Hlavní zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne v ČR i ve světě

Obsah dílu

28. říjen

28. říjen

Přesně před sto dva lety vznikl samostatný československý stát.

Omezené oslavy

Omezené oslavy

Prezident republiky promluví k národu zhruba za hodinu v televizním projevu. Seznam oceněných dnes večer Hrad sice zveřejní, samotné udílení medailí a řádů se ale bude konat až příští rok.

Střídání stráže

Střídání stráže

Jednou z mála veřejných akcí, která se dnes konala, bylo slavnostní střídání hradní stráže na Pražském hradě. Návštěvníci museli dodržovat přísná hygienická opatření.

Oslava v Brně

Oslava v Brně

V komorním duchu probíhaly oslavy i v Brně. Místo tradiční pietní akce přišli k památníku Tomáše Garrigua Masaryka postupně a v tichosti položit věnce představitelé města, univerzit i různých spolků.

Zrušená pieta

Zrušená pieta

Kvůli aktuální epidemické situaci a opatřením, která s ní souvisí, zrušila Ostrava tradiční pietní akt u Památníku bitvy u Zborova v Husově sadu.

28. říjen na Slovensku

28. říjen na Slovensku

K výročí vzniku Československa telefonicky gratulovala Miloši Zemanovi slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Vyjádřila účast a solidaritu v nelehkých časech, které obě země právě zažívají.

Česká vlajka v Dubaji

Česká vlajka v Dubaji

Česká vlajka se dnes objevila i na nečekaných místech. Jedním z nich je nejvyšší mrakodrap světa - Burdž Chalífa v Dubaji.

Počet nakažených

Počet nakažených

Včera v Česku přibylo 15 663 nových případů koronaviru. Jde o dosud nejvyšší hodnotu.

Zákaz vycházení

Zákaz vycházení

V Česku platí další opatření proti šíření nového typu koronaviru. Včetně zákazu vycházení - mezi devátou hodinou večerní a pátou ranní.

Policejní kontroly

Policejní kontroly

Ústí nad Labem kvůli kontrolám posílilo noční hlídky strážníků. V ulicích jich bude víc minimálně do doby, dokud si prý lidé na nové vládní zákazy nezvyknou.

Pokuty na tržištích

Pokuty na tržištích

Strážníci už narazili i na porušení zákazu prodeje na tržištích.

Zdravotní péče

Zdravotní péče

Živý vstup Dušana Gavendy.

Zavírání porodnic

Zavírání porodnic

V řadě menších nemocnic je kvůli chybějícímu personálu na hraně i fungování porodnic – nemocné porodní asistentky nejsou jinými zdravotníky zastupitelné.

Omezení v Německu

Omezení v Německu

Německo zavádí od pondělí rozsáhlou karanténní uzávěru. Trvat má celý listopad.

Nepokoje ve Filadelfii

Nepokoje ve Filadelfii

Filadelfie zažila už druhou noc násilností. Do ulic zamířila národní garda. Žhářství, rabování a střety davu s policií zažehla fatální policejní střelba na 27letého Afroameričana ozbrojeného nožem.

Black Lives Matter

Black Lives Matter

Prezident Donald Trump prosazuje tvrdý postoj vůči pachatelům. Za to si vysloužil odsouzení černošských aktivistů. Případ ale také zcela odhalil potíže, které Spojené státy mají a nedaří se jim je řešit.

Požár kostela

Požár kostela

V pražské zahradě Kinských v odpoledních hodinách hořel dřevěný kostel svatého Michala. Požár zasáhl spodní část stavby i věž, ta se zhroutila. Požár kostel zcela zničil, nikdo nebyl zraněn.

Koalice na Liberecku

Koalice na Liberecku

Koaliční smlouvu podepsali v liberecké oblastní galerii zástupci Starostů pro Liberecký kraj, Pirátů a ODS.

Demonstrace v Praze

Demonstrace v Praze

Hned na několika místech české metropole demonstrovali nespokojení lidé proti vládním koronavirovým zákazům.

Otevřené hřbitovy

Otevřené hřbitovy

Řada hřbitovů v Česku v souvislosti s blížícím se svátkem zemřelých, který připadá na příští pondělí, zavádí prodlouženou otevírací dobu.

Nákupy v cizině

Nákupy v cizině

Svátek a volný den trávili lidé různými způsoby. Někteří vyrazili do přírody, nazuli kolečkové brusle, případně nasedli na kola. Další se vydali za hranice.

Udělení vyznamenání

Udělení vyznamenání

Prezident sice vyznamenání udělí, ocenění je ale převezmou až za rok.

Řády a medaile

Řády a medaile

To jsou řády a medaile, které prezident 28. října uděluje nebo propůjčuje.

Ocenění za Chytrou karanténu

Ocenění za Chytrou karanténu

Prezident už dřív zmínil, že chce, aby mu na vyznamenání byli navržení hasiči, policisté a vojáci. Ministerstvo obrany přišlo se jménem jednoho z autorů chytré karantény - Petra Šnajdárka.

Z Nového světa

Z Nového světa

Novosvětskou symfonií Antonína Dvořáka dnes oslavují naši státnost Česká centra. Do mnoha zemí Evropy, Asie a Ameriky po internetu přenášejí historický záznam koncertu České filharmonie z roku 1993.

Státní vlajky

Státní vlajky

Oslavy vzniku republiky jsou letos v omezené podobě. Výročí ale po celé zemi připomínají státní vlajky - a zdaleka nejen na úředních budovách.

Lvem mě nazývají

Lvem mě nazývají

Národní muzeum k 28. říjnu zahájilo výstavu s názvem Lvem mě nazývají. Expozice v historické budově představuje státní symbol - Českého lva.

Výbuch plynu v Tursku

Výbuch plynu v Tursku

Živý vstup Kateřiny Trnkové.

Zrušené trhy

Zrušené trhy

Farmářské trhy na pražské náplavce nebudou. Organizátoři na internetu oznámili, že v podmínkách nových omezení je populární akce nerealizovatelná.

Stávka žen

Stávka žen

Po rozsáhlých demonstracích, které v posledních dnech probíhají v Polsku proti zpřísnění potratových zákonů, dnes odpůrci vyhlásili stávku žen.

Solidární plán

Solidární plán

Evropské státy jsou během současné druhé koronavirové vlny mnohem solidárnější než na jaře. Evropská komise, která sama pomáhá třeba zasaženému Česku, dnes představila plán, jak takovou spolupráci zemí EU podpořit.

Ceny za kulturu

Ceny za kulturu

Státní cenu za literaturu dostal Michal Ajvaz, Cenu ministerstva kultury obdržel in memoriam režisér Miloš Forman. Dalšími letošními laueráty jsou hudebník Jiří Tichota ze Spirituál kvintetu, Eva Zaoralová, Květa Pacovská, Viktor Rudiš a Tomáš Dvořák.

Perinbaba 2

Perinbaba 2

Slovenský režisér Juraj Jakubisko natočil filmovou pohádku Perinbaba před pětatřiceti lety. A právě dokončuje i její pokračování.

Přehrát vše
Stopáž50 minut
Rok výroby 2020
 P ZJ ST AD HD