7. prosinec 2019

Obsah dílu

Den po výbuchu domu v Prešově — Okamžiky před explozí — Stav domu po explozi a požáru — Porušení předpisů v domě a jeho rozebrání — Výbuch v Prešově — Zásahy ve výškových budovách — Výuka finanční gramotnosti pro ohrožené skupiny — Výměna vězňů mezi USA a Íránem — Předvolební debata britských kandidátů — Ticho mezi KLDR a USA — Vzpomínka na krále Šumavy — Stávky ve Francii — Kritika před rozjezdem e-neschopenek — První víkend v českých skiareálech — Nová léčba onkologických pacientů — 1989: volná cesta do Rakouska — Zubaři nabírají nové pacienty — Zubní lékaři v ČR — Nedostatek zubařů na venkově — Turbuletní výročí slovenské strany Smer — Protesty v běloruském Minsku — Nové zabezpečení železnice — 85 let od založení Pražského filharmonického sboru — Výroční koncert Pražského filharmonického sboru — Vyplutí školní plachetnice

Části dílu

00:36
Den po výbuchu domu v Prešově
  Slovenský Prešov se vzpamatovává z největší tragédie za poslední čtyři dekády. Počet obětí výbuchu a následného požáru panelového domu vzrostl na sedm, jeden člověk je pohřešovaný.
  01:14
  Okamžiky před explozí
   Výbuch zachytila bezpečnostní kamera nedaleké restaurace. Domem otřásl přesně ve 12 hodin 12 minut 53 sekund. Záběry jasně dokládají sílu exploze.
   01:44
   Stav domu po explozi a požáru
    Hasiči na místě zasahovali celou noc, požár úplně zlikvidovali až nad ránem. Během dneška z venkovních plošin prohledávali přes okna jednotlivé byty. Dovnitř kvůli narušené statice nikdo nesmí. Předpokládá se, že dům začne svrchu rozebírat těžká technika.
    04:01
    Porušení předpisů v domě a jeho rozebrání
     Živý vstup zpravodaje Lukáše Mathé.
     06:00
     Výbuch v Prešově
      Klíčové okamžiky dramatu teď minutu po minutě. Obyvatelé domu uvedli, že už dopoledne cítili plyn. Údajně na to upozornili i dělníky před budovou.
      07:37
      Zásahy ve výškových budovách
       Zásah ve výškové budově má svá specifika. Panelové domy a sídliště navíc i své nástrahy. Jeden z podobně vysokých domů, který hořel v Prešově, jsme si dnes prošli v Brně přímo s hasičem.
       09:41
       Výuka finanční gramotnosti pro ohrožené skupiny
        Senioři, nezaměstnaní i lidé z vyloučených lokalit. Stát změní přístup k finanční gramotnosti a zacílí i na zmíněné skupiny. Výuka teď probíhá ve školách, ministerstvo financí chce ale tematiku dostat k širší veřejnosti.
        13:12
        Výměna vězňů mezi USA a Íránem
         Mezi Spojenými státy a Íránem proběhla výměna vězňů. Do USA se po třech letech zadržování kvůli obvinění ze špionáže vrací americko-čínský student Si-jüe Wang.
         14:08
         Předvolební debata britských kandidátů
          Britský premiér Boris Johnson zůstává favoritem voleb i po posledním televizním duelu. Podle 52 % diváků si vedl líp než jeho labouristický vyzyvatel Jeremy Corbyn. Předseda vlády varoval, že v případě výhry labouristů čekají zemi dvě referenda.
          16:41
          Ticho mezi KLDR a USA
           Ukončení severokorejského jaderného programu už není podle velvyslance země při OSN součástí rozhovorů se Spojenými státy.
           17:04
           Vzpomínka na krále Šumavy
            V šumavském Lažišti se konala zádušní mše za Josefa Hasila – krále Šumavy, který po únoru 1948 začal přes hranici vodit na Západ jednotlivce i celé rodiny. Pak se usadil ve Spojených státech, kde v listopadu zemřel.
            19:52
            Stávky ve Francii
             Stávky ve Francii nepolevují ani o víkendu. Nejezdí devět linek pařížského metra, dráhy výrazně omezily provoz rychlovlaků TGV. K protestům se navíc přidali řidiči kamionů, kteří zablokovali několik dálnic kvůli chystanému zvýšení cen benzinu.
