54 minut

8. července 2020

Obsah dílu

Hlasování o historicky nejvyšším schodku — Hlasování o půlbilionovém schodku — Důvody pro rekordní schodek — Nákup nemovitostí výhodněji — Daňové zvýhodnění kupujících nemovitostí — Napjaté česko-ruské vztahy — Zjišťování příčin srážky vlaků — Stav zraněných po vlakové nehodě — Další případy covidu-19 na Karvinsku — Koronavirus v ČR — Zpřísněná opatření v Rakousku kvůli nákaze — Rekordní počet nakažených koronavirem v USA — Strmý nárůst nakažených v Izraeli — Meky Žbirka v dokumentu Šimona Šafránka — Spor o možný střet zájmů premiéra — Vývoj maloobchodních tržeb — Nejdeštivější červen za 60 let — Nová pravidla pro myslivce — Vyšetřování vlakového neštěstí — Vyšetřování vlakového neštěstí — Svědectví o minutách po nehodě — Bezpečnost na tratích typu D3 — Zabezpečení malých tratí — Chování vlakových souprav při srážce — Obvinění v kauze Stoka — Očekávání německého přesednictví EP — Podmíněný trest za schvalování terorismu — Priority setkání prezidentů USA a Mexika — Demonstrace v Srbsku kvůli částečnému zákazu vycházení — Ocenění malého hrdiny — Vznik a zánik živností — Emigrace z Hongkongu — Exhumace ostatků Zdeny Mašínové — Oddělení dvouletých siamských dvojčat z Afriky — Společnost a události v karikatuře — Pouliční festival Za dveřmi

