Hlavní zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne v ČR i ve světě

Obsah dílu

Politika soudržnosti

Politika soudržnosti

Boj o rozpočet Evropské unie na Pražském hradě. Zástupci 16 zemí - včetně pořadatelského Česka - vyzvali bohatší členy, aby i v dalším sedmiletém období dávali stejně peněz na politiku soudržnosti.

Přátelé koheze

Přátelé koheze

Prostředky z kohezních fondů slouží k rozvoji chudších států a vyrovnávání rozdílů v rámci osmadvacítky. Evropská komise přitom navrhuje, aby se od roku 2021 rozdělovaná částka snížila o deset procent.

Kohezní fondy

Kohezní fondy

Na snižování rozdílů mezi jednotlivými oblastmi Unie míří peníze z pěti hlavních strukturálních a investičních fondů. V současném rozpočtovém období celkem rozdělují v přepočtu skoro 12 bilionů korun.

Nová Evropská komise

Nová Evropská komise

Živý vstup Lukáše Dolanského.

Stávka škol

Stávka škol

Zítra budou stávkovat učitelé. Podle prvotních odhadů odborářů by se do stávky zapojila více než polovina mateřských, základních, středních a vyšších odborných škol.

Výbuch v Explosii

Výbuch v Explosii

Živý vstup Veroniky Skřivanové.

Peksa odstupuje kvůli Michálkovi

Peksa odstupuje kvůli Michálkovi

Místopředseda Pirátů Mikuláš Peksa odstoupil ze své funkce. Zůstává řadovým členem, europoslancem a nově povede i evropskou pirátskou stranu. Rezignaci naznačil už dřív - pokud by ve vedení strany zůstal Jakub Michálek.

USA odstupují od Pařížské dohody

USA odstupují od Pařížské dohody

Spojené státy podle očekávání spustily proces odstoupení od Pařížské klimatické dohody. Administrativa Donalda Trumpa krok udělala hned první den, kdy se ze smlouvy mohla vyvázat.

Česko-čínský obchod

Česko-čínský obchod

Postupné otevírání trhu slíbil čínský prezident na úvod importního veletrhu v Šanghaji. Česko na něm zastupuje předseda poslanecké sněmovny s podnikatelskou delegací.

Írán obohacuje uran

Írán obohacuje uran

Írán přestává plnit další část jaderné dohody. Od zítřka chce v podzemní továrně ve Fordo plnit plynem centrifugy určené k obohacování uranu. Už včera oznámil, že výkon některých svých centrifug zvýší.

Hořické pozemky

Hořické pozemky

Zastupitelé Hořic prodali průmyslovou zónu strojírenské firmě ORT z Nového Bydžova. Necelé tři a půl hektaru za 3 700 000 korun, tedy metr za 110 korun. Původní znalecký posudek předpokládal cenu víc než trojnásobnou.

Vánoční pohádky ČT

Vánoční pohádky ČT

Česká televize připravila na letošní svátky hned čtyři nové filmy. Štědrovečerní pohádku Princezna a půl království režíroval Karel Janák.

Grospičova omluva

Grospičova omluva

Místopředseda KSČM Stanislav Grospič se omluvil za své výroky o 21. srpnu 1968. Označil je za nešťastné.

Peníze pro záchranky

Peníze pro záchranky

Kraje požadují po vládě více peněz na nákup techniky a materiálu pro zdravotnické záchranné služby.

Důvěra v instituce

Důvěra v instituce

Ze státních institucí důvěřují lidé nejvíc starostům a obecním zastupitelstvům. Podle aktuálního průzkumu Centra pro veřejné mínění v říjnu také výrazně vzrostla důvěra v Senát. Víc lidí také věří prezidentovi nebo vládě.

Pravidla Účtenkovky

Pravidla Účtenkovky

Maximálně 500 účtenek měsíčně na osobu budou smět lidé zaregistrovat nově do Účtenkovky. Státem pořádaná loterie od 1. prosince mění pravidla.

Silvestrovské nehody

Silvestrovské nehody

Soudy potvrdily tresty za obě sledované novoroční nehody a zabití chodců. Za tu z letošního prvního ledna dostala Rumunka Nicoleta Pavlovová 4,5letý trest, Za tu o rok starší by měl jít na devět let do vězení Rus Oleg Gubin.

Bydlení seniorů

Bydlení seniorů

Necelá polovina seniorů přiznává, že mívá problémy s platbami za bydlení. Vyplývá to z aktuálního průzkumu společnosti STEM s tisícovkou respondentů.

Senioři v ČR

Senioři v ČR

V Česku žije přes 2 miliony 400 tisíc seniorů, tedy alespoň těch, kteří pobírají starobní důchod. Žen je víc než mužů, a to zhruba o půl milionu.

Město vs. vesnice

Město vs. vesnice

Bydlení ve městě nebo na vesnici? Senioři zpravidla nechtějí opouštět zaběhlé zvyky a zůstávají tam, kde strávili většinu svého života.

Boj proti kartelům

Boj proti kartelům

Americký prezident Donald Trump nabízí Mexiku pomoc v boji s drogovými kartely. Oznámil to den poté, co na severu Mexika zabil gang nejméně devět členů americké mormonské rodiny.

Sestra Bagdádího

Sestra Bagdádího

Turecko oznámilo, že nedaleko syrského Aleppa zadrželo sestru bývalého vůdce samozvaného Islámského státu, Abú Bakra Bagdádího. Turecké úřady si od jejího zatčení slibují přístup ke zpravodajským informacím.

Odejmutí čestného občanství

Odejmutí čestného občanství

Zastupitelé v Kutné Hoře schválili odebrání čestného občanství Klementu Gottwaldovi a Antonínu Zápotockému.

Prodej aut

Prodej aut

Prodej nových osobních aut letos klesá. Meziročně o více než sedm procent. Nejvíce se prodalo Škodovek, Volkswagenů a aut značky Hyundai. Oproti loňskému roku naopak vzrostl prodej nákladních vozidel.

Opravy v Adršpachu

Opravy v Adršpachu

Ve skalách v Adršpachu začaly po rušné sezoně opravy. Skalním městem ročně projde na 300 návštěvníků - než tam napadne sníh, je potřeba stihnout práce, které při velkém množství lidí nejsou realizovatelné.

Léčba cukrovky

Léčba cukrovky

Téměř polovina diabetiků v Česku umírá na nemoci srdce a cév. Jen loni to bylo přes 16 a půl tisíce lidí. Počet ale v posledních letech klesá - díky novému přístupu k nemoci.

30 let svobody

30 let svobody

Očekávání po Sametové revoluci, členství v Evropské unii, ale také privatizace nebo politické turbulence v posledním desetiletí. I o tom byla další z veřejných diskuzí Karlovy univerzity pořádaná v Olomouci.

Loga revoluce

Loga revoluce

Občanské fórum a Veřejnost proti násilí stály před třiceti lety v čele společenských změn v Československu. Znaky, kterými se hnutí mimo jiné zapsala do povědomí veřejnosti, přitom vznikaly narychlo v začátcích revoluce.

Odchyt pelikánů před zimou

Odchyt pelikánů před zimou

Africké safari ve Dvoře Králové nad Labem se připravuje na zimu – v těchto dnech jeho pracovníci odchytávají teplomilná zvířata a převážejí je na zimoviště.

Přehrát vše
Stopáž48 minut
Rok výroby 2019
 P ST AD HD