             20:29
             Kritika před rozjezdem e-neschopenek
              Snadnějšímu rozjezdu e-neschopenek by podle části lékařů i ministra Adama Vojtěcha pomohlo, kdyby se první měsíce nevymáhaly případné sankce. Doktoři taky chtějí, aby jim stát vystavení dokladu proplácel.
              22:46
              První víkend v českých skiareálech
               Živý vstup redaktorky Heleny Dohnalové.
               25:47
               Nová léčba onkologických pacientů
                Nový způsob, jak bojovat proti rakovině. Současné terapie potlačují růst nádoru. Čeští vědci z Centra nádorové ekologie se ale snaží zabránit vzniku metastáz. Tedy šíření rakoviny v těle.
                27:42
                1989: volná cesta do Rakouska
                 Od pondělí čtvrtého prosince roku 1989 mohli Čechoslováci poprvé vyjet do Rakouska bez výjezdních doložek. Federální vláda je toho dne zrušila – a na to obratem zareagovali právě jižní sousedé, kteří pro Československo dočasně zrušili vízovou povinnost.
                 29:59
                 Zubaři nabírají nové pacienty
                  12 tisíc lidí, kteří neměli zubaře, ho teď našli – tvrdí Všeobecná zdravotní pojišťovna. Podle ní je to díky bonusům pro lékaře za registraci pacienta.
                  32:51
                  Zubní lékaři v ČR
                   A kolik tedy zubařů v Česku působí? Podle ročenky Stomatologické komory je jich celkem přes 8 tisíc. Naprostá většina pracuje v ambulancích.
                   33:42
                   Nedostatek zubařů na venkově
                    Lidé v obcích a městech na Vysočině jen stěží hledají zubaře. Na jednoho stomatologa připadá odhadem více než 1500 pacientů. Navíc roste věk zubařů, kteří v ordinacích postupně končí. Na Třebíčsku většina zubních ordinací nové pacienty nepřijímá.
                    35:48
                    Turbuletní výročí slovenské strany Smer
                     Nejsilnější slovenská strana slaví dvacet let. Smer-sociální demokracie vyhrála všechny sněmovní volby od roku 2006 a chce zvítězit i v těch dalších – únorových – i přes pokles preferencí a řadu kauz.
                     38:10
                     Protesty v běloruském Minsku
                      Přes tisíc lidí protestovalo v běloruském Minsku proti sbližování země s Ruskem. Demonstranti se pokusili dostat na schody Paláce republiky, kde je zastavili policisté – jinak prý ale nezasahovali.
                      38:33
                      Nové zabezpečení železnice
                       Jedna z největších změn, které mohou výrazně změnit podobu české železnice - tak mluví odborníci o zavádění evropského zabezpečovacího systému, které se teď naplno rozjíždí. Pro strojvedoucí bude daleko těžší udělat chybu.
                       41:03
                       85 let od založení Pražského filharmonického sboru
                        Pražský filharmonický sbor slaví 85 let. Jde o jeden z nejvýznamnějších domácích vokálních souborů působících na poli klasické hudby.
                        41:38
                        Výroční koncert Pražského filharmonického sboru
                         Český sbor vede Lukáš Vasilek, doprovází ho pak Vlámský filharmonický orchestr.
                         41:58
                         Vyplutí školní plachetnice
                          Jedna z největších plachetnic planety vyplula na cestu kolem světa. Loď Sedov opustila ruský Kaliningrad. Výcvikové plavidlo navštíví 21 přístavů. Na moři bude posádka vypouštět vzkazy v lahvích a čekat, kam až se dostanou.
                          Přehrát celé video
                          Stopáž44 minut
                          Další díl
                          8. prosinec 2019

