Hlavní zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne v ČR i ve světě

Obsah dílu

Headlines

Přehled zpráv.

Víc peněz pro resorty

Ministryně financí pokračuje v jednáních o podobě příštího rozpočtu. Podle ní se s lepší prognózou růstu ekonomiky otevírá prostor dát jednotlivým resortům víc peněz. Zároveň se daří šetřit na obsluze státního dluhu.

Peníze na zdravotnictví

Jednání o rozpočtu mají zatím uzavřena tři ministerstva. Spokojený je i šéf zdravotnictví Adam Vojtěch. Osobně jednal s ministryní o posílení peněž na financování dotačních programů ministerstva zdravotnictví. Požadoval navíc 20 milionů.

Prostředky pro resorty

Dojednané peníze navíc ze státního rozpočtu.

Rezorty chtějí z rozpočtu víc

Hostem Událostí je předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.

Italská vládní krize

Jednání v italském senátu o hlasování o vyslovení nedůvěry vládě.

Útok na norskou mešitu

Nor obviněný z vraždy a z pokusu vystřílet mešitu nedaleko Osla poprvé stanul před soudem. Podle obhájce vinu popírá a s vyšetřovateli odmítá mluvit. Policie útok vyšetřuje jako teroristický čin.

Švýcarské vězení pro Antonína Koláčka

Živý vstup redaktora Jiřího Hynka.

Růst cen

Zdražování v Česku opět zrychlilo. V červenci tak míra inflace dosáhla opět téměř tří procent.

Trest za hajlování na akci SPD

Podmínka a pokuta třicet tisíc za hajlování na letošní předvolební akci SPD. Obžalovaný závozník Radek Mansfeld se proti rozsudku na místě odvolal. Kauza se tak přesune k nadřízenému soudu.

Vyostřené protesty v Hongkongu

Neustávající potíže v Hongkongu. Provoz na jednom z nejrušnějších letišť světa se zastavil. Ochromily ho tisíce protivládních demonstrantů v odbavovacích halách. 2 měsíce trvající protesty se policie snaží ukončit stále větší silou. V metru například popr

Pozorování a focení perseidů

V noci vrcholí perseidy – ovšem kvůli mrakům bude pozorování obtížné.

Jak chránit památky

Ministerstvo kultury předložilo k projednání nový zákon o památkové péči, který by měl lépe vyhovět aktuálním společenským potřebám i evropským normám. Hned v zárodku se ale objevují kritické připomínky, třeba ze strany České komory architektů.

Spor v ČSSD

Bývalý místopředseda Jaroslav Foldyna a současný místopředseda Tomáš Petříček se přou kvůli víkendové akci Prague Pride a vyzývají se k odchodu ze strany.

Výstraha před bouřkami

Živý vstup Marka Slavíka.

Noční blesky

Částí Čech se se přehnal pás bouřek už v noci na dnešek. Ty sice nebyly tak vydatné na srážky, zaujaly ale intenzitou, s jakou blesky doslova rozsvěcovaly noční oblohu.

Opilý řidič autobusu

Tři promile nadýchal řidič řidič autobusu, který vezl 16 malých hokejistů a v neděli večer měl nehodu u čerpací stanice na Táborsku.

Psi na hledání mobilů

Psi speciálně cvičení na hledání mobilů v celách. Čeští dozorci je jako jedni z mála v Evropě právě testují ve vytipovaných věznicích.

Soud o Janouškovi

Roman Janoušek znovu neuspěl se žádostí o prominutí zbytku vězení, musí si ho odpykat celé. Pravomocně o tom rozhodl pražský vrchní soud.

Hybridní autobusy v Praze

Hybridní autobusy s rekuperací místo klasických dieselových – jedna z prvních konkrétních věcí, kterými chce česká metropole splnit takzvaný Klimatický závazek, který si dala před sedmi týdny. Dva vozy teď dopravní podnik testuje.

Jed jen do nor

Zákaz plošného používání jedu na hraboše platí. Tak zní závěr odpolední schůzky na ministerstvu zemědělství. Farmáři dál můžou dávat jed hlodavcům jenom do nor.

Proti plošnému trávení

Plošné použití stutoxu odmítají vědci. K obezřetnosti vyzývají i při použití jedu v jednotlivých lokalitách.

Škody způsobené hrabošem

Škody na plodinách způsobené hraboši letos mohou přesáhnout miliardu korun, finální součty ztrát budou mít zemědělci až na podzim po sklizení cukrové řepy.

Hluboká orba

Škody začínají sčítat taky v Kokorách na Přerovsku. Hraboši tam škodili v obilí, řepce i máku. Na některých polích mají úrodu nižší o pětinu, na řadě míst ani nemělo smysl sklízet. S hlodavci se ale přesto snaží vypořádat bez jedů.

Odstřelování nor

Místo chemie drobné výbuchy. To je také jedna z metod hubení hrabošů a dalších hlodavců. Jedním z mála zemědělců, který ji v Česku využívá, je ovocnář Petr Kareš z Ostroměře na Jičínsku.

Spor v pražské koalici

Ve vedení hlavního města pokračují spory. Spojené síly pro Prahu se dožadují koaličního jednání – vadí jim, že primátor navrhl bez předchozí domluvy odvolání šéfa Pražské plynárenské Pavla Janečka. Tím podle Jiřího Pospíšila porušil vzájemnou dohodu.

Odmítání chudých migrantů

Spojené státy zpřísňují pravidla i pro legální migranty. Od čtvrtka budou moci úřady jednodušeji odmítat žadatele o vízum nebo zelenou kartu, kteří víc než rok závisejí na sociálních dávkách.

Brutální potlačování ruských protestů

Demonstranti zranění a zadržení během protestů v Moskvě se dožadují spravedlnosti. Asi 20 si jich u soudu stěžuje na brutální postup policie a žádá potrestání konkrétních viníků. Úřady jakékoli porušení zákona odmítají.

Netanjahu vyjednává Trumpovu podporu

Tým izraelského premiéra Benjamina Netanjahua vyjednává podle místních médií s americkým prezidentem o možnosti, že by v příštích týdnech vydal prohlášení podporující anexi židovských osad na Západním břehu Jordánu k Izraeli.

Inspekce o výstřelu ve vládním letadle

Člen ochranky premiéra Andreje Babiše, který omylem vystřelil na palubě vládního letadla, nespáchal trestný čin. Rozhodla o tom Generální inspekce bezpečnostních sborů.

Zasypávání dolu

Ve Sviadnově na Frýdecko-Místecku zasypávají bagry jednu ze 3 šachet dolu Paskov. V podzemí zůstává ještě zhruba 56 milionů tun koksovatelného uhlí.

Zpráva NKÚ o školství

Digitalizace českého školství jde podle Nejvyššího kontrolního úřadu pomalu. Podle jeho zjištění ani po pěti letech od schválení strategie digitálního vzdělávání ministerstvo školství nedokázalo zavést stanovené standardy.

Nehoda autobusu

Nehoda autobusu na Žďársku. U obce Jámy narazil před třetí hodinou odpoledne řidič linkového spoje do stromu. Zdravotníci ošetřili 15 cestujících. Jednoho těžce zraněného přepravil vrtulník do brněnské nemocnice. Příčina havárie se vyšetřuje.

Nový román Normana Ohlera o období nacismu

Nový román spisovatele, který v díle Totální rauš zaujal čtenáře líčením Hitlerovy drogové závislosti. I ve své právě dokončené knize se Norman Ohler věnuje období nacismu .

Přehrát vše
Stopáž48 minut
Rok výroby 2019
 P ST AD HD