Části dílu

00:37
Hlasování o historicky nejvyšším schodku
  Historicky nejvyšší schodek státního rozpočtu – půl bilionu korun, dnes ve finálním čtení projednávají poslanci. Menšinová vláda má slíbené hlasy opoziční KSČM, která kabinet toleruje.
  01:21
  Hlasování o půlbilionovém schodku
   I přesto, že měl kabinet hlasy pro deficitní rozpočet dohodnuté, diskuse o výdajích a příjmech trvala hodiny. Opozice opět kritizovala menšinovou vládu, že nenavrhuje úspory v provozu státu.
   04:33
   Důvody pro rekordní schodek
    Hostem Událostí je premiér a předseda hnutí Andrej Babiš /ANO/.
    06:47
    Nákup nemovitostí výhodněji
     Poslanci schválili zrušení daně z nabytí nemovitosti. Ministryně financí chtěla tento krok doprovodit ukončením daňových odpočtů z hypoték. To ale naopak neprošlo.
     09:30
     Daňové zvýhodnění kupujících nemovitostí
      Hostem Událostí je premiér a předseda hnutí Andrej Babiš /ANO/.
      10:33
      Napjaté česko-ruské vztahy
       Současné rusko-české vztahy jsou podle mluvčího Kremlu Peskova zkalené. Dodal, že kontakty s českým vedením se v nejbližší době neplánují. Reagoval tak na aktuální kauzu.
       12:05
       Zjišťování příčin srážky vlaků
        Pokračuje vyšetřování včerejší tragické srážky vlaků u Perninku na Karlovarsku. Zemřeli při ní dva lidé, dalších čtyřiadvacet utrpělo zranění. Podle Drážní inspekce měl spoj, který mířil směrem na krajské město, zůstat ve stanici Pernink.
        12:46
        Stav zraněných po vlakové nehodě
         Vstup redaktora Zdeňka Mlnaříka.
         13:54
         Další případy covidu-19 na Karvinsku
          Hygienici na Karvinsku evidují dalších 36 případů koronaviru. Nemoc se tam objevila u příbuzných horníků v teď už zavřených školních jídelnách nebo na úřadech. Další případy má i Frýdecko-Místecko.
          16:19
          Koronavirus v ČR
           Včera se po svátečním poklesu počet nových případů koronaviru v Česku vrátil nad stovku. Konkrétně testy nákazu potvrdily u 119 lidí.
           17:02
           Zpřísněná opatření v Rakousku kvůli nákaze
            Rakousko zavede povinnou dvoutýdenní karanténu pro cestující z Rumunska, Bulharska a Moldavska. Právě z těchto zemí měli lidé zavléct virus, který v Rakousku způsobil vznik lokálních ohnisek nákazy.
            17:25
            Rekordní počet nakažených koronavirem v USA
             Rekordní denní nárůst počtu nových případů nákazy koronavirem hlásí Spojené státy. Za 24 hodin se potvrdila u víc než 60 tisíc lidí. Celkový počet infikovaných tak už překročil tři miliony.
             17:47
             Strmý nárůst nakažených v Izraeli
              1500 nových případů nákazy koronavirem zaznamenal během úterka Izrael. Druhá vlna epidemie se stupňuje a vláda proto znovu zavádí ochranná opatření. Pro židovský stát je to nepříjemné vystřízlivění z pocitu, že epidemie je minulostí.
              19:52
              Meky Žbirka v dokumentu Šimona Šafránka
               Miro Žbirka o své kariéře i soukromí - zpěváka a skladatele zpovídá v novém dokumentu Meky režisér Šimon Šafránek. Premiéru má snímek koprodukovaný Českou televizí za půl hodiny.
               22:20
               Spor o možný střet zájmů premiéra
                Nejvyšší státní zástupce nepodá správní žalobu proti rozhodnutí středočeského krajského úřadu ve sporu o střet zájmů Andreje Babiše. Černošický městský úřad premiéra potrestal pokutou za přestupek kvůli vlivu na média z holdingu Agrofert.
                23:05
                Vývoj maloobchodních tržeb
                 Útraty obyvatel se podle dnešních dat statistiků v květnu vrátily k růstu. Po očištění stouply o 2 procenta. V březnu a dubnu padaly o 6, respektive skoro o 11 procent.
                 25:30
                 Nejdeštivější červen za 60 let
                  Nejdeštivější červen od roku 1961 byl ten letošní. Podle meteorologů v Česku spadl skoro dvojnásobek srážek proti normálu – 151 litrů na metr čtvereční. Lijáky tak téměř zlikvidovaly sucho v povrchové půdě, které sužuje nejen zemědělce už několik let.
                  25:54
                  Nová pravidla pro myslivce
                   Další úpravy mysliveckého zákona, a to ani ne rok od posledních změn. Na podzim se do sněmovny dostanou novinky od ministerstva zemědělství, které se týkají pravidel lovu. Neplatila by už plošně, ale podle revírů.
                   28:18
                   Vyšetřování vlakového neštěstí
                    2 mrtví, 9 těžce a 15 lehce zraněných – bilance úterní srážky vlaků u Perninku na Karlovarsku. Podle Drážní inspekce strojvedoucí, který řídil vlak na Karlovy Vary, měl vyčkat ve stanici, to ale neudělal.
                    29:13
                    Vyšetřování vlakového neštěstí
                     Podle informací České televize vyšetřovatelé prověřují, jestli strojvůdce kvůli volnému pondělku nezmátla změna v jízdním řádu. O víkendech a o státním svátku se totiž vlaky křižují v jiné stanici.
                     32:33
                     Svědectví o minutách po nehodě
                      Při včerejším neštěstí nepomáhali jen záchranáři. Někteří lidé na místo dorazili dřív. To je i případ Jana Čecha, který bydlí kousek pod nádražím v Perninku.