                          Přehled dílů

                          Stopáž54 minut

                          1. únor

                          Schůzka Petra Pavla s nejvyššími ústavními činiteli — Jednání Petra Pavla s ústavními činiteli — Vzájemná očekávání vlády a Petra Pavla — Program Petra Pavla — Vojenská pomoc Ukrajině — Gesto ČNB pro Ukrajinu — Proměna České pošty — Vládní ano jednodenním volbám — Podpora zelených firem — Konec kontrol na hranicích se Slovenskem — Ocenění snímků z válečné zóny — Výsledek hospodaření Česka — Verdikt nad Petrem Nečasem — Závěry z všetřování případu náboje v obálce pro Moniku Babišovou — Lavinové nebezpečí v Krkonoších — Varování před toulavým medvědem — Přípravy na inauguraci nového prezidenta — Kancelář prezidenta republiky — Ochrana Petra Pavla před inaugurací — Výdaje za strop energií — Utajované dokumenty u exprezidentů USA — Stávky ve Velké Británii — Soud s Josefem Skálou — Marek Prchal končí u Andreje Babiše — Nález ztracené radioaktivní kapsle — Pokračování stávky zaměstnanců firmy Nexen — Skandál na Západočeské univerzitě — Test prvního chytrého přejezdu — Plánované změny ve výuce školáků — 20 let od tragédie raketoplánu Columbus — Rozpadlý kostel v Dubu na Moravou — Únor bez alkoholu — Nový fotbalový stadion v Pardubicích

                          1. 2. 2023 na ČT1
                          Stopáž54 minut

                          1. únor

                          Znakový jazyk a skryté titulky

                          1. 2. 2023 na ČT24
                          Stopáž54 minut

                          31. leden

                          Pomalejší růst české ekonomiky — Zpomalení růstu české ekonomiky — Meziroční vývoj české ekonomiky — Plány na zlevnění energií — Revize programového prohlášení vlády — Válka na Ukrajině — Žádost Ukrajiny o další techniku — Schůzky nově zvoleného prezidenta — Provoz prezidentské kanceláře — Čínská kritika kvůli Tchaj-wanu — Stížnosti na sázky na Andreje Babiše — Generální stávka ve Francii kvůli penzím — Pololetní hodnocení žáků a studentů — Soud projedná výrok Ladislava Vrabela — Dopravní komplikace kvůli počasí — Index vnímání korupce za r. 2022 — Uzavření restaurací mimo sezonu — Zpoždění ve výplatě dávek — Příspěvek na bydlení vyplacené dávky v r. 2022 — Přibývá zájemců o pomoc — Stávka zaměstnanců firmy Nexen — Rok veterinárního dozoru — Útok na pákistánskou mešitu — Výroční propad britské ekonomiky — Soud v kauze sportovních dotací — Vážné nehody kvůli mikrospánku — Zrušení části zákona o advokacii — Zahájení stavby památníku v Letech — Zásoby plynu v Evropě — Unikátní most přes řeku Moravu — Ocenění Pečovatel roku — Český zástupce v Eurovizi

                          31. 1. 2023 na ČT1
                          Stopáž54 minut

                          31. leden

                          Znakový jazyk a skryté titulky

                          31. 1. 2023 na ČT24
                          Stopáž54 minut

                          30. leden

                          Kalendář Petra Pavla — Rozhovory nově zvoleného prezidenta — Volební dozvuky — Miloš Zeman o důvodech Babišovy prohry — Předposlední pracovní cesta prezidenta — Vzpomínky generálů k výročí vzniku ČR — Boje na jihu a východě Ukrajiny — Boje o Vuhledar — Turecko o rozšíření NATO — Ekologická havárie na Bečvě u soudu — Škoda Auto omezí kvůli čipům výrobu — Má vlast ve velšské opeře — Soud v kauze dotací pro sport — Spotřeba zemního plynu v ČR — Šíření respiračních chorob zpomaluje — Tragická smrt chodkyně v Praze — Vánice na horách — Jmenování předsedy Ústavního soudu — Spor o jmenování nového předsedy ÚS — Slavnostní uvedení nového prezidenta do funkce — Práce neúspěšných kandidátů — Vyšetřování policejní brutality v Memphisu — Útok v pákistánské mešitě — Počet OSVČ — Neomezená stávka zaměstnanců Nexenu — Zemřel Jaroslav Šedivý — Prodejny v malých obcích — Registrace pro ukrajinské uprchlíky — Dostavba D1 u Přerova — Muž s pistolí v Brně — Škodná v šumavských lesích — Podání přiznání k dani z nemovitosti — Čištění hal v Brodu nad Tichou — Hra 1984 ve Švandově divadle — Gratulace Petru Pavlovi

                          30. 1. 2023 na ČT1
                          Stopáž54 minut

                          30. leden

                          Znakový jazyk a skryté titulky

                          30. 1. 2023 na ČT24

                          Události na sociálních sítích

                          Napište nám