šanghaji

Panika kvůli koronaviru zachvátila letiště v čínské Šanghaji. Poté, co se nakazilo několik zaměstnanců, úřady nařídily plošné testování. Stovky letů byly zrušeny.

Francouzské rozvolňování

Francouzské rozvolňování

Francie má podle tamní vlády druhou vlnu epidemie za sebou. S prohlášením večer vystoupí prezident Macron, který chystá postupné uvolňování proticovidových opatření.

Audiokniha o Němcové

Audiokniha o Němcové

Život Boženy Němcové přibližují dopisy, které psala nebo dostávala od svých přátel. V nahrávacím studiu se k nim vrací Aňa Geislerová a Igor Orozovič. Oba jim dávají podobu audioknihy.

Piráti vyjednávají se STAN

Piráti vyjednávají se STAN

Do sněmovních voleb v roce 2021 by měli jít společně Piráti a hnutí STAN. Vedení strany může zahájit vyjednávání se starosty o podmínkách společných kroků.

Fajtova profesura

Fajtova profesura

Posun ve sporu o návrh na jmenování kunsthistorika Jiřího Fajta profesorem. Nejvyšší správní soud zamítl kasační stížnost, kterou podal proti dřívějšímu rozhodnutí Městského soudu v Praze Miloš Zeman.

Předávání Kelbadžaru

Předávání Kelbadžaru

Už zítra má ázerbájdžánská armáda vstoupit do arménského Kelbadžaru v Karabachu. Po agdamském je to už druhý karabašský okres, dosud v rukou Arménů, který nově připadne podle mírové dohody Ázerbájdžánu.

Znečištěná Bečva

Znečištěná Bečva

Bečvu u Valašského Meziříčí opět znečistila neznámá látka. Inspektoři odebírali její vzorky. Na hladině řeky se podobně jako koncem října objevila pěna.

Miliardy na mosty

Miliardy na mosty

Plány na údržbu železničních mostů. Stát na ni chce v příštích deseti letech dát skoro 10 miliard korun.

Pražský strom

Pražský strom

Na Staroměstském náměstí v Praze už stojí vánoční strom. Smrk sem převezli v noci na dnešek z obce Kamenný Přívoz ve středních Čechách.

Testy pro každého

Testy pro každého

Antigenní testy pro každého. Hlavní důvod – snížit riziko nákazy během případných návštěv příbuzných o svátcích.

Obnovená péče

Obnovená péče

Nemocnice se ode dneška mohou začít vracet k neakutním plánovaným výkonům, které v druhé polovině října, kdy vrcholila druhá vlna epidemie koranaviru, pozastavilo nařízení ministerstva zdravotnictví.

Omezený provoz

Omezený provoz

Většina nemocnic, které Česká televize oslovila, v době platnosti nařízení o přerušení plánovaných neakutních výkonů snížila celkovou operativu o 40-70 %.

Testování v domovech seniorů

Testování v domovech seniorů

Plošnější testování by mohlo pomoct taky u návštěv v domovech pro seniory. Právě negativní výsledek antigenního testu by mohl být podmínkou pro vstup.

Prezident u vojáků

Prezident u vojáků

Prezident Miloš Zeman podpořil zvýšení bojeschopnosti české armády. Ve svém projevu na velitelském shromáždění doporučil nakupovat techniku prověřenou v boji.

Návrhy trestů

Návrhy trestů

Státní zástupce navrhl tresty v kauze údajně předražených jízdenek papírny Neograph.

EU a koronavirus

EU a koronavirus

Evropský parlament v Bruselu přešel z větší části na virtuální zasedání. Pravidelné setkávání politiků z celé Evropy se totiž ukázalo jako příliš nebezpečné.

Razie mezi policisty

Razie mezi policisty

Další razie v řadách německé policie kvůli extremismu. Úřady vyšetřují už celkem 24 policistů kvůli šíření krajně pravicových názorů prostřednictvím chatovací služby WhatsApp.

Dohánění učiva

Dohánění učiva

Hlavně v psaní jsou nejvíc pozadu žáci prvních tříd základních škol po pěti týdnech, kdy se učili na dálku. Dohánět budou muset učivo i v dalších předmětech.

Happening před ČT

Happening před ČT

Představitelé spolků Milion chvilek a Rekonstrukce státu vyzvali radní České televize, aby zítra odložili volbu nové dozorčí komise rady a počkali, až situaci posoudí volební výbor Poslanecké sněmovny.

Hromadná propouštění

Hromadná propouštění

Hromadné propouštění v září a říjnu oznámilo v Česku jednačtyřicet zaměstnavatelů – o místo tak přijde zhruba tři tisíce sto lidí. Dvě pětiny z nich jsou v Moravskoslezském kraji.

Selhání na přejezdech

Selhání na přejezdech

Správa železnic řeší několik problémů s elektronikou. U Bohušovic nad Ohří na Litoměřicku projela samostatně jedoucí lokomotiva přes přejezd, na kterém neblikala světla, ani nebyly dole závory.

Aktualita ke koronaviru

Aktualita ke koronaviru

Bavorský nejvyšší správní soud v dočasně zrušil nařízení, kvůli kterému se museli lidé dojíždějící za prací či za studiem z Česka a Rakouska každý týden testovat na koronavirus.

Ochrana elektráren

Ochrana elektráren

Jaderné elektrárny Dukovany a Temelín mají novou protivzdušnou ochranu. Systém laserových paprsků brání vybrané budovy proti dronům a jiným hrozbám ze vzduchu.

Prázdná MHD

Prázdná MHD

Zákaz nočního vycházení se od včerejška zkrátil – až na výjimky lidé nesmí ven mezi 23. a 5. hodinou ranní. Noční spoje městské hromadné dopravy ale stále zůstávají obsazené jen minimálně.

Světla lékařům

Světla lékařům

Srdce jako symbol dobra a baterie představující energii. Světla lékařům dnes září na budovách krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně a Fakultní nemocnice Brno.

Elektronické značky

Elektronické značky

Nové značky ovládané na dálku budou v zimě řídit dopravu k hraničnímu přechodu v Harrachově. V případě hustého, dlouhodobého sněžení nepustí do úseku mezi Tanvaldem a Harrachovem těžká auta, případně silnici úplně uzavřou.

Cena za architekturu

Cena za architekturu

Vítězi Českých cen za architekturu se stali Jan Opočenský a Štěpán Valouch z ateliéru ov architekti, kteří navrhli rekonstrukci a dostavbu sídla sklářské a designérské firmy Lasvit v Novém Boru.

Narozeniny veterána

Narozeniny veterána

Válečný veterán Michal Hečka dnes oslavil 96. narozeniny. V komorním počtu mu přišli popřát zástupci armády, Československé obce legionářské i města Kunštát, kde žije.

Přehrát vše
Stopáž54 minut
Rok výroby 2020
 P ZJ ST AD HD