                      34:00
                      Bezpečnost na tratích typu D3
                       Včerejší nehoda opět otevřela letitý problém - s tratěmi v takzvaném režimu D3. Ten značí nejjednodušší způsob zabezpečení. Tento režim už hluboko v minulém století umožnil snížit náklady na výpravčí a tím zachránit řadu tratí.
                       35:07
                       Zabezpečení malých tratí
                        Špatně zabezpečnené lokální traťě - dlouhodobé téma, které se řešilo třeba i loni po vlakové nehodě v Ronově nad Doubravou. Její princip byl podobný - naštěstí se tehdy obešla bez obětí.
                        37:25
                        Chování vlakových souprav při srážce
                         Vlaky, které se srazily u Perninku – Regioshark vyrobený podle nových evropských norem po roce 2011. A Regionova sestavená zhruba před 20 lety, kdy neplatila žádná bezpečnostní pravidla.
                         38:40
                         Obvinění v kauze Stoka
                          Vývoj v kauze sleduje Lucie Kučerová.
                          40:18
                          Očekávání německého přesednictví EP
                           Cíle německého předsednictví představila v europarlamentu kancléřka Angela Merkelová. Promluvila tam jako vůbec první evropský politik od koronavirové krize - za přísných bezpečnostních i hygienických opatření.
                           41:11
                           Podmíněný trest za schvalování terorismu
                            Za chválu terorismu tříletý podmíněný trest - ten uložil jednatřicetiletému Jiřímu Kantorovi z Kraslic na Sokolovsku Krajský soud v Plzni. Muž podle verdiktu na Facebooku pochválil loňský útok v mešitách na Novém Zélandu, kde zemřelo 51 lidí.
                            41:41
                            Priority setkání prezidentů USA a Mexika
                             Vůbec poprvé za rok a půl v úřadu vyráží mexický prezident Andres Lopez Obrador do zahraničí na oficiální návštěvu. Míří za Donaldem Trumpem a tvrdí, že cesta má čistě ekonomické důvody.
                             44:03
                             Demonstrace v Srbsku kvůli částečnému zákazu vycházení
                              Tisíce lidí v srbském Bělehradě v úterý demonstrovaly proti víkendovému zákazu vycházení. Ten vyhlásil premiér Alexandar Vučič kvůli zhoršení koronavirové epidemie. Někteří demonstranti se střetli s policií, házeli lahve a kameny.
                              44:24
                              Ocenění malého hrdiny
                               Osmiletý školák z Brněnska zachránil po autonehodě život svému spolužákovi a jeho matce. Přestože se sám zranil, dokázal Adam Felkl vylézt z auta, dojít na silnici a přivolat pomoc.
                               45:45
                               Vznik a zánik živností
                                V červnu přibylo v Česku nejvíc podnikatelů za posledních 8 let. Po odeznění hlavních zákazů kvůli koronaviru jich nově vzniklo skoro 5 tisíc. Naopak jen přes 1650 živností zaniklo.
                                46:05
                                Emigrace z Hongkongu
                                 V Hongkongu roste zájem o emigraci. Je to kvůli zákonu o národní bezpečnosti, který mimo jiné dává volnou ruku čínským tajným agentům. Nejvíc žádostí směřuje anglicky mluvícím zemím jako Kanada, Austrálie a Británie, ale i do levnějších destinací.
                                 48:32
                                 Exhumace ostatků Zdeny Mašínové
                                  Na ďáblickém hřbitově se připravuje další exhumace. Po umučeném faráři Josefu Toufarovi by mohli archeologové vyzvednout také ostatky Zdeny Mašínové. Jestli na místě opravdu jsou, v příštích dnech zjistí sonda.
                                  50:12
                                  Oddělení dvouletých siamských dvojčat z Afriky
                                   Lékaři ve Vatikánu úspěšně rozdělili siamská dvojčata ze Středoafrické republiky. Dvouleté dívky měly srostlé zadní části lebky, sdílely lebeční kost a měly částečně propojený žilní mozkový systém.
                                   50:37
                                   Společnost a události v karikatuře
                                    Světoví vládci, koronavirus anebo migrace. Aktuální témata pohledem šesti karikaturistů ze zemí V4, Německa a Spojených států. V Bratislavě zahájili venkovní výstavu, která má být oslavou tohoto kritického žánru. Česko zastupuje Pavel Reisenauer.
                                    52:32
                                    Pouliční festival Za dveřmi
                                     Začíná festival pouličního divadla Za dveřmi. Ode dneška do příštího čtvrtka se na pražském Výstavišti vystřídají loutkáři i akrobaté. Letošního 12. ročníku se zúčastní především čeští performeři – třeba Bratři v tricku nebo Air Gym Art Company.
                                     Přehrát celé video
                                     Stopáž55 minut
                                     Další díl
                                     9. července 2020

                                     Přehled dílů

                                     Stopáž54 minut

                                     23. května

                                     Headlines — Stávka v justici — Výdělky soudních zaměstnanců — Průměrný plat zaměstnanců soudů — Nepřímá jednání o izraelských rukojmích — Útoky v Charkově — Čistky na ruském ministerstvu obrany — Energetické úspory českých domácností — Sněmovna o propouštění bez udání důvodu — Nehoda autobusu v Praze — ÚOHS a digitalizace — Čínské cvičení u Tchajwanu — Soudní rozhodnutí nad pachatelem atentátu na slovneského premiéra — Mezinárodní veletrh Svět knihy — Tichá místa na Filozofické fakultě UK — Průměrné ceny pohonných hmot — Falešné lístky na hokej — Sledování hokeje na náměstích — Bouřky v Česku — Hromadné bitka na stadionu — Pořadatelé fotbalových utkání — Okolnosti incidentu na stadionu v Plzni — Propuštění v Zetoru — Německá podpora Ukrajiny — Neštěstí v Mexiku — Jak žádat o voličský průkaz — Debata kandidátů na předsedu EK — Debata ČT před eurovolbami — Závadná voda ve studních — Výpovědi pro zaměstnance z lomu ČSA — Fotografie z Evropského kosmického teleskopu — Kampaň hnutí SPD a Trikolora před volbami do Evropského parlamentu — Nález kostí mamutů v Gobelsburgu — Návrhy na přestavbu haly hlavního vlakového nádraží — Pokuta pro Mondelez v EU — Vyprodavné výpravy do šumavské divočiny — Nové album Lennyho Kravitze

                                     23. 5. 2024 na ČT1
                                     Stopáž54 minut

                                     23. května

                                     Znakový jazyk a skryté titulky

                                     23. 5. 2024 na ČT24
                                     Stopáž55 minut

                                     22. května

                                     Headlines — Rychlejší oddlužení — Zkrácení doby oddlužení — Počet osobních bankrotů — Spor o uznání nezávislosti Palestiny — Britské volby — Euro pod 25 korun — Výva k nástupu Dominika Feriho do vězení — Otřesy v německé AfD — Zasedání slovenské bezpečnostní rady — Strategická komunikace Česka — Jmenování ministra Ženíška — Válka na Ukrajině — Politická debata o penzích — Tajemství na scéně Národního divadla — Jednání zemědělců s ministry — Výroba osobních aut v ČR — Vlci na Vysočině — Škody po bleskové povodni — Krádeže věcí z aut — Počty krádeží věcí z aut — Krádeže aut — Chybí policisti — Dětské skupiny jako náhrada za mateřské školy — Ovace pro hendikepovaného poslance — Pátrání v Normandii po uprchlém vězni — Stěhování hokejových týmů — Tornádo v Greenfieldu — Češi tisknou známky pro Slovensko — Skládání vlády v Nizozemsku — Příběh záchranáře Zdeňka Mikuly — Spor o zastávku v Čeladné — Lední medvědi v novém výběhu pražské zoo — Výstava absolventů Fakulta umění a designu J. E. Purkyně

                                     22. 5. 2024 na ČT1
                                     Stopáž55 minut

                                     22. května

                                     Znakový jazyk a skryté titulky

                                     22. 5. 2024 na ČT24
                                     Stopáž55 minut

                                     21. května

                                     Headlines — Nová jednání tripartity — Snaha o obnovení jednání tripartity — Hodnocení ekonomické situace v Česku — Nálady ve slovenské společnosti — Rozšíření tzv. Milostivého léta — Dluhy českých domácností — Návrh na obžalobu za převaděčství — Emoce kolem žádosti o zatykač — Státní smutek v Íránu — 10 let od rozsudků v kauze metanol — Pravidla EU pro umělou inteligenci — Franz Kafka v Muzeu literatury — Návrhy na státní vyznamenání — Spotřeba plynu v Česku — Skandál britského zdravotnictví — Výstraha před silnými bouřkami — Maskoti hokejového mistrovství v Česku — Stárnoucí lékaři bez nástupců — Ordinace praktických lékařů — Příběh 92letého lékaře — Nedostatek specialistů a dlouhé čekací lhůty — Drama na palubě letu do Singapuru — Výše dividendy pro akcionáře ČEZu — Útoky na německé politiky — Zapojení českých firem do výroby F-35 — Prezident v Pardubickém kraji — Zaýká v Polsku kvůli podezření ze sabotáže — Péče o městské aleje — Falešný bankéř v Brně — Zemřel Otakar Binar — Doklady pro Ukrajince v zahraničí — Pomoc EU Ukrajině — Druhé kolo přijímacích zkoušek na SŠ — Psychické potíží mladých lidí — Mistrovství světa v muškaření — Taneční projekt Sny a Svědomí

                                     21. 5. 2024 na ČT1
                                     Stopáž55 minut

                                     21. května

                                     Znakový jazyk a skryté titulky

                                     21. 5. 2024 na ČT24
                                     Stopáž55 minut

                                     20. května

                                     Headlines — Preuident Íránu po smrti — Pátrání po vrtulníku s prezidentem — Rozdělení moci v Íránu — Vliv na politickou situaci v regionu — Návrh na zatykač na lídry Hamásu a Izraele — Reakce izraelských politiků na žádost o zatykač — Ceny výrobců v zemědělství klesly, v průmyslu rostly — Boje o Vovčansk — Státní podpora dětských skupin — Zrušení schůzky lídrů slovenských stran — Britský soud o J. Assangovi — Smlouva LOM Praha a Lockheed Martin — Slovenské herecké legedy v jedné hře — Prezident o rozpočtu na příští rok — Priority pro českou ekonomiku — Šíření černého kašle — Servis kolem hokejového turnaje — Nehoda malého letadla v Milovicích — Havrani škodí na polích — Dotace na výměnu kotle — Náhrady za neekologické kotle — Čím nahradit kotel — Supercela nad Litomyšlí — Škody po bouřce — Výdělky ve zdravotnictví — Odtah havarované lodi v Baltimoru — Nový prezident Tchaj-wanu — Kampaň Spolu do eurovoleb — Nehody motocyklistů kvůli rychlosti — Dostavba pruhu na D3 u Tábora — Festival v Cannes — Protestvní koncert moravských filharmoniků — Úspěšnost maturantů — Problémy s účtováním v MHD v Hradci Králové — Český příspěvek k výzkumu mikrometeoritů — Orchestr La Scaly na Pražském jaru

                                     20. 5. 2024 na ČT1
                                     Stopáž55 minut

                                     20. května

                                     Znakový jazyk a skryté titulky

                                     20. 5. 2024 na ČT24
                                     Stopáž50 minut

                                     19. května

                                     Headlines — Investice do dopravy — Zapojení soukromého sektoru — Nové úseky dálnic — Pátrání po vrtulníků s prezidentem Íránu — Jednání vlády s odbory — Potíže se sociálními dávkami — Situace na Slovensku — Jednání koaličních a opozičních stran — Tryzna v Terezíně — Sochy na budově Máj v Praze — Volební model — Nové normy pro jezy na řekách — Hokejové mistrovství světa v Ostravě — Jízda králů — 35 let od propuštění V. Havla z vězení — Nový film s Jiřinou Bohdalovou — Ukázka z filmu Svatá — Filmy Jiřiny Bohdalové — Jednání o sektorové dani — Postup Izraele v Pásmu Gazy — Nehoda na Dunaji — Demolice staré haly na nádraží Brno Královo Pole — Nová sezona letních kin — Ruské útoky na Charkov — Následky prudkých lijáků v Německu a Francii — Výstraha před silnými bouřkami — Otevření zámku Vartenberk — Poslední jízda salónního vozu Ferdinanda d'Este — Nová pomoc pacientům s Parkinsonovou nemocí

                                     19. 5. 2024 na ČT1
                                     Stopáž50 minut

                                     19. května

                                     Znakový jazyk a skryté titulky

                                     19. 5. 2024 na ČT24

                                     Události na sociálních sítích

                                     Napište nám